14 Şubat Kapitalist Oyununu Bu Yıl Bozun - ASLI MERCAN SARI

14 Şubat 2020 Cuma 00:08

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü mü? Ben böyle günlere inanmıyorum. Prensip meselesi. “Tüketim Saçmalığı”. Milletçe zor zamanlardan geçtiğimiz bu dönemlerde bir garibana bir mont bir bot al desem, özentiyi bırak bir kenara desem bana ruh hastası muamelesi yapacak milyon tane insan vardır eminim.

 Erkekler değil de bayanlar daha hassas bu konuda. Hatta sevgilisi tabir-i caizse Abdülrezzak'ın hediye almadığını görüp ondan ayrılan Merveler, Ayşeler, ruh hastası Fatmalar var. Gerçek bunlar... Kafanıza takmayın, bu kadar kasmayın. Sevginizi hediye ile maddi bir şeyle ölçen birinden hayır gelmez.  Açıkçası daha fazla açacak olursam önden biraz kusayım ardından Sevgililer günü tarihçesine bakalım. Biz daha fazla tüketelim diye uydurulmuş, saçma sapan adetler, kapitalist düzenin mapitalist popüler kültür izdüşümleri! İnsan içinden gelince hediye almalı, ben zaten içimden gelince kendime bile bir çiçek alıp günümü şenlendiriyorum… 15, 23,18 değil de neden 14? Bugün sevgilinize eşinize pahalı bir hediye alacaksınız, onu çerçeveleyip süzgeçten, renk açma programlarından geçirip sallayıvereceksiniz sosyal medyaya ne şahane! Peki, sahne arkası ne olacak o işin? Ah birde o hediyeleri, çiçeği, çikolatayı, zıttırı pıttırıyı unuttuğunuz için kavga edeceksiniz. Bazıları için sıradan bir gün olacak sizleri tenzih ediyorum. Fakat bugün abartıcıların günü sizler sinkaflı cümleler kurup duracaksınız vallahi gece 00.00 vurup 15 Şubatı gösterene kadar adınıza üzgünüm.

Sevgililer Günü de nereden çıktı acaba? Az biraz araştırayım dedim yine nerenin özentisini almışız bakalım: Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmış. Bazı rivayetlere göre de "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinirmiş. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır. Valentine Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım ettiği için öldürülmüştür. Bu nedenle ölüm tarihi 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanırmış. Esasında değişen devir değil insanlarımız abartı. İnsanlar, aşkın da sevdanın da yalnızca o gün için el görüldük olağanüstü hareketlerle gösterilebileceğini düşünme eğilimindedir. Oysaki ‘gerçek’ aşk, iki kalp arasında paylaşılan küçük ancak samimi anlarda var olan harikulade bir duygudur. Ticari amaç taşıyan çok önemli bir günmüş gibi düşünülmesi safsatasıdır. Ne yani sevgiliye, eşe, eş dışında ikinci üçüncü şahıslara senede bir gün hediye alarak mutlu edebileceğini sananların saçmalık olmadığını düşündüğü gündür. Resmen tuzaktır. Hatırlamak, mutlu etmek herhangi bir anda herhangi bir günde çok daha özel ve güzel olur hem bunu bir dayatma gibi görmek dayatma derken genelleme yapma diyenler olacaktır tabi ki genelleme yapmıyorum ama eminim içinden adettendir alalım bir şeyler artık deyip zoraki hediye alan beyefendi ya da hanımefendiler vardır.

Neyse artık dünyayı yine ben kurtaramayacağım. Güne ez cümlemi kondurup işime gücüme bakmalıyım. 14 Şubat’ın sevgililer tarafından kutlanması tamamen küresel sermayenin bir oyunudur. ‘’Büyük resmi görün’’ çok dalgaya alınan bir konu ama cidden büyük resmi görmelisiniz. Siz kapitalist oyunu bu yıl bozun. Sevgilinizi/eşinizi sevmek, öpmek, sarılmak ya da onu mutlu edecek bir şey yapmak için kendinizi bir gün ile sınırlamayın… Aşkını 1 güne sığdırmayan 365 güne yayanlardan olun… Nasıl anne, baba, öğretmenin yılda sadece bir defa pamuklara sarıp sosyal medyada yağ çekilmesi gibi, sevgili, eş ya da bilmem neyinde yılda sadece bir defa öpücük öpücük kalp ikonlarına boğdurulduğu yapmacık bir gün olmasın. Aşk, sevgi, huzur, saygı sadakat ile taçlandırılmış bir ömür diliyorum. Her gününüzün sevgi ve aşk ile geçmesi temennilerimle…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.