Yolunuz Açık Olsun Sayın Valim - ADEM AKÖL

16 Haziran 2020 Salı 01:18

Şurası tartışmasız bir gerçek ki, insanoğlu eylemleriyle anılır bu dünyada... Eylemin iki kutbu vardır; birisi insanoğluna zarar verici, onu yokedici, olumsuz; negatif kutuptaki eylemler... Diğeri ise insanlık yararına gerçekleştirilen; onun gelecekteki refahına yönelik, olumlu; pozitif eylemler... İki kutbun arası sıfırdır; suya, sabuna dokunmayan; varlıklarıyla yoklukları ayni olan sade insanlardır onlar... Kutuplara doğru gidildikçe eylemin şiddeti, dolayısıyla anılırlılık miktarı ayni oranda artar.

Gözünü kırpmadan karısını, kardeşini ve annesini öldüren; Romayı ve halkını yakan; sonunda kendini hançerleyerek intihar eden İmparator Neron’u, aradan 2 bin yıl geçmesine rağmen bilmeyen yoktur... 5 Yüz yıl önce, ele geçirdiği insanları kazığa vurarak türlü işkencelerle öldüren; sonunda Osmanlı Akıncıları tarafından başı kesilerek öldürülen, Kazıklı Voyvoda ismini duymayan yoktur... Yüz yıl önce, kendisine muhalif olan 500 bin kişiyi doğrudan katleden; yarattığı suni kıtlık yüzünden 5 milyon insanın ölümüne yol açan; sonunda beyin kanaması geçirerek ölen, Josef Stalin ismini hep anımsarız... 80 Yıl önce sebep olduğu 2. Dünya savaşı ile 40 milyon insanın ölümüne yol açan; toplama kamplarında 8 milyon insanı katleden, Adolf Hitler ismini çocuklar dahi duymuştur... Bu dünyaya kötülükten başka miras brakmayan, daha nice nice isimler hiç ama hiç unutulmayacaktır.

Fizik, gökbilim, ilk felsefe, zooloji, mantık, siyaset ve biyoloji gibi birçok konuda pek çok eser veren Aristoteles’i; aradan 2 bin 4 yüz yıl geçmiş olmasına rağmen bilmeyen yoktur... 5 Yüz yıl önce, ürettikleriyle insansanlığa sayısız miras brakan; filozof, astronom, mimar, mühendis, mucid, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltraş, botanist, jeolog, yazar ve ressam Leonardo da Vinci ismini duymayan yoktur... Yüz yıl önce yaptığı devrim niteliğindeki fizik ve matematik çalışmaları sayesinde,  nükleer teknolojinin önünü açan; Albert Einstein ismini hep anımsarız... 82 Yıl önce hayata gözlerini yumarken, insanüstü mücadeleler sonucunda, bir ülke ve bir milleti yoktan var eden; Mustafa kemal Atatürk ismini, bebelerimiz dahi ağızlarından hiçbir zaman düşürmeyeceklerdir... Bu dünyanın geleceği için hep güzel işler yapan, daha nice nice isimler hiç ama hiç unutulmayacaktır.

Yaşadığımız kent özeline indirgediğimizde; Adana’ya, telafisi oldukça zor olan sayısız kötü miras brakmış; onun, hakettiği gelişmişlik düzeyinin oldukça altında kalmasına neden olan, birçok ismi lanetle anarız... Öte yandan, ürettikleri güzellikleri bugün dahi takdirle karşıladığımız; gerçek Adana sevdalılarının ismini heyecan ve gururla telaffuz ederiz hep...

Vali Mahmut Demirtaş ismi, Adanalı olmamasına rağmen; gerçek bir Adana sevdalısı... Göreve geldiği günlerde ülkemizin yaşadığı menfur 15 Temmuz Kalkışması’nın Adana bacağını ustalıkla yöneten; ardından valiliğe yapılan bombalı saldırıyı büyük bir olgunlukla ele alan Vali Mahmut Demirtaş; geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketi ve şu an içinde bulunduğumuz Covid-19 illetini en az zararla atlatabilmemiz için verdiği üstün mücadele hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Tüm bunların yanında, Adana’nın hak ettiği gelişmişlik seviyesine ulaşabilmesi için, Küçük Sanayi Siteleri ve yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurmak üzere başlattığı çalışmalar ile Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin oluşumunda katedilen yolda onun gösterdiği gayretler, hep saygı ile anımsanacaktır.

Ama belki de Vali Mahmut Demirtaş isminin hiçbir zaman unutulmayacağı; su sarfiyatını minimuma indirecek, ancak verimlilik ve çeşitliliği kat kat artıracak; bugünkü Çukurova’nın birkaç misli büyüklüğinde bir zirai potansiyelin oluşmasına neden olacak; ‘Kapalı Devre Sulama Sistemi’nin etap etap hayata geçirilmesi için başlattığı proje ve Adana’nın uluslararası pazarda hızla tanınmasının yolunu açmış olan ‘Lezzet Festivali’ni tasarlamış olması; onu ‘Adana Tarihi’ yapraklarında, daha şimdiden ölümsüz kılmıştır.

Yolunuz açık olsun Sayın Valim... Ürettiklerinizle Adana sizi hep hatırlayacaktır... Adana’dan binlerce teşekkür sizlere.

Günün Sözü

Sabretmek, azmetmek ve terlemek; başarının mağlup edilemez bir kombinasyonudur.

Ünlü Amerika’lı yazar ve kişisel başarı felsefesinin kurucularından Napoleon Hill; şiddetle yapmak istediğiniz bir şeyi başarabilmek için önce azmetmek sonra da yılmadan uğraş vermenin gerekliliğini anlatıyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI