Kurban Bayramı Tatilinde Nereye Gidilir ?

Kurban Bayramı tatilini dolu dolu geçirmek isteyenlere... - ALİ ÇATALBAŞ

12.05.2024 21:31 | Güncelleme Tarihi: 12.05.2024 23:04

Bu yıl bayram sonrasında denk gelen 20 Haziran Perşembe ve 21 Haziran Cuma gününün de tatil edilmesi durumunda bayram tatili hafta sonlarıyla birlikte 9 gün olacak...

Kurban Bayramı'nda resmi tatilin 9 gün olacağı ihtimalinin yüksek olması, tatil heyecanını doruğa çıkardı. Pırıl pırıl bir havanın ve tatlı meltemlerin eşlik edeceği bu bayram, şehrin keşmekeşinden uzaklaşmak için bir fırsat. İster 3 gün ister 9 gün olsun, henüz bir plan yapmadıysanız, size ilham verebilecek birkaç öneriyi buraya bırakıyorum...Karadeniz Turları:
Tatil için rotayı Karadeniz'e çevirmenin zamanı gelmiş demektir. Yemyeşil, başı dumanlı dağlarda serin ve tertemiz havayı solumak, sıcak bir çayın yanında leziz mi leziz mıhlamayla afiyetle yiyip, hele bir de yağmurdan sonra mis gibi toprak kokusunu içinize çekmek bütün yorgunluğunuzu ve stresinizi üzerinizden alacak. Fırtına Deresi'nin sesine kulak verin; doğaya yaklaştıkça, yaşadığınızı hissedeceksiniz. Kabak Koyu'nun gün batımı manzaralarını hafızanızdan silemeyeceksiniz.Ege ve Akdeniz Turları:
"Ben yaza doyamadım, denizin ve güneşin en güzel demlerini değerlendireyim" diyenleri, güneyde bir sürü alternatif bekliyor. Her gün başka bir koy görmek, mavinin her tonunda yüzmek için Likya Turları oldukça ideal. Hem denizin hem tarihin tadını çıkarmak için Assos'u, Bozcaada'yı, Cunda Adası'nı ve Ayvalık'ı peş peşe görebileceğiniz Misya Turları ise benim favorim. Sadece Bozcaada'nın Ayazma Plajı'nda buz gibi denizin ve altın kumların tadını çıkarmak için bile bu tur tercih edilebilir.Kapadokya Turları:
Sonsuzluk duygusunu yaşayabileceğiniz nadir anlar hayatta var. Kapadokya, insana bu mucizevi duyguyu yaşatan, benzersiz bir yer. Antik yer altı şehirleri, Göreme'deki kaya kiliseleri, yemyeşil Ihlara Vadisi ve muhteşem taş konakların gölgesinde geçmişin izleri ve hepsinden önemlisi peribacaları... Dönüş yolunda Tuz Gölü kıyısında kızıl gün batımını izlerken, derin bir nefes alın, doğayla bütünleşmenin huzurunu doyasıya hissedin.Safranbolu ve Yedi Göller Turları:
İstanbul'a yakın olmak ve az zamanda çok yer görmek için Safranbolu tam bir cennet. Cumbalı, ahşap Safranbolu evlerini, Cinci Han'ı ve Hamam'ı ve Yemeniciler Arastası'nı dolaşırken, zamanın durduğu hissi dört yanınızı sarıyor. Bu manzaranın tadını çıkarırken kendinize bol köpüklü bir Türk kahvesi söyleyin, yanında enfes Safranbolu lokumundan tatmayı da unutmayın. Safranbolu'dan sonra yola koyulup Bolu yeşilinin ortasında, Yedigöller Milli Parkı'nda enfes fotoğraflar çekmeye hazır olun. Sonbaharın renkleri ile bu büyüleyici atmosferde hayata tatlı bir mola vermek size iyi gelecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI