Türkiye’nin Korona Yönetimindeki Başarısı - ADEM AKÖL

23 Mart 2020 Pazartesi 09:09

Dünyada bilinen ülke sayısı 236 olmasına rağmen, sadece 193 tanesi resmen tanınmış olup Birleşmiş Milletler’e üyedir... Çin’in Wuhan kasabasında ilk Korona vakasının tesbit edildiği 3 Aralık 2019 tarihinden bu yana geçen sürede toplam 170 ülkeye yayılır Covid-19 virüsü... Bu ülkelerin büyük bir bölümü kuzey yarım kürede bulunuyor... Güneye göre, nisbeten daha soğuk bölgelerde yani.

Bu durum, Covid-19’un sıcağı sevmediği anlamına gelir belki ama; virüsün yayılımını kolaylaştıran çok daha önemli bir faktör var... Korona’nın uğradığı bölgeleri gösteren dünya haritasına baktığımız zaman; başka ülkelere olan gidiş-gelişlerin yoğun olduğu kentlerdeki vaka sayısının çok daha fazla olduğunu görürüz... Tabii ki bu, bir de o ülkenin Korona’yı ne kadar ciddiye aldığı ile de ilgilidir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre, son durum itibarı ile; vaka sayısında önde gelen Çin, İtalya, ABD, İspanya, Almanya, İran, Fransa, Güney Kore, İsviçre ve İngiltere’deki rakamlar oldukça ilginç.

Bu güne kadar virüsü en iyi yönetebilmiş ülkelerin başında, nüfusa göre; milyonda 1 ölüm vakası ile ABD ve Almanya geliyor... Arkasından milyonda 2 ölüm ile Çin ve Güney Kore’yi görüyoruz... Daha sonra milyonda 4 ile İngiltere, milyonda 8 ile Fransa ve İsviçre yer alıyor... En kötü durumda olan ülkeler ise milyonda 20 ölüm ile İran, milyonda 30 ölüm ile İspanya ve milyonda 80 ölüm ile İtalya bulunuyor.

Aslında, Koronavirüsü yenmekte en başarılı olmuş ülkeler Çin ve Güney Kore’dir... İlk vakanın tesbit edildiği 3 Aralıktan bu yana alınan olağanüstü tedbirler ve halkın ciddiyeti sonucunda, bugün Çin; Korona’nın ilk görüldüğü ülke olması ve yoğun nüfusuna rağmen, normal hayata dönmeye başlamış bulunuyor. Güney Kore ise başından beri, virüsü zamanında tesbit edebilmek için önem verdiği testler sonucunda bu illeti en az zararla atlatmış bir ülke olarak ortaya çıkıyor.

Bu güne kadar yayınlanan raporlara göre ise en başarısız ülkeler; İran, İspanya ve İtalya’dır... Üç ülke de, Korona’nın getirebileceği tehlikenin ciddiyetini çok geç anlayabilmiş ve başında, virüsle adeta dalga geçilmiştir... Gerekli önlemlerin iş işten geçtikten sonra alınmış olması ise, ölüm oranlarının korkunç rakamlara ulaşmasına neden olmuştur.

Türkiye’de bu güne kadarki seyir ise, nüfusa oranla 10 milyonda 2.5 ölüm vakası ile; virüs yönetiminde oldukça başarılı bir tablo ortaya koymaktadır... Yapılan binlerce test sonucunda sadece bin kadar vakanın görülmesi, alınan tedbirlerin çalıştığını ve vatandaşın konuya olan hassasiyetini göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti; Covid-19’un Çin’in ardından başka yerlerde de görülmeye başlanması üzerine ilk harekete geçen ülkelerden biri olmuştur... Sağlık Bakanlığı bünyesinde, daha ocak ayının başlarında; tecrübeli akademisyenlerin yer aldığı Bilim Kurulu oluşturularak, arka arkaya gerekli olan tüm önlemlerin hayata geçirilmesi, bugün ülkemizi büyük bir felaketin eşiğinden döndürmüştür.

Ancak, işin henüz başındayız... Alınan önlemlere usanmadan, daha büyük bir ciddiyetle uymak; ülkemizi ve tabii ki bizleri, telafisi çok zor olacak bir felakete sürüklenmekten kurtaracaktır.

Aslında çok basit olan birtakım önlemleri ciddiye alıp uyguladığımız oran nisbetinde, bu illeti yenme süresi azalmış olacak ve eski yaşantımıza daha erken dönebileceğiz... Umursamaz ve ‘bana birşey olmaz’ gibi tavırlarla; virüs daha geniş kitlelere sirayet edecek, yönetilmesi çok daha zor ve maliyetli olacaktır.

Günün Sözü

Kendi gücünden şüphe edersen, şüphene güç katarsın.

Birçoğumuz ‘güç’ olgusunu ünlü yazar Leo Buscaglia’nın yorumladığı gibi düşünmemiştik belki de... Kendi öz gücümüze güvenerek büyük işler başarmak kendi ellerimizdedir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI