Yunanistan Rumları ve Kıbrıs Rumları - ADEM AKÖL

11 Mart 2020 Çarşamba 09:34

Vatan sevgisi çok yüce bir duygudur, onurlu insanlar için... Gözünü kırpmadan, uğruna canını bile feda etmeye hazır olduğun evlat sevgisiyle eşdeğerdir belki de... Aynen evlat gibi, yaşamının her anını onun gelişimi için karşılık beklemeden çalışarak harcarsın... Gerçek milliyetçiliktir bu.

Bir de, kafa derici olanlar vardır; şovenistler... Herhangi bir şeye olan, nedenli veya nedensiz aşırı bağlılıktır şovenizm... Karşı gruba, nefret ve kötü niyet duyguları içerir... Özellikle başka uluslara karşı hoşgörüsüz ve saldırgan duygular besleyen aşırı ve bağnaz milliyetçilik olarak tanımlanır... Aslında, milliyetçiliğin büyük ölçüde abartılmasına dayalı gerici burjuva ideolojisi ve politikasıdır.

Şovenizm, boyun eğdirilen diğer halkların yağma edilmesi amacına yönelmiştir; kendi ulusunun üstün ulus olduğunu ileri sürerken, diğer ulusları küçük görür ve aşağılar... Kaba bir ayrımcılık temeline oturan bu ideoloji hiçbir bilimsel temele dayanmaz... En önemli yöntemi demagoji, en yetkin silahı ırkçılıktır.

Tarihte 5. yüzyıldan başlayarak, İstanbul’un fethine kadar geçen bin yıllık bir sürede; bugünkü Yunanistan, Bulgaristan, Trakya, Batı ve Kuzey Anadolu bölgelerinde egemenliğini sürdürmüş olan Doğu Roma İmparatorluğu topraklarında Latince konuşan vatandaşlara Rum denirdi... Bu insanlar, İlerleyen zamanda Latince’yi brakarak Yunanca’yı benimserler... O dönemlerde, Yunanistan dışındaki Müslüman ülkelerde oturan Yunan asıllı kimseleri ifade etmede kullanılır Rum sözcüğü...

Yunanistan’da yaşayan Yunanlılar’la, dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan Rumlar’ın kökenleri aynidir yani... Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından, Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesi sonucunda Anadolu’daki Rum’ların sayısı çok azalır... Günümüzde dünyada en fazla Rum’un yaşadığı yer Kıbrıs adasıdır.

Köken ayni olunca; iyi özellikler de, kötü özellikler de insanın genlerine kaydedilmiş olur... Genelleme yapmak, doğru değildir belki ama, çoğunluk itibarıyle Rum insanı şovenisttir... Gerek Yunanistan’da, gerekse Kıbrıs’ta yüzbinlerce idealist yurtsever vardır muhakkak; ancak bu, çoğunluğun şoven eğilimli olduğu gerçeğini değiştirmez.

Fazla uzağa gitmeden, yakın tarihimize bakarak bunun çok net kanıtlarına rastlayabiliriz... Sadece 75 yıl öncesinde Yunanlılar’la şovenist Kıbrıslı Rumlar’ın, Türkler’i hiçe sayarak, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama sevdası olan Enosis için verdikleri mücadele hala belleklerdedir... 1974, 15 Temmuz’unda ise Yunan cuntası ile Kıbrıs Eoka’cılarının ayni şovenist emeller uğruna; Rum-Türk ayırt etmeden Kıbrıs’ta döktükleri yurtsever kanı ise henüz kurumamıştır... Öte yandan, Batı Trakya Türkleri’ne yapılanları göz ardı etmek; dünyaya at gözlüğü ile bakmaktan farklı birşey değildir.

Günümüzde ise bütün dünya; Yunanistan ve Kıbrıs’taki Rumları’nın benzer şovenist tavırlarına tanık oluyor... Türkiye’nin 27 Şubat’tan itibaren, mültecilere yönelik sınır kapılarındaki engelleri kaldırması ile; Suriye, Irak, Afganistan, Bangladeş gibi ülkelerden gelenlerin Yunanistan sınırlarına akın etmeleri sonucu ortaya çıkan manzaralar ibret vericidir... Çoluk, çocuk demeden masum insanların üzerine püskürtülen göz yaşartıcı bombalar ve plastik mermilerin yanısıra kullanılan gerçek mermiler sonucunda ölenler ile yaralanan yüzlerce masumun diyetini kim ödeyecektir..?

Kıbrıs’ta ise durum bundan farklı değildir... Kuzey ile Güney Kıbrıs arasındaki geçişleri sağlayan 5 sınır kapısından 4’ünün, Korona Virüs bahanesi ile geçici olarak kapatılmasının ardından hem Türkler’in hem de Rumlar’ın düzenledikleri eş-zamanlı eylemler sırasında, Rum polisinin Türk protestocuları biber gazı ile durdurmaya çalışmaları, genlerine işlemiş şovenist duygular değil midir..?

Bu kadarıyla yetinmeyen Yunan ve Rum polisleri, şimdi de aralarındaki 200 millik mesafeye rağmen güçbirliği yapmaya hazırlanıyorlar... Türkiye-Yunanistan arasındaki sınırı belirleyen 200 kilometrelik Meriç nehrini, kontrol altında tutmaya yetemiyen Yunan polisinin yardımına Kıbrıs Rum polisi koşuyor.

Sonuçta düşünce yapısı ayni; amaç ortak... Şovenist kafa ve tekbencilik... Dünya, sadece kendilerine ait çünkü..!

Günün Sözü

Irkçılık cahilliğin sığınağıdır... Bölmek ve yok etmek ister... Özgürlüğün düşmanıdır ve kafa kafaya çarpışıp yok edilmeyi hak eder.

Kanada’lı yazar, Pierre Berton

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI