Türkiye-Mısır Yakınlaşması ve İngiltere - ADEM AKÖL

17 Eylül 2021 Cuma 09:49

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkileri düzeltmek adına geçtiğimiz 5 Mayıs’ta Kahire’de yapılan görüşmelerin ikinci turu, bu kez 7-8 Eylül tarihlerinde Ankara’da yapılır… İki ülkenin Dışişleri Bakan Yardımcıları düzeyinde gerçekleşen istikşafi müzakerelerin olumlu seyrettiği açıklanır.

Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü, Ankara’daki kritik toplantı sonrasında yaptığı değerlendirmede; iki ülkenin bir çözüm bulmak ve ilişkileri normalleştirmek için büyük çaba sarf ettiklerini, ancak yapılması gereken çok şey olduğunu söyleyerek “Mısır, şu an bekleyen sorunların çözümünden tatmin olursa, ilerleme için kapı daha da açılacak” ifadesini kullanır.

ABD’nin Afganistan’dan büyük bir hezimete uğradıktan sonra askerlerini apar topar ülke dışına taşıması, üstelik Orta Doğu’daki varlığını da sonlandırma çalışmalarına başlamış olması; bölgedeki ülkeleri yeni stratejiler belirlemeye sevk eder.

ABD’nin himayesinde olan Suudi Arabistan (SA), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır gibi ülkeler; Amerika’nın gidişi ile oluşan boşluğu doldurabilmek için bölgenin tartışmasız büyük bir gücü durumuna gelen Türkiye’yi arkalarına alabilmenin yollarını aramaya başlarlar.

ABD’nin bölgeden tamamen çekilme planları yapmasının ardındaki en büyük neden İngiltere faktörü olarak ortaya çıkıyor… ABD ile Ortak çıkarları olan İngiltere; “siz Afganistan ve Orta Doğu’da girdiğiniz her ülkede başarısız oldunuz, o yüzden çekilin; buradaki işleri ben devralıyorum” diyor Amerika’ya… Nitekim, İngiltere Dış İşleri Bakanı Dominic Raab’ın 2 hafta önce “ABD artık bir Süper Güç değildir” ifadeleri bunu göstermektedir.

İngiltere’nin Türkiye Milli Uçak Projesi’ni destekliyor olması, üstelik buna dahil olmak istemeleri, Büyük Britanya’nın bölgede yeni bir oyun kurma çalışması içerisinde olduğunu göstermektedir… Bunu yaparken Türkiye ile birlikte yürüyerek Fransa ve Almanya ile de hesaplaşmak istiyor.

Amerika’nın Afganistan’da almış olduğu yenilginin ardından, İngiltere Dış İşleri Bakanı; terör unsurlarının rahat hareket edebileceği durumları ortadan kaldıracak, bölgedeki stabiliteyi ve Taliban’ın sözlerini tutmasını sağlayacak ‘Global bir Koalisyon’ inşa edeceklerini söyler.

İngiltere Dış İşleri Bakanı Raab bunu söylerken sadece Afganistan’ı işaret etmiyordu… Afganistan’dan çok daha fazla Orta Doğu’yu kastediyordu… Şurası bir gerçek ki İngiltere, önce Avrupa Birliği (AB), sonra da Amerika’nın ayak bileklerine takmış oldukları 2 prangadan teker teker kurtulmanın verdiği özgüveni yaşıyordu.

Ancak ABD, son dönemde Yunanistan’a yaptığı askeri yatırımlar ve Güney Kıbrıs’la olan yakın ilişkileri bir kenara itip bölgeden tamamen el ayak çekeceğini beklemek saflık olur… Kendi çıkarlarını ve özellikle İsrail’in güvenliğini koruyabilmek için vekil güçler kullanacaktır.

İsrail’in güvenliğinin Mısır’la sağlanabileceği dolayısı ile ABD bölgeden çekilse bile Mısır ordusunu vekil güç olarak kullanacağı aşikardır… Nitekim ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie birkaç gün önce Kahire’de Mısır Genel Kurmay Başkanı Muhammed Ferid ile önemli görüşmeler yapar.

Bu görüşmenin ertesi günü ise İsrail Başbakanı Naftali Bennet; Mısır Cumhur Başkanı Abdel Fettah el-Sisi ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında “iki ülke arasında derin bağların temelleri atıldı” müjdesini verir halkına.

Bir taraftan Mısır’ın Doğu Akdeniz’de yaptığı, parlamentosu tarafından da onaylanan MEB antlaşmaları, diğer taraftan İsrail’in bölgedeki güvenliği için ABD’nin oluşturmaya çalıştığı yeni strateji, Mısır’ın Türkiye’ye yakınlaşmasını ne kadar etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Ancak şurası bir gerçek ki Türkiye’nin yakaladığı, bölgedeki en önemli vazgeçilemez güç olma özelliğini çok iyi değerlendirip, ustaca ve yapıcı bir diplomasi kullanarak başka ülkeleri de kendi tarafına çekmesi çıkarına olacaktır.

Günün Sözü

Bir insanın en büyük hatası başkalarına gereğinden fazla değer vermek değil, kendine hak ettiğinden daha az değer vermektir.

Gabriel Garcia Marquez

Kolombiyalı, 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI