Yeni Nesil Belediyecilik - ADEM AKÖL

19 Şubat 2019 Salı 10:29

İçinde bulunduğumuz sürecin en önemli gündemi; cebimizdeki paranın alım gücünün hızla azalıyor olmasıdır belki ama hükümetin tedbir anlamındaki reaksiyonları ve 31 Mart yerel seçimlerin oluşturduğu gölge, durumu biraz toparlamışa benziyor.

Yerel seçimleri, bir dönüm noktası olarak görenler çoğunluktadır şüphesiz... ‘31 Mart’  Türkiyenin vereceği önemli bir sınav olacaktır... Bu sınavda göstereceği başarının sonucu belirleyecektir 1 Nisan sonrasını.

Hep birlikte göreceğiz... Ancak yerel yönetimlere seçilecek olan isimleri, çok çetin bir görev yolculuğu bekliyor... Hele hele hak ettiği yerde olmayan Adana’da, sandıktan çıkacak olan isimlerin boşa kürek sallayacak hiç, ama hiç zamanları olmayacaktır... Her şeyin planlı ve mükemmel bir organizasyonla yapılıp hayata geçirilmesi gerekecektir.

Teknoloji ve erişim anlamında ulusal sınırların aşıldığı bir çağda yaşıyoruz... Dünya engellenemez bir süratle globalleşiyor... Günümüzde kendi hayatını, gelişmiş ülkelerdeki hayatla kıyaslayıp “bunlar benim de hakkım” diyen bir kuşak var.

İnsanoğlu artık yol, kaldırım, çöp, temizlik gibi klasik belediye hizmetlerine zaten ‘tam ve eksiksiz’ olmalı gözüyle bakmaktadır... Belediye hizmetlerinde çıta yükselmiştir.

Yeni neslin hizmet ve kalite beklentisini dünya ölçeğini dikkate almadan karşılamak mümkün değildir... Yeni nesil belediyecilik, aslında çağı okuyan ve gereklerini yerine getirendir.

Türkiye genelinde yapılan bir araştırma sonucuna göre Adana’da yaşayan insanların yüzde 48’i mutsuz... Hakkari, Siirt, Şırnak gibi şehirlerde bile mutsuz insan oranı yüzde 28’lerdedir...

Adana’da yaşayan insanların yarıya yakınının mutsuz olması, ilk bakışta ekonomik gibi  gözükse bile temel nedeninin çevresel olduğuna katıksız inananlardanım...

Henüz temel sorunları çözülememiş bir Adana’da yaşıyoruz... Trafik rezalet; arabayla olsanız da, yaya olsanız da sinirlenmeden, stres yaşamadan bir yere gitmenize olanak yok... Kaldırımlar rezalet; hiçbir standart yok, işçilik kalitesi sıfır... Sağlam insan bile yürümekte zorlanırken, engelliler ne yapıyor; bilemiyorum... Konutlar rezalet; eskiler de, yeniler de sağlıklı yaşama uygun değil.

AK Parti’nin açıkladığı 11 maddelik seçim manifestosu, çok iyi çalışılarak hazırlanmış... Maddelerin tümünün de, kentlerdeki mutlu insan oranını artırmaya yönelik olması ümit vaat edicidir...

İzninizle bu maddeleri özetleyerek aşağıya almak istiyorum:

Şehir Planları: Uzun vadeli ve hakkaniyetli ‘master’ şehir planları yapılacak.

Altyapı ve Ulaşım: Önümüzdeki dönemde; alt yapı ve ulaşım sorunu olan kent kalmayacak.

Kentsel Dönüşüm: Alan bazlı kentsel dönüşüm teşvik edilecek.

Benzersiz Şehirler: Her şehir kendi coğrafya, iklim, tarih, tabiat ve insan dokusuna uygun geliştirilecek.

Akıllı Şehirler: İnsanın günlük hayatını kolaylaştıran ‘akıllı şehirler’ üretilecek.

Çevreye Saygılı Şehirler: Her kentte ‘Millet Bahçeleri’ ve ‘Sıfır Atık’ projeleri çoğaltılacak.

Sosyal Belediyecilik: Yaşam, kadın, gençlik, spor, kültür, sanat, engelli ve yaşlı merkezleri gibi mekanlar çoğaltılacak.

Yatay Şehirleşme: Fazla kata izin verilmeyen, insanların toprakla buluşabileceği, insani ilişkileri canlandırabilecek projeler desteklenecek.

Halkla Birlikte Yönetim: Alınacak kararlara halk dahil edilecek.

Tasarruf ve Şeffaflık: Projelerde öncelik, verimlilik ve kalite büyük bir şeffaflık içerisinde yürütülecek.

Değer Üreten Şehirler: Şehirler insanın ekonomik ve kültürel üretkenliği ile güçlenen mekanlar haline getirilecek.

‘Yeni Nesil Belediyecilik’ tam da yukarıda sıralanan 11 maddenin tümünü de bünyesinde barındıran bir anlayış ve hizmetin ürünü olmalıdır...

Bu anlayış ve hizmet sonucunda meydana gelecek olan kentlerde yaşayan insanların hem bedenen hem de ruhen çok daha sağlıklı olacağı kesindir...

Bu şehirlerde yaşayan insanların daha üretken olacağı kesindir...

Böyle şehirlere sahip bir ülkenin daha güçlü bir ekonomiye ulaşacağı kesindir...

Hangi partiye mensup olursa olsun, görevi devralacak olan belediye başkanları; ‘yeni nesil belediyecilik’ ilkelerini, yani yukarıdaki 11 maddeyi gerçekleştirebildiği oranda başarılı olacaktır...

 

Günün Sözü

Bir şeyi hakikaten yapmak istiyorsan bir yolunu muhakkak bulursun, istemiyorsan bir mazaret bulursun.

Amerikalı girişimci ve yazar Jim Rohn’un bu sözü çok açık ve net sanırım...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI