En eski hikayedir kadın! - ASLI MERCAN SARI

23 Şubat 2017 Perşembe 09:50

Lal gibi suskun, üstün beceri isteyen, birden kırılıverecekmiş gibi uzayıp giden birçok sözcük silsilesi ‘’KADIN’’.  Ah kadın diyorum yok senin suçun esas suç zihniyette. Saçından ve örtüsünden, iktidar, makyajından, duruluğundan, duruşundan medeniyet kokan;  Boynunda cinsiyet künyesi, alnında namus fünyesi, âşık olunası… Konu, 'kadın olmak' olunca ne zor değil mi? Kadının değer bulduğuna inandığım İslam dininde, bu inancın hâkim olduğu ülkemde dahi hala ummadığı anda tacize uğrar, şiddete uğrar, hor görülür, canından olur. Haklarını bilmeyen, bilse de koruyamayan, sığınmak istese de sığınamayan. Namusunu korumak için uğraşan. Sindirilmeye çalışılan. Kendi ayaklarının üzerinde durmak isteyen... Öz güveni arayan... Anne, kardeş, eş, anne adayı, evlat daha nicesi... Okuduğum ve not aldığım bu hususla ilgili o kadar güzel hadisi şerifler vardır ki "Erkek çocuk nimet, kız çocuk ise hasenedir; yüce Allah nimetin hesabını sorar, haseneye ise mükâfat verir."[22] Hadis-i şerifte buyruldu ki: Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür. Peygamber efendimiz, Kız çocuklarını hor görmeyin zira bende kızlar babasıyım buyurdu. Hor görmek dini bilmemekten ileri gelir. Rabbimden hayırlı evlat istemelidir. Yine derin mevzularda kafa yormaya pek meraklı ben, mevzu bahis “Kadın Olmak” ise, bir nebze daha meraklı yaklaştığım bu konuda belki biraz daha sivri dilli bir üslupla duygu ve düşüncelerime kısa bir şekilde ses vereceğim. Çünkü biliyorum ki uzadıkça bitmez bu konu ucu yok bucağı yok…

Dünyaya geldik aaa işte orada başladı. Bebeğin cinsiyeti nedir komşu? ‘’KIZIM’’ oldu hııııı(!) hayırlı olsun… Diğer bakış açısı bebeğin cinsiyeti nedir komşu? ‘’OĞLUM’’ oldu vay vay vay maşallah aslanım of ne canlar yakar tosunum benim. Sonra gülüşmeler anlatırken bile midem kalkıyor. Kız olarak doğduğumuz için çoğunluğumuzun babası “Aslan Oğlum” diyemeyeceğinden dolayı biraz da olsa buruk. (Çok buruk esasında) Pek çok hayali vardı. Balığa gidecekti, erkek erkeğe yapacakları arkadaş sohbetlerine götürecekti, caka satacaktı, tuttuğu takımın formasını daha bebekken giydirip maçları beraber izleyecekti gibi birtakım hayali biraz suya düştüğü için hayatımızın ilk dışlanmasını yaşamış bulunmaktayız. Tabi bu noktada kız erkek ayrımı yapmadan evlatlarıyla ilgili kurduğu tüm hayalleri gerçeğe dönüştüren babaları, babalarımızı tenzih ediyorum. Bebeklikten çocukluğa geçiyoruz ve kız çocuğu olduğumuz için annemize mutlaka ev işlerinde yardımcı olmalıyız. Çay yapmayı öğren, hizmeti öğren, ağır, akıllı, uslu ol. Olasın varsa da bu senin yapın olsa da sürekli yine de olman için uyarıl. Misafir gelecek ise masayı hazırlama işi var. Elimizin yettiğince gücün yettiğince yardım et. Annemiz temizlik yaparken süpürge tutabiliyorsa minik avuçların temizliğe de katkımız olmalı diye uzayan bir sürü şey aslına bakarsanız biz kadınlar oluşturuyor. Erkek Kadın ayrımını daha en başında biz yapıyoruz. Neyse meşrebime sığmıyor nicesini yazmaya… Doğumumuzdan bebek doğuracak yaşa gelene kadar yaşadığımız bu sıkıntıları söylediğim gibi biz kadınlar oluşturuyoruz. Şartlanmış kurulu bebekler gibiyiz. Ataerkil bir toplumdan geliyoruz; ama bunu değiştirmek tamamıyla elimizde. Çünkü “Dünyanın yarısını kadınlar oluşturuyorsa, diğer yarısını da kadınların yetiştirdikleri insanlar oluşturur. Yani buda eşittir kadın demek. Kendimizdeki üstün yeteneklerin farkına varmalıyız artık. Mesela söyleyin bana kadınlık nedir dediklerinde ne diyorsunuz? Ben söyleyeyim 9 ay heyecanla bekleyip bir mucizeye can veriyorum onu doğuruyorum diyorum. Bu bile seni ARŞ-I ALA ya çıkarmaya sebep değil mi? Kıymetinizi bilin.

Dünyanın kanunu bu yapma Allah’ını seversen dediğinizi duyar gibiyim… Yok, efendim dünyanın kanunu sizler çıkarıyorsunuz. Hep kabullenişlerinizden oluyor bunlar. Kabul etmiyorum ve ben bir mucizeyim. Kadınım ayaklarımın üzerinde duruyorum. Ataerkil topluma saygı duyuyorum ama üzgünüm(!)  BOYUN EĞMİYORUM. Bende kız annesiyim. Kadınlar başımın tacı. Sevgiyle.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.