U-Dönüşü... - ADEM AKÖL

13 Haziran 2019 Perşembe 09:44

U-dönüşü gidiş yönünün 180 derece değiştirilmesidir... Adını, yapılan manevranın U harfine benzerliğinden almaktadır... 
U-dönüşü arzu edilen her yerde yapılmasına müsade edilmez trafikte, belirli kısıtlamaları ve kuralları vardır... Genellikle U-dönüşünün müsaade edildiği veyahut da yasaklandığı yerlerde, tabelalarla uyarılır sürücü...
Dünya genelindeki oto-yollarda U-dönüşleri yonca kavşakları veyahut da özel olarak tasarlanmış rampalarla yapılmaktadır... Oto-yolların belirli kilometrelerinde gidiş-gelişler arasında oluşturulmuş bariyerler ise sadece polis, ambulans ve itfaiye araçlarının acil kullanımları içindir, vatandaşın kullanımı hem tehlikeli ve hem de yasaktır.
Bir de “Dikkat Kaya Düşebilir” levhaları vardır yollarımızda... Kaya parçalarının yola düşme ihtimalinin yüksek olduğu yerlere konulur, sürücüyü uyarmak için...
Pozantı tarafına oto-yoldan seyahat etmişizdir birçoğumuz... Bu anlamda yapılan ikazlar bilmem dikkatinizi çekti mi?.. Sadece tabelalarla değil, ışıklı levhalarla da uyarılar tekrarlanıyor... “Dikkat Kaya Düşebilir” veya “Oto-Yolda U-Dönüşü Yapmak Yasaktır.”
Sizi bilmem ama bana çok garip geliyor bu uyarılar... “Dikkat Kaya Düşebilir...” Yani ne için yapılıyor bu uyarı?.. Alternatif yol var da, oradan mı git demeye çalışıyor Karayolları?... Hayır!.. Oradan geçerken ‘son duanı yap, büyük bir kaya altında ezilebilirsin’ mi demeye getiriyor?.. O zaman uyarının anlamı ne?.. Sürücü nasıl bir önlem alabilir ki oto-yolda?.. 
Yoksa Karayolları mecazi anlamda kullanılan “başına taş mı düştü” sözünü anımsatarak sürücü beyninin daha uyanık olmasını mı sağlamaya çalışıyor, anlayamadım... Araç kullanırken muhakkak uyanık olmak lazım ama bu durumda da kocaman bir kayanın altında kalmaktan nasıl kaçınılır bilemiyorum.
“Oto-Yolda U-Dönüşü Yapmak Yasaktır...” İlk gördüğüm zaman bu uyarıya çok gülmüştüm... Oto yolda bile U-dönüşü yapmaya cesaret edebilen sürücüler de varmış demek ki!.. 
Biraz ileride gördüğüm manzara karşısında bu gülücükler nefes borumun tıkanmasına neden oluyor... Adam uyarıya riayet etmiş; U-dönüşü yapmamış ama geri vitesi takmış anarya geliyor... Doğru bir şey yapıyormuşçasına, iki kilometre geride kaçırdığı oto-yol çıkışına ulaşmaya çalışıyor, umursuz... Korna çalarak yanlış ve tehlikeli bir iş yaptığını ikaz etmeye çalışıyorsun; üstüne bile almıyor... Bir tanıdığının kendine selam verdiğini sanıyor zavallım...
Çok garip ve anlaşılmaz insanlar olduk ülkece... Kurallara uymak yok... Başkalarına saygı yok... Kendimize hiç yok...

GÜNÜN SÖZÜ
İnsan zekasının en yüksek formu, kişinin kendini herhangibir yargıya varmadan gözlemleyebilmesidir.
Felsefi ve ruhsal yazılarıyla ünlü Hintli yazar Jiddu Krishnamurti’nin şunu vurgulamak istemiş: Kendimizi yargılamadan, tarafsız bir izleyici gibi gözlemleyip  dersler çıkaralım... Sporla kaslarımızı geliştirdiğimiz gibi, bu yöntemle zekamızı da geliştirebiliriz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI