BAHARI KUCAKLAYANLAR DA BUGÜN - ASLI MERCAN SARI

19 Nisan 2018 Perşembe 09:17

Bu havalar en sevdiğimiz değil mi? Baharın sesi uzaktan da yakından da hoş gelir çünkü bahar, insanın içindeki çocuktur der. Pablo Neruda, “Tüm çiçekleri kopartabilirler ama yine de baharın gelmesini engelleyemezler,” der. Neyse ufaktan bassın tuşlar. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte insanlar daha hareketli, canlı, kıpır kıpır. Soğuk kış mevsiminde kapalı ortamlara kendini kapatan insanlar bahar gelince sokaklara, parklara çıkmaya başladı bile. Aileler piknikler de, çocuklar üşümeden sokaklarda oynamakta.  Bu nedenle en güzel mevsimlerden biridir İlkbahar.

Üstad ne de güzel bahsetmiş İlkbahardan;

Bu mevsimde

Ne iş güç gelir aklıma ne yoksulluğum.

Derim ki: “Sıkıntılar duradursun!”

Şairliğimle yetinir

Avunurum.

"Orhan Veli Kanık"

Ben ise bu havalara kendi kendime konuştuğum da daha naif oluyorum mesela hırçınlığı bir kenara bırakıveriyor baharı kucaklıyorum içten gelen o ince meltem edasında. Hayat, bir fincan kahve gibidir derler. Bazen acı, bazen tatlı olur. Önemli olan kahvenin tadı değil, onu kiminle birlikte içtiğinizdir derler. Bazen de hayatın özü olan kahveye ulaşmak isterken fincanda takılır kalırız. Fincanın güzelliği bizi aldatır. Kahveyi unuttuğumuz gibi bazen de dünyaya takılıp ebedi hayatı unuturuz. Başkaları da deniz gibidir hayat der, bazen dalgalanır, bazen durulur. Kimi durmadan yüzer, kimi yorulur, kimilerini uzaklara götürür, kimilerini bir yerde bırakır, kimileri karaya vurur… Kimileri yolda, takılır kalır derler de derler… Hayat bir savaş mıdır, bir rekabet alanı mıdır, bir kavga mıdır? Bu kargaşa içerisinde sükûnet içerisinde yol alabilmek midir? Yoksa herkesin saygı, sevgi içerisinde doğaya uyarak, doğal olarak yaşanması ve vakti gelince de terk-i dünya eylenmesi gereken bir durak mıdır? Hayata nereden bakıyoruz? Cama bakan camdaki kiri gördüğü gibi hayata hep cama bakar gibi bakıp olumsuzlukları mı görüyoruz? Hiç mutlu olacağımız, kıymetini bileceğimiz, şükredeceğimiz bir şey yok mu bizim hayatımızda baksana ne güzel mevsimdir İlkbahar bu Rabbim'in harika mevsimi bile mutlu etmeye yetmez mi? Cahit Zarifoğlu'nun Bahar Şiirinde dediği gibi; "Bahar O sabah Hamile bir kurt gibi yürüyor dağlarda..." Doğanın adeta kabuk değiştirdiği, yenilendiği ve canlandığı bir mevsim... İnsanda da aynı etkileri yaratır bahar mevsimi. Toparlanır, arınır yenilenir insan baharda.

Düşünce ve hayal âleminin alabildiğine derinleştiği, ufukların genişlediği, şair olmayanların bile şiirler yazmaya başladığı bir mevsimdir ilkbahar. İlkbahar’ın önümüze ne çıkaracağı belli olmaz tıpkı hayat gibi! Bir soğuktur bir sıcak. Ama bir müjde de vardır çünkü ilkbaharın sonrası yazdır! Bunu da hep ruhumuzda taşımalı zannımca. Yazın habercisidir ondan tadını çıkarmalı son anına kadar son soğukların sonrası uzunca bir süre sıcak olacak, ta ki biz şikâyetçi olana kadar! Velhasıl güzel bir mevsimdir, güneşle soğuğu tattırır bize, her şey güzel olacak der aslında; İlkbaharla ilgili söylenecek yazılacak çok tanımlar olmasına karşın tek öncelik bu ilkbaharı tadında yaşamaktır. Sevdanın, sevginin ve aşkın yaşanır sürecini iliklerimize kadar hissedebilme dileğimle…

Herkese mutlu baharlar.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.