Türkiye-İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması ve KKTC - ADEM AKÖL

8 Ocak 2021 Cuma 10:06

Yüreklere su serpen birkaç önemli olay dışında, hemen hemen her bakımdan uğursuz geçen 2020’nin son günlerinde, oldukça sevindirici bir haber düştü ajanslara… İngiltere ile Türkiye’nin Ticaret Bakanları, iki ülke arasında hızla yürürlüğe girecek olan Serbest Ticaret Anlaşması’na imza koymuşlardı.

Aslında Brexit süreci ile birlikte başladı bu anlaşmanın alt yapı çalışmaları… Yoğun bir emek harcandı gerçekleştirilebilmesi için… Sonunda her iki ülkenin de çıkarları doğrultusunda, Türkiye’nin daha çok yararlanabileceği bir anlaşma metni ortaya çıktı.

Sanayi ve tarım ürünlerinin tamamını kapsayan bu anlaşma sonucunda, iki ülke arasında ‘tarifesiz’ yani her hangi bir gümrük vergisine tabi olmadan, rekabet koşulları çerçevesinde serbestçe ticaret yapılabilecek.

İngiltere’nin, Avrupa Birliği içerisinde bulunduğu son dönemde, Türkiye ile arasındaki ticaret hacmi 17 milyar dolar civarında idi… Bunun 11 milyarı aşan kısmı Türkiye’nin İngiltere’ye ihracatı, geriye kalanını ise ithalatı oluşturuyordu… Taraflarca imzalanan bu anlaşma sayesinde, İngiltere’nin toplam 700 milyar dolarlık ithalatı içerisindeki Türkiye’nin 11 milyarlık payını çok yukarılara çekme imkanı doğmuştur… Ve şurası da kesindir ki, ilerideki dönemlerde bu anlaşmaya, sanayi ve tarım ürünlerinin yanı sıra hizmet ürünleri de ilave edilecektir.

Rekabet savaşlarının kızıştığı günümüzde birçok ülke, ürettiği malları daha rahat pazarlayabilmek için, birbirleri ile serbest ticaret anlaşması yapmanın formüllerini bulmaya çalışıyor… Çok fazla değil bir ay kadar önce, Amerika’nın dışta bırakılarak, Çin, Avustralya, Japonya, Güney Kore gibi 15 Pasifik ülkesinin imza koyduğu serbest ticaret anlaşması, dünya ticaret dengesini büyük oranda değiştirecek gibi görünüyor… Bu anlaşmanın dışında kalan ülkelerin olumsuz etkilenebileceği bir dönemde Türkiye’nin sağladığı bu başarı, büyük oranda onun önünü açacaktır.

15 Temmuz’un hemen ardından ilk kınama mesajları yayınlayarak, Türkiye’nin yanında kesin taraf tutan İngiltere, Azerbaycan-Ermenistan savaşı sırasında da Türkiye ve Azerbaycan yanlısı tutumuyla dikkat çekmiştir.

Türkiye-İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması’nın salt bir ticari anlaşma olmadığını görmek gerekmektedir… Bu anlaşma; her attığı adımda Türkiye’nin karşısına çıkan Fransa ve Yunanistan’a aba altından gösterilen sopadır… Bu anlaşma; Türkiye’nin Libya’da ve Doğu Akdeniz’deki elini güçlendirecektir.

Bir başka gerçek ise, Doğu Akdeniz’in en büyük çıkmazı olarak görülen Kıbrıs adasının 3 garantör ülkesinden biri olması ve üstelik orada 60 yıldır iki askeri üs bulundurması sayesinde, bölgede oldukça önemli bir konuma ve güce sahiptir İngiltere.

Öte yandan, Türkiye-İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması’nın KKTC önünde de büyük fırsatlar oluşturabileceği aşikardır… Kıbrıslıların, sömürge döneminden başlayarak İngiltere ile çok yakın ilişkileri oluşmuştur… Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıs kökenli Türk nüfusu kadar, İngiltere’de yaşayan Kıbrıs kökenli Türk bulunmaktadır… Her Kıbrıslı Türk aileden muhakkak birkaçı uzun yıllardan beri İngiltere’de yaşamaktadır… Bu insanlar, Kıbrıs’ın ve Kıbrıs ürünlerinin özlemi ile yanıp tutuşmaktadırlar… Bu sebeple KKTC menşeili ürünler, İngiltere’deki Kıbrıslılar tarafından tercih edilmektedir.

Ancak ne yazık ki ambargolar altında inletilen KKTC’nin, İngiltere dahil dünyanın hiçbir yerine sorunsuz ihracat yapma şansı yoktur… Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir’in sahibi olduğu Polly Peck International firmasının çabaları ile 1980’li yıllarda KKTC’den İngiltere’ye yapılan narenciye ve tekstil ihracatında altın dönemi yaşanırken, 1991 yılında Asil Nadir’e düzenlenen kumpas sonucunda KKTC bu imkanı ne yazık ki bir daha yakalayamaz.

Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması, KKTC’ye 1980’li yıllardaki ivmeyi yakalama fırsatı vermiştir… Ancak bunun gerçekleşebilmesi için KKTC ile Türkiye arasındaki gümrük engellerinin kaldırılması şarttır.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI