"Cenab-ı Hak" hasım olmaya görsün - ASLI MERCAN SARI

16 Kasım 2018 Cuma 11:17

(O gün dehşet günüdür)

Son zamanlar da o kadar çok olaylara şahit oluyorum ki bunların en başında "Zalimin zulmü" geliyor. Bu hususla ilgili günlerce her türlü mecradan yazan özellikle bayan, akabinde bay arkadaşlar, bizzat yüz yüze anlatanlar insanlık sahiden ne zaman bu kadar kötü oldu dedirtiyor insanlara? Ah şaşırıyor muyum? Elbette hayır! Başımızda bir tane var olmayasıca ne zaman tarumar olacağı günü bekliyoruz. (Kahkaha attım burada).

Allah'a inancı sonsuz olan biriyim. Ben ki dualarla Rabbim'in yardımı ile hayatı ele alıp basıp ayağa kalkmış biriyim. Bizler "Ol derse ol" diyen Ya Rabbın kullarıyız o yüzdendir ki madem bugün mübarek Cuma Cenab-ı Hak buyuruyor ki: Beni zalimlerin işlediğinden gafil zannetme. Kim ne yapıyor kim ne düşünüyor, kimin kalbi sağlam kimin kalbi bozuk biliyorum. Peki, Ya Rabbı niye cezalarını vermiyorsun, diye sorulursa. Ben onların cezalarını öyle bir güne tehir ediyorum ki o günde gözler korkudan fırlayacak. O gün dehşet günüdür. Adaletten ayrılıp, yediği içtiği yalan olan, beni tanımayan, düzenbaz, arlanmaz, bir tek kendi menfaati için yaşayan, ana baba tanımayan, hakkaniyet ölçülerini tanımayan kişilere zalim, bunların yaptığı icraatlara da zulüm denir. Günümüzde ve tarihte hesapsız örnekleri vardır. Fakat hiçbirinin sonu iyi olmamıştır.

İçiniz rahat olsun sevgili okuyucularım. Aldığım birçok not ve araştırmalarım ve birçok kaynakta şu ifadelerle belirtir: Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Yüce Allah zalime mühlet verir. (Cezasını hemen vermez. Bir müddet için erteler. Ama gazabını indirmeye hükmettiğinde ise o kişiyi hiç kimse kurtaramaz." (Buhari, Müslim, İbn Mace) Bu hadis gerçekten de Allah inancı olan, kendini bilen insanı bir silkeler. Bu hadiste zulmeden kişiye ciddi tehdit vardır. Ve başka bir kaynakta: Zalim zulmüne devam etmesine rağmen herhangi manevi bir ceza ve karşılık görmemesinin esasen onun için büyük bir musibet olduğunu göstermektedir. Çünkü zalim ufak bir uyarı alsa kendine gelecektir. Ama hiçbir uyarı almayan ve yoluna bütün hızıyla devam eden zalim Allah'ın gazabından her an çekinmelidir. Zalim bazen bu karşılığı dünyada bazen ahirette görür. Bu hadis ahiretteki azaba da işaret etse de dünyadaki cezayı kastettiği daha net anlaşılabiliyor. Gazap daha çok dünyevi, azap ise uhrevi cezayı anlatır. Bu iki kelimeden biri diğerinin yerine de kullanılmıştır. Birisine zulmediyorsak, bedduasını alıyorsak, göz yaşartıyor, kalp kırıyor, kul hakkını yiyor veya şiddet uyguluyorsak bilelim ki Allah bizim bütün yaptıklarımızı yazıp hükmünü veriyor. Bütün bunları gören Yüce Allah en hazırlıksız olduğumuz ve belki kendimizi en güçlü hissettiğimiz bir anda yakamızdan tutup dönülmeyecek bir azaba savuracaktır. Rabbim muhafaza etsin. Şu sözü hiç unutmayalım "Allah ihmal etmez ama mühlet verir." Yani cezasız bırakmaz ama cezayı hemen vermez, erteler. Ama mutlaka cezayı verir.

Ne güzel ifade edilmiş değil mi her türlü kaynakta? İçiniz pamuk hafifliğinde olsun yer gök dua üzerine kurulu ise isyan etmeden hep Allah'a sığının. Biz sabredeceğiz. Sükûnetli olacağız. Bu imtihanlar olacak. Başta peygamberlerimize de oldu. Übey ibn-i Halef ve Ümeyye bin Halef… İki kardeş müşrik! Ebu Leheb öz amcası, Hz Muhammed (S.A.V) peygamber efendimizin baş düşmanıydı. Ebu Leheb'in akıbetini bilenler bilir.  Allah bizi zorla zalim olmaktan muhafaza eylesin. Ve Cenab-ı Hak bir adama hasım olmasın, oldu mu onun işi bitti buna kalben inanın.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.