Her Şeyden Önce Ülkem Kazansın - ASLI MERCAN SARI

29 Mart 2019 Cuma 09:55

Aylardır hunharca hazırlanan listelere, seçim çalışmalarına şahit olduk. Akıl almaz komik afişlere hep beraber güldük. Muhtarlar biraz gölgede kalsa da bu yerel seçimlerde belediye başkanı adaylarının dişe diş göze göz mitinglerini de gördük. Özellikle 3 büyük ildeki adayların nasıl titizlikle aday gösterildiğini an be an izledik. Cumhur İttifakı ve Millet ittifakının işbirliklerine şahit olduk. Bazı iş birlikleri açıkçası midemi çok bulandırsa da 31 Mart’ta halk en güzel cevabı verecek. Türkiye, 2014 yılından bu yana her yıl iki büyük seçim, bir de darbe girişimine maruz kaldı. 4 yılda biri referandum olmak üzere 5 kez sandık başına gittik, arada bir de 15 Temmuz darbesini alnımızın akıyla atlattık. Yerli ve yabancı yatırımcı açısından 4 yılda 5 seçim yapılan ve parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçen bir ülkede ekonomik açıdan riskler söz konusuydu. Önümüzde 4.5 yıl seçim olmaması nedeniyle yerel seçimlerden çıkacak sonuçlar çok önemli bir gösterge olacak.

Yerel ve ulusal basına baktığımızda; Cumhur İttifakı ve Millet ittifakı, son ana kadar çalışmalarını istikrarlı bir şekilde sürdürdü. MHP 16, AK Parti ise 3 ilde açıkladığı adayları ittifak lehine çekti. 30 Büyükşehirde daha önce anlaşma sağlanmıştı. Liderlerin memleketleri Rize ve Osmaniye ile birlikte 51 ilde seçimlere Cumhur İttifakı ile girilecek. Kars ve Iğdır masadaydı. HDP’nin seçimi alması ihtimaline karşı AK parti önce Iğdır'da ardından da Kars'ta adaylarını çekti. AK Parti, batıda da Kırklareli'nde aday göstermedi. Bu illerde MHP adayları Cumhur İttifakı adına yarışacak. Böylece, liderlerin seçim bölgelerinde karşılıklı aday göstermeme jesti kapsamında olan Osmaniye ile birlikte AK parti 4 ilde aday çıkarmamış oldu.

Türkiye, bir anda gündeme oturarak çok büyük spekülasyona neden olan Millet İttifakı’nın (CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi) listelerine giren 340 PKK’lıyı konuşuyor. Kapalı kapılar ardında HDP ile yapılan kirli pazarlık sonucunda Kandil’in dayattığı isimler CHP, Saadet ve İyi Parti listelerine eklendi diye her yerde demeçler veriliyor. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İyi Parti Lideri Akşener ve Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu bu iddialar hakkında sessizliğini koruyor? Halkın içine karıştığımda herkesin kafasında deli sorular var bu hususla ilgili. Her ne ise… Gözler artık 31 Mart’a çevrildi. Yerli ve yabancı sermaye 31 Mart seçimlerinin sonuçlarını görmek istiyor. Seçimlerde cumhur ittifakının Millet ittifakına karşı elde edeceği oy oranı, ekonomiden dış politikaya kadar birçok alanda dünyaya bir mesaj olacak Cumhur ittifakı bunun farkında. Ayrıca yerel seçimlerden sonra, Türkiye 2023 yılına kadar seçimlere gitmeyeceği için önümüzde seçimsiz 4.5 yıl gibi bir süre var. Türkiye’ye yatırım yapması için yabancı sermaye ile yapılan toplantılarda “Hele yerel seçim sonuçlarını bir görelim” konuşulan dedikodular arasında. Eğer 31 Mart’ta güçlü bir istikrar tablosu çıkarsa, yatırımlar açısından beklenen fırsat yakalanmış olacak.

Ez cümlelerim şunlardır; 31 Mart seçimleri, yerel seçim havasını aşıp bir genel seçim havasına dönüştü buna hepimiz bizzat şahit olduk. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerde başarılı bir sonuç yakalayıp içte ve dışta Türkiye’nin geleceğine dönük hesap yapan çevrelere güçlü bir mesaj vermeyi amaçladığı aşikâr. Ben 4 ili yakın takibe aldım. Öngörülerim şu yönde; İstanbul’u Binali Yıldırım, Ankara’yı Mehmet Özhaseki, İzmir’i Tunç Soyer, Adana’yı Hüseyin sözlü alır. Siyasi fikriniz ne olursa olsun ’eyvah’ dememek ve gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye bırakmak için mutlaka oylarınızı kullanın. Ve sonuç ne olursa olsun halkımıza hayırlı olsun. Her şeyden önce ülkem kazansın.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.