Adın Çıkacağına Canın Çıksın mı? - ASLI MERCAN SARI

21 Aralık 2018 Cuma 10:04

Adı kötüye çıkan kişi, kötü olmasa bile, bu toplum yargısını kolay kolay düzeltemez. Nerede adı anılsa, hiçbir araştırma yapılmadan, hemen kötülüğü ortaya atılır. Bu durum, hergün ölmekle eşdeğerdir. Bundan dolayı insan, hergün ölmektense, birkez ölmeyi yeğler. İşte bunun gibi birşey Adanalı olmak. Bu hafta sizlere sahiden Adanalı olmak ve Türkiye görsel basın ve yazılı basınlarda nasıl ranta dönüştürüldüğünden bahsedeceğim.

Gazete ve Televizyonlarda her gün  Adana'da suç işlenmeden geçen bir günün olmadığını izliyoruz. Ah!! Yine mi Adana demişliğiniz eminim çok olmuştur. Zaten Adana'da çok fazla suç işlenmesi oranınında çokluğunun sizin beyinlerinize kazılan yönünün elbet farkındayım. Coğrafyasındanmıdır bilmem ama bu denli olaylar ve gerginlikle dolu bir şehir olarak adlandırılması birçok araştırmalar sonucunda bile algılanamamış. Burada sesli güldüğüm doğrudur. Adana'lı olmak tarafımı kullanarak biraz torpil yapmayı düşünsemde elimizdeki araştırmalar zaten sizin yıllardır galat-ı meşhur olarak tezlerinizi çürütmeye yetecek. "Adanalıyık Allahın adamıyık" sözünü hangi yüce gönüllü abim çıkarttı bilinmez ama şahit olduğum komikden seçme mini bir anıyı buraya koymadan geçemeyeceğim. Trafikte birbiriyle kapışıp öfke kusan adamın mahkemede ifadesinde öldürseydim daha mı iyi olacaktı Hakim Bey? Bağırdım tokat attım rahatladım sorusuna susup. Direk akıllara Allahın adamı işte dedirtiyor. Biraz komik biraz göndermeli satırlardan sonra Adana'da suç oranı  yüksek mi bize yansıtılanlar ne kadar doğru? Araştırmalara bağlı kalarak bir çok siteden okuduğum, paylaşılan istatistiklere bakıldığında sahiden haberler ve gazetelerin çok büyük bir bölümü Adana ve çevresinde işlenen akıl almaz suçlar ile dolu  Peki ama gerçekte illerin suç oranları nasıl?  2012-2018 yılı verilerine göre ülkemizde 3,3 milyon suç işlenmiş. HEGEM'in araştırmasında Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikal eden toplam suç sayısı yetişkin insan nüfusuna oranlandığında suç oranı en yüksek iller Antalya, Kilis ve Muğla. Suç oranları sırasıyla %9,34, %8,97 ve %8,56 Suç oranı en yüksek ilk on şehir arasında Adana yok. Eeee o zaman Adana'da suç oranı diğer illerle kıyaslandığında daha düşükse neden böyle bir algı oluşturulmaya ihtiyaç duyulmuştu?

TÜİK'in 2012-2018 yazılı medya istatistiklerini inceleyenler bu kadar da olmaz dedirten cinstendi. Verilere göre suç oranı en yüksek il Antalya ve illeri Ardından Burdur. Antalyanın da içinde bulunduğu Isparta ve Burdur illerinde toplam 696 haberci var. Bu, il başına ortalama 232 gazeteci anlamına geliyormuş. Suç oranı en yüksek ikinci il olan Kilis'in içinde bulunduğu GaziAntep ve Adıyaman illerinde 625 gazeteci görevli imiş. Burada da il başına ortalama 208 gazeteci düşüyordu. Suç oranının yüksek olduğu diğer illerde de benzer gazeteci sayıları... Fakat diğerlerinden farklı bir rakam taşına toprağına kurban olduğum aydın şehrimde Adana ve Mersin'deki gazeteci sayısı toplam 1098 Bu rakam Adana'da ortalama 513 gazetecinin çalıştığı anlamına geliyor. Yani diğer illerden neredeyse 3 kat daha fazla sayıda gazeteci var Adana'da. Her gazetecinin bir haber elde ettiği düşünülür ise; suç oranının en yüksek olduğu Antalya'dan 232 haber gazete editörüne gelecek demektir. Oysa Antalya'dan 513. Editör adil bir dağılım yaptığında bile Antalya'dan 2, Adana'dan 5 haberi gazeteye koyacaktır ki, bu bile Adana haberlerini diğerlerinden fazla kılacaktır. İşte bu istatistik Adana'nın fersah fersah suç makinası gibi gösterilmesine yetecektir. Tabi gazete ve televizyonlara iş çıksın doğru ve adil olanı yayınlayan şu zamanda az kaldı. Ve tam rantlık bir duruma dönüştürüldü.

Aslında gerçekte olan şudur. Adana'da ki suç oranı büyüdükçe gazete sahipleri bu olguyu paraya çevirmek için bölgede bünyesine daha fazla gazeteci istihdam ettirdiler. Zaten Adana haberleri izlenme rekorları kırıyor. Daha fazla gazeteci daha fazla haber elde ederek diğer illerden daha fazla haber yapıyor. Tüm illerden gelen haberler eşit olarak gazeteye haber olarak koyulduğunu varsaydığımızda bile Adana haberleri daha fazla oluyor. Böylece illerin suç oranları anlamını yitirirken sadece gelen haber sayıları baz alınıyor. İşte bölgesel olarak bakıldığında Adana'da suç oranı yüksektir damgası tamamen budur. Aksini iddia eden var ise bizzat-i bir zahmet erinmeden "Hegem" ve "Tuik" araştırmalarına girebilir. Suç oranı düşük ama haber oranı yüksek bir şehrin "Adın çıkacağına canın çıksın" atasözünün tamda yerine oturduğunun ispatıdır. Hiç mi yok peki elbet var. En az Türkiye de yaşanılan ama pek medyaya yansılmayan kadardır suç oranı.

Kalemim hep güzeli yaz diyor sana güzel memleketim. Nev-i şahsına münhasırdır Adana. Yüce gönüllüdür, misafirperverdir. Sıcakkanlıdır, abov gadasını aldığım dediği anda yürek hoplatır. Anlatmakla bitmez hoş bir şivesi vardır. Kendi dili, edebiyatı, yemekleri ve kültürüyle Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biridir. Yazları sıcaktan nefes alamamak kavrulmak olsada yinede vazgeçemektir o büyüsünden.

Pamuğu kozasında görebilmek. Verimli topraklarında yetişen Yaşar kemal başta olmak üzere bir çok yazar, şair ve ünlü isimlerin memleketinde onlara hemşeri olmak. Adana kebabını kahvaltıda bile Adana'da yeme Şansı olmak. Şalgam içmek. Bici bici yemek. Kısaca "Adanalı'yık Allah'ın adamıyık" diye boşuna dememişler. Baştacıdır canım Memleketim.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.