BİR GÜN DEĞİL BİR ÖMÜR AŞK SEVGİ SADAKAT - ASLI MERCAN SARI

14 Şubat 2018 Çarşamba 09:21

Bugün sevgilinize eşinize pahalı bir hediye alacaksınız, onu çerçeveleyip süzgeçten, renk açma programlarından geçirip sallayıvereceksiniz sosyal medyaya ne şahane! Peki sahne arkası ne olacak o işin? Ah birde o hediyeleri, çiçeği, çikolatayı, zıttırı pıttırıyı unuttuğunuz için kavga edeceksiniz. Bazıları için sıradan bir gün olacak sizleri tenzih ediyorum. Fakat bugün abartıcıların günü sizler sinkaflı cümleler kurup duracaksınız vallahi gece 00.00 vurup 15 Şubatı gösterene kadar adınıza üzgünüm.

Sevgililer Günü de nereden çıktı acaba? Az biraz araştırayım dedim yine nerenin özentisini almışız bakalım: Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmış. Bazı rivayetlere göre de "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinirmiş. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır. Valentine Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım ettiği için öldürülmüştür. Bu nedenle ölüm tarihi 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanırmış. Esasında Değişen devir değil insanlarımız abartı. İnsanlar, aşkın da sevdanın da yalnızca o gün için el görüldük olağanüstü hareketlerle gösterilebileceğini düşünme eğilimindedir. Oysaki ‘gerçek’ aşk, iki kalp arasında paylaşılan küçük ancak samimi anlarda var olan harikulade bir duygudur. Ticari amaç taşıyan çok önemli bir günmüş gibi düşünülmesi safsatasıdır. Ne yani sevgiliye, eşe, eş dışında ikinci üçüncü şahıslara senede bir gün hediye alarak mutlu edebileceğini sananların saçmalık olmadığını düşündüğü gündür. Resmen tuzaktır. Hatırlamak, mutlu etmek herhangi bir anda herhangi bir günde çok daha özel ve güzel olur hem bunu bir dayatma gibi görmek dayatma derken genelleme yapma diyenler olacaktır tabi ki genelleme yapmıyorum ama eminim içinden adettendir alalım bir şeyler artık deyip zoraki hediye alan beyefendi yada hanımefendiler vardır.

Neyse artık dünyayı yine ben kurtaramayacağım. Güne ez cümlemi kondurup işime gücüme bakmalıyım. Nasıl anne, baba, öğretmenin yılda sadece bir defa pamuklara sarıp sosyal medyada yağ çekilmesi gibi, sevgili, eş yada bilmem neyinde yılda sadece bir defa öpücük öpücük kalp ikonlarına boğdurulduğu yapmacık bir gün olmasın. Aşk, sevgi, huzur, saygı sadakat ile taçlandırılmış bir ömür diliyorum. Her gününüzün sevgi ve aşk ile geçmesi temennilerimle…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.