Bu an da bitti, gülümse!!! - ASLI MERCAN SARI

24 Kasım 2016 Perşembe 18:53

Hayat diyorum efendim!!! Kıymetini bilmeli her anın. Ne bileyim mesela, derinliklerde kaybolmalı bazen; çehreni kaybetmenin, isminizden ve cisminizden sıyrılmanın o dayanılmaz hafifliği… Bir kez olsun bırakabilin ‘kendinizi’ arkanıza bakmadan ve öyle çıkabilin sokağa… Öyle özgür, öyle umursamaz… Sanırım geçmiş bizleri iyice kontrol ediyor. Ve etmeye de sürekli devam edecektir. Nasıl mı anlıyorum bunu? Şuradan bir dostuma bir arkadaşım veya bir akrabam ile girdiğim her diyalogda "Ben önceden bunları mükemmel yapardım, ahhh o günlerim!” deyip yakınıyor.

 Şunu söylemek istiyorum ki bana göre yaşam üç evreden oluşur: İlki "geçmiş" ikincisi "bulunduğum şu an" ve üçüncüsü ise "yarındır". Etrafımdan gözlemlediğim kadarıyla çoğu insanlar geçmişleri ile geleceklerini birbirine karıştırdığını görüyorum. Ne yazık ki bu tür düşüncelere sahip olan insanlarda gelecek kaygısının en üst safhalarda olduğunu görmek ilerisi için hiç bir şey yapmamak anlamına geliyor. Evet, şöyle de bir problem vardır: Belki bana şuan "Peki insan neden geçmişini çok düşünür ve sürekli yas tutar?" diye bir soru oluşuyordur düşüncelerinizde. Bunun yanıtı ise; insanoğlunun geçirdiği zamanı iyi kullanamaması, içindeki cevheri dışarıya yansıtamaması ve o günleri bir kayıp olarak değerlendirmesidir. Ki haklıdır da insanoğlu. Geçmişte yaptığımız çoğu hatalar yüzünden çoğumuz yas tutarız buna ben de dâhil olmak üzere. “Yas tutmak" demek ileriki yaşamımıza korkarak bakmak ve bu zaman zarfında cesaretimizi ortaya koyamamak demektir. Cesur olmak; karanlığa rağmen adım atmak ve karanlığın içinden aydınlık kesitleri sunmaktır kendimize... Bir nevi risk almaktır. Eğer cesur değilsen sevemezsin, samimi olamazsın, gerçeğin peşine düşemezsin. Tabi bunlar insanların hayata sunmuş olduğu karakterlere bağlıdır. Kimimiz daha cesur, kimilerimiz daha korkak, kimimiz atılgan, kimimiz ise daha içine kapanık.

Gelecek için çok güzel yatırımlarda bulunuyoruz. İşte çocuğumuza belki bir araba, belki bir ev, belki de güzel bir ad. Biz sürekli ya geçmiş için “Ah” lanırız ya da gelecek için yatırımlarda bulunur hayatımızı garantilemiş gözüyle bakarız. Gördünüz mü ya elimizde hiç bir şey olmayacaktır bu zamanda sadece geçmişi düşünerek, ya da gelecek kaygısıyla elimizdeki cevheri göremiyor olacağız şu anı kaybederek. Eğer bir gözümüz geçmişte bir gözümüz gelecekte ise şu anki zamana şaşı bakarız. Ve bu şekilde attığımız her adım bizi geçmişe yönelmemize neden olacaktır. "HAYAT BİZİM EMRİMİZİN ALTINDA.” Ne başkaları ne yaşadığımız olumsuzluklar ne istikbaldeki kaygılarımız velhasıl ne geçmiş ne gelecek hiçbir şeyin  "kendi hayatınızı" kontrol altında almasına izin vermeyin...  Bak benim keyif ve heyecanla yazdığım yazımı okudun, anı yaşadın ve bu an da bitti, GÜLÜMSE!!!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.