Uyuşturucu Trafiğinin Kopartılan Ayağı ve Ciyaklayanlar - ADEM AKÖL

2 Haziran 2021 Çarşamba 11:52

Dünya uyuşturucu ticaretinin hacmi, yıllık 400 Milyar Dolar civarındadır… Bunun yaklaşık 120 Milyar Dolarlık kısmını Eroin, 140 Milyar Dolarlık kısmını Kokain, 80 Milyar Dolarlık kısmını Kenevir ve 60 Milyar Dolarlık kısmını ise sentetik haplar oluşturur.

Eroin, bir zamanlar Türkiye’de bolca yetiştirilen haşhaş kapsülünün çizilmesi sonucunda ortaya çıkan afyondan elde edilir… Günümüz dünyasında en çok haşhaşın yetiştirildiği yer; Afganistan, Pakistan ve İran ortak sınırları civarındaki ‘Şeytan üçgeni’ diye anılan bölgedir… Afganistan, tek başına dünya afyon ihtiyacının yüzde 90’ını elde eder.

11 Eylül 2001 tarihinde, kimler tarafından planlandığı artık çok iyi anlaşılmış olan, New York’taki İkiz Kulelere yapılan uçak saldırılarını bahane ederek, 26 gün sonra ABD ve İngiltere’nin Afganistan’ı işgal etmelerinin ardından geçen 1 yılın sonunda, Afganistan’daki haşhaş üretimi 60 kat artış gösterir… Hem haşhaş ekilen toprak alanı arttırılmış, hem de ABD’nin sağladığı modern tarım teknolojileri sonucunda dekar başına elde edilen afyon miktarı çoğaltılmıştır.

Kokain, başta Şili, Peru ve Bolivya olmak üzere Güney Amerika ülkelerinde yetişen Koka ağacından elde edilir… Ancak dünyada en fazla kokain üreten ülke Kolombiya’dır.

Esrarın elde edildiği kenevirin ise Çin, İngiltere, Fransa, kanada ve Şili’nin başını çektiği 32 ülkede üretimi yapılmaktadır… Devletin kontrolü altında, Türkiye’nin bazı bölgelerinde de kenevir yetiştirilmektedir… Günümüzde bazı ülkeler tıbbi esrar kullanımını serbest bırakırken, az sayıdaki bazı ülkeler de keyif amaçlı kullanıma izin vermektedir.

Dünyanın birçok ülkesinde yasa dışı sentetik uyuşturucu imal edilirken, en fazla üretimin yapıldığı ülkeler ise Belçika ve Hollanda’dır.

Hızla yaygınlaşan kullanımı karşılayabilmek için, uyuşturucu üretimi her yıl artış göstermektedir… Elde edilen istatistiklere göre 2017 dünya afyon üretimi, 2016 yılına göre yüzde 65 artış; kokain üretimi ise yüzde 35 artış göstermiştir.

Afganistan-Pakistan-İran şeytan üçgeninde üretilen eroin, 2012’lere kadar Türkiye üzerinden Avrupa’ya dağılıyordu… Türkiye’de uyuşturucu trafiğine ardı ardına vurulan darbeler sonucunda bu hat kuzeye kayarak Kırgızistan-Kazakistan-Ukrayna-Polonya üzerinden, Avrupa’ya açılmaya başladı… Türk ekiplerinin Kırgızistan ve Ukrayna gibi ülkelerde de yurt dışı operasyonlar düzenlemesi sonucunda rota güneye çevrilerek, denizden Afrika kıtasını dolaşıp Avrupa’ya ulaşmak zorunda kaldı bir süre… Ancak mesafenin uzun olması ekonomik olmayan bir durum yarattığı için, günümüzde bu hat bölgenin kaotik durumundan faydalanılarak İran-Irak-Suriye-Akdeniz-Adriyatik yolu ile Avrupa’ya ulaşıyor.

Kokain hattı ise Venezuela’dan çıkış yaptıktan sonra Atlantik Okyanusu ve Cebelitarık Boğazı’ndan geçerek, Avrupa üzerinden Türkiye ve Arap ülkelerine gidiyordu… Türkiye narkotik güçlerinin göz açtırmayan operasyonları sonucunda bu hat Güney Amerika-Atlantik-Cebelitarık-Akdeniz-Suriye-Irak-İran hattına dönüştü.

Hollanda ve Belçika’da üretilen sentetik uyuşturucular ise önceleri Türkiye üzerinden Arap ülkelerine dağılıyordu… Başarılı operasyonlar sonucunda bu hat da güneye kaymış; Yunanistan’dan Akdeniz’e çıkış yaparak, Lübnan-Suriye üzerinden diğer Arap ülkelerine dağılıyor.

İngiltere’nin dünyaca ünlü “The Guardian” gazetesinin verdiği bilgiye göre ABD, Afganistan’da ürettirdiği afyondan yılda 50 milyar dolar kazanmaktadır… Afganistan’dan çıktıktan sonra İran-Türkiye hattı üzerinden Avrupa’ya ulaşan eroinin piyasa değeri, tek başına yılda 30 milyar dolardır… Bunun 1 milyarı Afganistan’da üretim yapan Taliban örgütüne, 5 milyarı İran mafyasına ve 5 milyarı da Türkiye mafyasına gitmektedir… 4 milyar doların da Avrupa piyasası dağıtımına gittiğini düşünürsek, ABD sadece Avrupa’ya sevk edilen eroinden yılda 15 milyar dolar kazanmaktadır… Amerika uyuşturucudan elde ettiği milyarları, kendi ekonomik çıkarları için taşeron olarak kullandığı terör örgütlerinin finansmanına harcamaktadır.

15 Temmuz 2016 kalkışmasına kadar, Türkiye’nin doğusundan giren uyuşturucu trafiği, batısından Avrupa ülkelerine ulaşıyordu… Bu trafik büyük çoğunlukla FETÖ, PKK ve diğer terör örgütlerinin yönetiminde idi… Hatta yıllarca, güney doğudaki sınırlarımıza yakın yerleşim birimlerinde yaşayan köylülere zorla haşhaş ekimi yaptırarak, kurulan laboratuvarlarda eroin elde edip pazarladı bu terör örgütleri.

İki ünlü ABD’li terör uzmanının kaleme aldığı “The PKK” isimli kitapta; somut verilere dayanarak, PKK’nın uyuşturucu ticaretinden yıllık 2 milyar dolara varan kazancı olduğunu yazar… Ayni kitap, Avrupa’da yakalanan uyuşturucunun yüzde 80’inde PKK/KCK/PYD bağlantısı olduğu ve bu paranın çoğu ile silah alındığından bahseder.

15 Temmuz’un hemen sonrasında İçişleri bakanlığı görevine getirilen Süleyman Soylu, uyuşturucu ticaretine büyük darbe vurur… 2018 yılında 700 milyonluk Avrupa ülkelerinde sadece 9.7 ton eroin yakalanırken, 83 milyonluk Türkiye’de 18.5 ton eroin yakalanıp imha edilir… Avrupa 4.7 milyon tablet sentetik uyuşturucu yakalarken, Türkiye 8.4 milyon tablet yakalayıp imha eder… Ayrıca, AB ve BM’in yayınladığı raporlar, Türkiye’nin en fazla uyuşturucu yakalayan ülkelerin başında geldiğini kanıtlamıştır.

Yaklaşık 5 yıldır, sürekli operasyonlar yaparak, uyuşturucu mafyasını, terör örgütlerini ve ABD’yi on milyarlarca dolarlık zarara uğratan bir bakan rahat bırakılır mıydı? Bunu fırsat bilen ABD istihbaratı, yanına SA ve BAE istihbaratlarını da alıp, bir mafya babasını kullanarak Türkiye’nin başına dert açmaya çalışmayacak mıydı? Ancak, hesap edemedikleri bir şey vardı… Türk halkı böyle saçmalıklara prim vermiyordu artık…

Günün Sözü

Topraktan geldik toprağa gideceğiz, mühim olan çamurlaşmamak.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI