Baharın Hatırına - ASLI MERCAN SARI

24 Mart 2017 Cuma 00:34

Ah yaşamak, anlamlı yaşamak… Bu havalar en sevdiğimiz değil mi? Baharın sesi uzaktan da yakından da hoş gelir çünkü bahar, insanın içindeki çocuktur der. Pablo Neruda, “Tüm çiçekleri kopartabilirler ama yine de baharın gelmesini engelleyemezler.” der. Neyse ufaktan bassın tuşlar…

İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur, sözü doğru mu sahi? Değişemez miyiz? Yine derin mevzulara giriyorsun farkında mısın Aslıcık? Yazılacak çizilecek çok şey var aslında kelimelerin gücüne olan güvenim asla inancını yitirmediği sürece, hayatı anlamlı yaşamak konulu fikir ve düşüncelerimi beyan edebilirim gülümseyerek. Diyorum ya baharda gelmiş, ufak hicivli serzenişler ne de tatlı tatlı giriyor lügatime. Yakışır!

Bu havalarda kendi kendime konuştuğumda daha naif oluyorum. Mesela hırçınlığı bir kenara bırakıveriyor, baharı kucaklıyorum içten gelen o ince meltem edasında. Hayat bir fincan kahve gibidir, derler. Bazen acı, bazen tatlı olur. Önemli olan kahvenin tadı değil onu kiminle birlikte içtiğinizdir, derler. Bazen de hayatın özü olan kahveye ulaşmak isterken fincanda takılır kalırız. Fincanın güzelliği bizi aldatır. Kahveyi unuttuğumuz gibi bazen de dünyaya takılıp ebedi hayatı unuturuz. Başkaları da deniz gibidir hayat, der; bazen dalgalanır, bazen durulur. Kimi durmadan yüzer, kimi yorulur, kimilerini uzaklara götürür, kimilerini bir yerde bırakır, kimileri karaya vurur… Kimileri yolda takılır kalır derler de derler… Hayat bir savaş mıdır, bir rekabet alanı mıdır, bir kavga mıdır? Bu kargaşa içerisinde sükûnet içerisinde yol alabilmek midir? Yoksa herkesin saygı, sevgi içerisinde doğaya uyarak, doğal olarak yaşanması ve vakti gelince de terk-i dünya eğlenmesi gereken bir durak mıdır? Hayata nereden bakıyoruz? Cama bakan camdaki kiri gördüğü gibi hayata hep cama bakar gibi bakıp olumsuzlukları mı görüyoruz? Hiç mutlu olacağımız, kıymetini bileceğimiz, şükredeceğimiz bir şey yok mu bizim hayatımızda? Hayat, diğer bakışla da çatlak bardaktaki suya benzer. İçsen de tükenir, içmesen de. Bu yüzden hayattan tat almaya bakmalıyız, çünkü yaşasak da bitecek yaşamasak da… Dolayısıyla zamanımızın her anını güzel ve faydalı anlar ve anılarla geçirmek dakikaları, günleri, hayatı daha anlamlı hale getirecektir.

O ne yapıyor, bu ne yapıyor, diyenlerden olmamaya çalışın mesela, çok zorlansanız da… Bilmem ne yarışına da girmemek lazım hayatı anlamlı yaşamak adına. Biz, bize bakmalıyız; bizim efendimiz işte tam orasıdır aslında. İyi olmaya çalışmak onca şeyin arasında kendine verdiğin en büyük mükâfattır, ifadesini de de kullanırım sıklıkla. Akıl odamızda volta atmalarımız da olmalı esasında. Küçük hesaplarla bir yere varılmaz, bilinmeli hayata dair bu da. Herkes sevmeyecek mi sizi? Mümkün değil zaten böyle sade doğru yaşayan insanı sevmeleri! Hoş, neden sevsinler ki sizi? Arsızca iyi ve net birini? Dünyaya hayata bir baksanıza midenizi yerinden kaldırırcasına çoğalan ne çok şey var… Nasıl severler sizi sevmesinler efendim zaten hakarettir böyle sevmeler. Velhasıl Hayatı anlamlı ve dolu dolu yaşayan ya da buna bu ahir zamanda yapmaya çalışan herkese İçimden kopan mis bahar havamıza ve hatırına Selam Sevgiyle.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.