Türk Savunma Sanayii 4 - ADEM AKÖL

14 Haziran 2021 Pazartesi 00:47

Geçtiğimiz hafta içinde kaleme aldığımız yazılarımızda, son yıllarda Türkiye’deki Savunma Sanayii şirketlerinin uluslararası sıralamalara girebilecek düzeyde elde ettiği başarılardan bahsetmiş; dünyada fark yaratan milli teknolojiler geliştirerek imal edilen ürünlerin, ülkemizin kara, hava ve deniz savunmasındaki önemini vurgulamıştık.

Sadece 20 yıllık bir süreç içerisinde savunma sanayiinde faaliyet gösteren firma sayısının 30 kat artış göstererek 1500’lü rakamlara ulaşması sonucunda oluşan bir nevi ekosistem sayesinde; ürettikleriyle dünyaya isimlerini duyuran ASELSAN, BMC, ROKETSAN, STM, FNSS, HAVELSAN, BAYKAR, VESTEL, ARES ve METEKSAN gibi şirketleri konu etmiştik kısaca.

Bugünkü yazımızda ise, Türk Savunma Sanayii’nde apayrı bir yeri olan; ürettiği İHA ve SİHA’lar sayesinde Suriye, Irak, Libya ve Karabağ’da destanlar yazarak, dünyanın alışageldiği savaş yöntemlerinin dışında daha farklı ve daha etkin sonuçlar alınmasını sağlayan, BAYKAR’dan bahsedeceğiz.

1984 yılında kurulan BAYKAR MAKİNA 2000 yılına kadar, otomotiv endüstrisine yan sanayii hassas talaşlı imalat yapar… 2000’de İHA sistem ve alt sistem bileşenleri ile ilgili AR-GE çalışmaları başlatır… Milli ve özgün elektronik ve yazılım sistemleri kullanılarak hazırlanan ilk İHA’nın ilk uçuş denemesi yapılır 2004 yılında.

Sadece 2 yıl sonra BAYRAKTAR MİNİ İHA’nın seri üretimi ve MALAZGİRT döner kanat İHA’ların AR-GE çalışmalarına başlanır… Bir yıl sonra MALAZGİRT’lerin seri imalatı devreye girerken, taktik sınıfı İHA üretebilmek için AR-GE başlatılır.

Taktik sınıfı İHA’ların üretilmeye başlandığı 2010 ve 2011 yılları, BAYKAR’ın yurtdışından ilk siparişlerin alındığı yıllar olur… Katar’ın sipariş ettiği MİNİ İHA’lar üretilip teslim edilir.

2014 yılında BAYKAR’ın gururu BAYRAKTAR TB2’nin uçuş testleri tamamlanmış ve seri imalatına geçilmiştir… Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatı’mıza peş peşe siparişleri teslim edilir.

2016’daki Fırat Kalkanı Harekatı’nda büyük bir sınav verir TB2’ler… 2018 Zeytin Dalı Harekatı ikinci bir sınav olur TB2’ler için… Katar 6 sipariş verir; ardından Ukrayna 6 sonra da 5 sipariş daha vererek, ilave 48 adet için de görüşmeler başlatır.

2020 yılı; TB2’lerin düşmanları telaşlandırdığı, dostları heyecanlandırdığı bir yıl olur… Bahar Kalkanı ile başlayıp, Libya 2. İç Savaşı ile devam ederek, Karabağ zaferi ile sona eren süreçte kullanılan TB2’ler destanlar yazar.

Bugün Azerbaycan ve Libya’daki TB2’lerin sayısı bilinmiyor olmasına rağmen, elde edilen başarı sonucunda ünlenen TB2’lerden satın almak için ülkeler kuyruğa girmiş bulunuyor… İlk kez bir NATO ülkesi olan Polonya’ya satılan 24 adetten sonra; Fas, Suudi Arabistan, Pakistan, Kazakistan ve Macaristan da BAYRAKTAR TB2 almak için görüşme başlatır.

TB2’lerin zirve yaptığı 2020 yılında BAYKAR, bir nevi taarruzi İHA olan BAYRAKTAR AKINCI’yı geliştirip seri üretime başlar… Türk-sat uydusu yardımı ile dünyanın her yerinde kullanılabilen; 24 saat havada kalabilen; 12 kilometre irtifaya çıkabilen; gelişmiş yapay zeka sistemi sayesinde elde ettiği verileri işleyerek karar verme yetisine sahip bir İHA’dır AKINCI.

ABD’nin Türkiye’yi F35 projesinden çıkarmış olması bir anlamda Türkiye’nin yararına olacağı aşikardır… Çünkü alınan bu karardan sonra BAYKAR; AKINCI’yı geliştirip insansız savaş uçağı üretebilmek için yoğun bir çaba içerisine girmiş bulunmaktadır… Yapay zeka teknolojisi sayesinde, küresel konumlama sistemlerini (GPS) kullanmadan, yer işaretlerini tanıma özelliği kazandırılarak, düşman tarafından tespit edilemeyen insansız bir savaş uçağı geliştirmek için uğraşıyor BAYKAR.

BAYKAR’ın şu an üzerinde çalıştığı diğer önemli proje ise uçan araba projesidir… İsmini 12. Yüzyılda, dünyanın ilk robotunu yapıp çalıştırdığı kabul edilen, Cizre’de yaşamış Müslüman Arap mucit ve mühendisten alan CEZERİ’nin ilk test uçuşu geçtiğimiz yıl başarı ile gerçekleştirildi… Sağlık, askeri ve lojistik alanlarda yolcu ve kargo taşımacılığında kullanılması planlanan CEZERİ’nin yeni bir çığır açacağı öngörülüyor.

Günün Sözü

Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI