Sınırlarımın Farkındayım - ADİL MAVİŞ

10.12.2021 01:14:00

Ben kendimi anlayabilmek için senin gözünden bakabilmeli, sen beni anlayabilmek için de benim gözümden bakabilmelisin. Böylece birbirimizin duygu ve düşüncelerini birbirimizi YARGILAMADAN anlayabilme becerimizi geliştirebileceğimizi düşünüyorum. İşte bu EMPATİ’dir. Böylece birbirimizin inanç ve düşüncelerine katılmıyor olsak bile içinde bulunduğumuz durumu ve davranışlarımızın altındaki motivasyonu anlayabilir ve daha kolay anlaşabiliriz.

Çoğu zaman duymak ve DİNLEMEK birbiriyle karıştırılır. Her dinlediğimizi mutlaka duyarken her duyduğumuzu dinlemediğimiz, karışımızdaki kişiyi anlamadığımız veya bize hitap ederek konuşulmadığı durumlarda söylediklerini tekrar ettirmek zorunda bırakırız. Bu durumda birini anlamadığınızı düşünüyorsanız öncelikle onu DİNLEMEDİĞİNİZ’den şüphe edebilir ve gerçekten dikkatinizi vererek dinlemeyi öğrenebilirsiniz.

Herkes dinlemesini bilen, kendisiyle barışık, hoşgörülü ve EMPATİSİ yüksek kişileri sever. Bu konuda

EMPATİ yeteneği yüksek ve DİKKATLİ BİR DİNLEYİCİ olmak hiç de zor değildir. Bu konuda sana yazdığım cümleleri bir hafta boyunca her gün yüksek sesle okumanı kitaplığında görebileceğin bir yere 3 hafta kadar asmanı istiyorum.

- Bana iyi davranmayanları bile anlamaya çalışıyorum, kimseyi suçlamıyorum.

- Kötü söz veya bir davranışa maruz kaldığımda içimden “Beni öfkelendirmene izin vermiyorum” diyor ve böylece öfkemi kontrol edebiliyorum.

- Ben kendime saygı duyuyorum ve bana benim istediğim gibi davranmayanlara kızmak yerine bazen sessiz kalıyor, bazen bundan hoşlanmadığımı söylüyor ve gerektiğinde insan ilişkileri konusundaki tecrübelerine inandığım kişilerden yardım alıyorum.

- Karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde çözemediğim olumsuz durumlarda karşımdaki kişinin davranışından sorumlu değilim ama kendimi onların beni kötü hissettirmemesinden sorumluyum.

- Kişilerle hangi durumda nasıl ilişki kuracağımı yine ben belirliyorum. Bu sınırları kişiye duruma göre belirliyor ve kendi sınırlarımı korumasını biliyorum.

Şimdi kendi sınırlarının farkındasın. İyi bir dinleyici olmanın empati yeteneğini geliştireceğini de öğrendin. Ne kadar anlayışlı biri olsan’da seni herkesin anlayamayacağı durumlar olabilir. Bu durumda kendi sınırlarının farkında olarak hayatını devam ettirebileceğini biliyorum. Canını sıkan bir durumla karşılaştığında Mevlana’nın şu sözünü hatırlayabilirsin: “Yoldaki bir tepecik seni bunaltmış, oysa önünde yüzlerce dağ var.” Biliyorum ki küçük tepeleri aşarak dağların ötesindeki güzellikleri görmek için yol almaya devam edebilirsin.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI