Arsıza susarsan sabrını yorarmış (mı?) - ASLI MERCAN SARI

6 Temmuz 2017 Perşembe 23:43

Arsıza susarsan sabrını yorar diyerek başlamak isterim sözlerime… Lakin her seferinde sabırlı insanları tebrik etmişimdir. Akabinde kendimi de. Çünkü enteresan bir şekilde o sabır dediğimiz şeyi kontrol edebiliyorum. Ne mutlu bana değil mi? gerçekleri bildiğin halde susabiliyorsam Allah en güzel cevabı senden daha iyi verecektir nidaları içimde pır pır ediyorsa… Bazen de bu kadar namertliğe mezhebi geniş insanlar nasıl alkış yapıyor demekten kendimi alıkoyamıyorsam. Doğru tektir diyerek istemsiz bir şekilde yine de gülerek izliyorum. Bir işi yaparken ya da herhangi bir zamanda ortaya çıkan zorluklar karşısında, pes etmeden bu zorluklarla mücadele etmeye ben deli sabrı diyorum. Sabırlı olan insan bir olumsuzluk ile yüz yüze geldiğinde isyan ve şikâyet etmeden sessizliğini korur ve bu insanlar her zaman durumlarına şükrederek olumsuzlukların geçmesini bekler. Çünkü açıkça ortadadır olumsuzluk dediği şey bir çoğunun sizin duruşu üzerine kurmuş olduğu pusu ve  büyük oyunların icrata geçireleceği, fırsat kollayan insan müsveddeleri….(!)

Sabır sahibi insanlar bir işi yaparken hiçbir şekilde zorluklar karşısında şikâyetçi olmaz. Aksine akıl üstü oynanan oyunların ipliğini pazara çıkaracağı günün gelmesini bekler. Bu kişiler sabırlı olma özellikleri sayesinde ne olursa olsun bir gün amaçlarına ulaşacaktır. Atalarımız sabır ile ilgili olarak sabreden derviş muradına ermiş, sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır, sabrın sonu selamettir gibi sözler söylemişlerdir. Atalarımızın tecrübelerinden beslenen bu sözler de göstermektedir ki sabırlı olan insanlar her zaman amaçlarına ulaşırlar. Sabırlı olan kişi hiçbir zaman kaybetmez bu kişiler hayatta her zaman amaçlarına ulaşmış ve kazanmış olan kişilerdir. Sabır bir insanın sahip olabileceği en büyük erdemlerden bir tanesidir. Sabrı zengin olanın kalbi de büyüktür, o hiç bir zaman aceleci olmaz, coşkunluk ve hırs içinde değildir. Üstadın çok güzel bir sözüne köşemde de yer vermek isterim.

‘’Hislerine kapılmayarak, adımını sağduyulu atmak, uzun süre hafızada barındırılan kararları olgunlaştırır. Yavaş yol alan bastonlu “zaman”, herkülün yumruğundan güçlüdür, çoğu şeyi yola-nizama koyar. Tanrı bile yumruk yerine, zaman ile terbiye eder. Sabırla bekleyebilen, sonunda mükâfatlandırılır, çünkü şans ondan yana olur. (Balthasar Gracian nede güzel söylemiş)

Sabırlı insanlar çıkacağı her merdivene sabrını basamak yaparmış. Sabır üzerine bir köşe değil destan yazabilirim esasında sonuç olarak arsızlara susun siz sabrınızı yoruyormuş gibi hissetseniz bile zafer sizin er yada geç. Tebrik edin kendinizi çekilin köşenize Kimse yoksa ALLAH var.

Gönül dostlarıma anlamlı yaşamayı becerebilmiş tüm İnsan evlatlarına cani gönülden Selam ve sevgilerimle…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.