Hayıflanma, umut her zaman var - ASLI MERCAN SARI

23 Mayıs 2017 Salı 15:38

Canım sıkılıyor, 'Canım hiçbir şey yapmak istemiyor' deriz sık sık. İnsanın meşgul olacağı bir işinin olmaması, bazen yaptığı işten tatmin olmamak can sıkıntısı yaratabiliyor. Kendinize, mutlu edecek bir meşgale bulmak yeterli. Ne de olsa söz uçar, yazı kalır! Siz de kendinizden bir şeyler bırakın kâğıtlara… Ben sıkılacak vakit bulamıyorum mesela, her anım dolu her anım bir meşgale... Ben yaratıyorum kendime bunu ben gökten zembille inmedim ya da uzaydan ışınlanmadım ben de bir insanım sizden hiçbir farkım olmazcasına aynı sizler gibi! Deli yaşam sevinçlerim var benim, seviyorum arsızca net ve temiz dolu dolu yaşamayı. Günlük tutmak, kendine mektup yazmak ya da içinden geldiği gibi hayata dair notlar almak rahatlatır insanı. Beyhude geçen şu zamanda boş yere hayıflanacağınıza birazcık da hayatı ti ye almayı öğrenin.

Evet! Biliyorum yaşadığımız hayat çok yorucu bir maratondan ibaret… Her yeni günün başlamasıyla beraber sorunlar, olaylar teker teker gelip kapımızı çalıyor. Bazıları ise teker teker gelmeyip birlikte gelmeyi tercih ediyorlar. Sanki hiç derdimiz, sıkıntımız yokmuşçasına… Bir sıkıntıya diğeri ekleniyor. Yoruyor bu sıkıntılar bizi, ağır geliyor küçük yüreğimize… Tüketiyor bizi, bitiriyor. Ama “sabır” diyoruz… Her kışın bir baharı olduğu gibi sıkıntının da geçeceği bir gün elbette vardır. Derdi verenin elbette dermanı da vardır. Belki bugüne belki yarına kalmış dermanımız… Bize de sabretmekten, umut etmekten başka çare kalmıyor. Bekliyoruz… Umut ve sabır kendini pekiştiriyor adeta. Sabır taşmıyor, umut çiçek açmıyor derken, bir bakıyoruz ki sabrın sonu selamet olmuş. Yağmurlu hava misali kendini güneşe bırakıvermiş sıkıntılarımız. Sıkıntılar bitiyor, istediğimiz oluyor. Her şey geride kalıyor. Umudumuzu yitirmezsek kazanırız hayatı. Sabırla bekleyerek ulaşırız hedefe…

Burada önemli olan umuttan ve rabbimden asla vazgeçmemek… Israrla umuttan ve rabbimden vazgeçmeyelim ki bitip tükenmeyelim. O halde Allah’a dayanmalıyız, Allah’a sığınmalıyız, Allah’a dua etmeliyiz. Dünyanın hangi sıkıntısı olursa olsun;  bilmeliyiz ki, bir kapıyı kapayan Rabbimiz, bize sayısız kapı açmaya kadirdir. Ve yine bilmeliyiz ki, sabrettiğimiz ve Allah’tan ümidimizi eksik etmediğimiz takdirde, her sıkıntının perde arkası mutlak hayırdır, mutlak sevaptır, Allah’ın rızasıdır ve her sıkıntı aslında birer ahiret azığı teşkil etmektedir. “Umut her zaman vardır…” Umudunu asla yitirme!

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.