Çok Alıştık… Artık Dilim Lal Şehidim! - ASLI MERCAN SARI

23 Aralık 2016 Cuma 18:08

"Kahpe içerden olunca kapı kilit tutmaz oğul! Halk içinde bozgunluk yapan haindir oğul!" sözünü söyleyen Dede Korkut, geçmişte söylemiş olduğu bu anlamlı deyimle günümüze çok acı ama adeta ışık tutmuştur. O kahpe aramızda an bir an dibimizde yaşamaktadır aşını ekmeğini benim devletimden alır vergisini bile ödemez her gün dizilir tabutlar kinim öfkem kat bi kat artar. Şehitlerimiz… Can kardeşlerimiz din kardeşlerimiz. Hemen hemen hiç birini tanımadığımız sadece bazı olaylar vesilesi ile meşhur olmuş olanları bilebildiğimiz bilemediğimiz binlercesine her zaman şükran duyduğumuz ve her zaman minnetle andığımız kişiler yani tanımı bu kadar ne yazık ki…

Bilirim ki;  lügatima ve hiçbir kelimeye, zamana sığdırmam şehitlik kelimesini telaffuz ederken dilim lal olur. Evet, bir oğlum yok ama yine de düşünürüm o dizlerine vuran oğlum diye feryat figan anaları içimden kopar bir şeyler ruhum daralır. Birde düşünsene ben bu kadar elim ve vahim hissederken ateş nasılda yakıyordur düştüğü yeri off off... Anlatılamazsınız değerine layık hakkıyla. Hiçbir yürek sizin kadar fedakâr olamaz, gözünü kırpmadan ardına bakmadan koşarken sen, haykırırken vatan diye, şahadete yükselirken yüce ruhun, gençliğini, ömrünü vatana sunarken, ben ardından ne söyleyebilirim sana layık, sana yakışan! Yok, işte sözün bittiği yer aslında duruyorum tuşlara basmaya bile zorlanıyorum gözümden kan irin akıyor sanki o acının tarifi yok sizi bende cümleye sığdıracak en yüce kelimeler dağarcığım yok!

Bilirim ki, size yazarken bu satırları, vatanım uğruna, şu an bile, nice canlar verilmekte… Gün geçmiyor ki sabah uyandığımda korkarak açıyorum televizyonu, sosyal medyayı. Televizyonlar şehit cenazelerini gösteriyorlar ardı ardına. Son birkaç gündür aynı manzaraları görmekteyiz ne yazık ki. Ateş düştüğü yeri yakar, doğru! Kim ne derse desin, Türk bayrağına sarılı tabuta gözyaşlarını akıtan nişanlı kadar içimiz burkulmuyor. Elleriyle büyüttüğü yavrusunu en delikanlı çağında şehit veren annenin hissettiklerini anlamak çok zor... O çığlıklar beni mahvediyor. Evladını elleriyle toprağın bağrına bırakan babanın duygularına tercüman olmak bile mümkün değil. Ablasının, abisinin, kardeşinin tabutu önünde çığlıklara boğulan kız kardeşin acılarını en yanık türküler bile anlatamaz. İnsanın, insan olduğunu iddia eden hiç kimsenin kayıtsız kalamayacağı yürek burkan tablolar?

Sonra, bir bağırış, bir haykırış daha iç sesimde, radyoda bir şarkı çıkıyor tabi şehit olduğu gün sağ olsun bir günde olsa hassaslar arkadan çalan şarkı ile irkiliyorum.

Önce vatan millet

Sonra ana ve yar

Bu yolda savrulan

Birileri var…  Sözleri çok yaralıyor beni evet, şehit cenazelerinin hemen arkasından yükselen haykırışlar çınlıyor odamda: evimin içinde Şehitler ölmez, vatan bölünmez nidaları! Vatanını seven kişiler gerekirse mallarını ve canlarını feda etmekten çekinmezler. Bizler, bu güzel vatan için canlarıyla ve kanlarıyla nice destanlar yazan bir milletin evladıyız. Tarihi şan ve şerefle dolu bir milletiz. Atalarımız vatan, millet ve inançları uğrunda her türlü zorluğa göğüs germiş, gerektiğinde canlarını vermekten çekinmemişlerdir.

 “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı

Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.” Diyen Mehmet Akif Ersoy’un torunlarıyız! Evet, bunun eze eze şerefimizle bilincindeyiz…

Sadece zoruma nemi gider artık çok alıştık. Evet, bu vatan hepimizin evet dişe diş göze göz. Bağışlayın bende bir anayım evladımı ben çok zor yetiştiriyorum her anı her devresi gözümün önünde. 3-5 Çapulcu yüzünden her geçen gün benim yiğit kardeşlerim ölüyor nice ocaklara ateş düşüyor. Bu köşe yazımı icra ederken acaba yine kaç şehit haberi gelecek korkusu üzgünüm… Çok lafa çok söze de gerek yok maalesef yazacak şey çok ama yazmaya engel şeyde çok! Hadi yine lanet olsun terör diye geçiştireyim anladınız siz anlaşılır mı bu yazdıklarım ne mümkün ve acı son… Yüzümde acı bir tebessüm ile ‘’reverans’’! 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.