Özel Okul Öğretmenlerinin Kıdem ve İhbar Tazminatı Hakkı Var mıdır? - ARB. & AV. CENNET AŞAMA

18 Kasım 2020 Çarşamba 00:09

Özel okul öğretmenlerinin okullarla imzalamış olduğu sözleşme belirli süreli  iş sözleşmesidir. İşte bu nedenle özel okul öğretmenlerinin kıdem ve ihbar tazminatı konusunda hak elde edip edemeyecekleri tartışılmıştır.

Belirli süreli sözleşmeler bitiş süresi önceden belirlenmiş sözleşmeler olduğu için “ihbar süreleri/ihbar tazminatı” söz konusu değildir. Sözleşmeye aksi bir durum konulsa dahi geçersizdir. İş Kanununda ihbar tazminatından bahsedilirken belirsiz süreli sözleşmeler için olduğu vurgulanmıştır. Bu nedenle bir ihbar süresinden söz edemeyiz. Ancak sözleşmenin belirli olma özelliği kanunen geçersiz sayıldığında sözleşme belirsiz olduğu için ihbar tazminatı da söz konusu olacaktır.

1475 s. Kanun’da kıdem tazminatına hak kazandıran sebepler arasında, belirli süreli iş sözleşmesinin süresinin bitiminde kendiliğinden sona ermesi sebebi yer almadığı için belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçiler, sözleşme süresinin bitiminde sözleşmenin kendiliğinden sona ermesi hâlinde kıdem tazminatına hak kazanamayacaklardır. Aynı durum, belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan özel okul öğretmenleri için de geçerlidir. Yani belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan özel okul öğretmenlerinin çalışma sürelerinin dolması nedeniyle sözleşmeleri kendiliğinden sona erdiğinde kıdem tazminatına hak kazanamayacaklardır.

Bu konuda çok farklı yargı kararları verildi hatta Yargıtay’ın ilgili hukuk daireleri arasında görüş farklılıkları oldu. Ancak en son YARGITAY İÇTİHADI BİRLEŞTİRME BÜYÜK GENEL KURULU 23.02.2018 tarihli 2017/1 E. 2018/2 K. sayılı kararı ile

tartışmalı olan bu konuya adeta son noktayı koymuştur. Karara göre son durum şu şekildedir;

5580 s. Kanun’a tâbi olarak çalışan özel okul öğretmenlerinin sözleşmeleri belirli süreli kabul edilse de bu kabul (kıdem tazminatına ilişkin diğer koşulları da taşımak kaydıyla) öğretmenlerin kıdem tazminatı almalarına engel değildir. Belirli süreli iş sözleşmesi süresinin bitiminde sözleşmesi kendiliğinden sona eren özel okul öğretmeni 1475 s. Kanun’da ‘belirli süreli iş sözleşmesinin süresinin sona ermesi’ sebebi sayılmadığı için kıdem tazminatı alamayacaktır. Ancak işveren tarafından sözleşmeyi yenilememe iradesi gösterilmiş ve de haklı bir nedene dayanmıyorsa bu durumda özel okul öğretmeni (kıdem tazminatına ilişkin diğer koşulları da taşımak kaydıyla) kıdem tazminatına hak kazanmalıdır. Sözleşmenin süresinin dolması dışında diğer sona erme nedenlerinden  örneğin işçi tarafından haklı nedenle fesih veya işveren tarafından haksız fesih gibi 1475 s. Kanun’da sayılan sebeplerden biri gerçekleştiği takdirde özel okul öğretmeni (kıdem tazminatına ilişkin diğer koşulları da taşımak kaydıyla) kıdem tazminatına hak kazanmalıdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.