HOŞ GELDİM YENİ HAYAT - ASLI MERCAN SARI

9 Kasım 2018 Cuma 10:58

(ÜLKE GÜNDEMİ PEK YOĞUN)

Hoş geldim değil mi?

Yeni sayfaya, yeni hayata, İzmir’de vurduğum ilk tuşlara. Deniz havasına, hayat dokusuna, yeni insanlara, inadına yaşama sevinçlerime, adanmışlığa, anlaşılabilmeye, pervasız bir hayatta kaybolmak istemeyişimin arkasında verdiğim hayat mücadelesine dik duruşuma yanlışları kabul etmeyişlerime, hatalarımla kendimi sevişime ve daha nicesi hoş geldim.  Bu köşem yeni bir sayfam ve iç döküşüm hayat yolunda attığım o cesaretli adımın gururlu bir şekilde kâğıda, köşeme nazlı nazlı dökülüşü kısa teşekkür ve ülke gündemi.

Son zamanlarda bulunduğum yere adapte olmak ve daha verimli olabilme anlamında sadece gözlemleyen oldum. Gözlemlerime dayanarak bulunduğum şehir İzmir tam bir yaşanılası, insanlar çok iyi niyetli ve sahiden hayatını yaşıyor. Herkes olmasa da azımsanmayacak bir yüzde  %90 lık kesim öyle güzel yaşıyor ki anlatmak değil yaşamak gerekiyor. Nevin teyzeler, Sevim komşular, Emrah kardeşler, Bahar gibi dostlar sayesinde sanki yıllardır bu eşsiz şehirde yaşıyorum. Teşekkürlerimi borç bilirim. Akademi başlamadan önce şu kısacık zaman da burada yaşadığım o güzel ve duygusal anları bir bir kaleme aldım en muazzam sayfalarda sizlerin okumasına sunacağım. Akabinde sahiden gönüllere değmiş olabilmek yüreğinizde yer edinip anlaşılabildiğim için ve sizin her defasında bunu bana hissettirdiğiniz için siz değerli okuyucularıma da teşekkürlerimi sunarım.

Gözlemlerim diyor ki bir yandan seçim telaşı var iken bir yandan da, canım ülkemin ünlülerinden kim kimi tartaklamış, kim kimi sevmiş, kim kimi övmüş, kim kimin kolunu tutup kadına şiddet uygulamış, kim kiminin boş boş satırlarından oluşan kitabının tirajını en tepelere çıkmış o kadar aç muhtaç yavrularımız varken birde üstüne her gün onlarca hem cinsim ölüyorken çok da beni bağlamıyor canım ülkem insanların ilgi alanları. Nereye gidiyorsun ey insanlık? Çığ gibi büyüyen ihtiras savaşları, sosyal medya furyacılığı, mutsuz ama mutluymuş gibi görünen cansız bedenler ille de  vurdumduymazcılık… Tabii bunları kaleme alırken insanlığın tamamen öldüğünü söyleyemeyiz. Düşkünlere, yolda kalmışa el uzatanlar, “komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadis-i şerif mucibince açları doyurup gözetenler yok değil %10 luk kesim var saygıyla eğiliyorum.

Son zamanlarda Türkiye gündemini uzaktan da olsa takip eden bir birey iseniz %10 luk kısım kendini gösteremiyorsa bütün çabalarına rağmen, mutlaka kendinize sık sık sorduğunuz bir sorudur bu ‘İnsanlık Nereye Gidiyor’? Ben söyleyeyim almış başını gidiyor. Herkes de gayet memnun hayatından devir değişti değil mi bırak bu bağnaz düşünceleri diye soranları da duymuyor değilim! En son ne zaman kaldın baş başa kendinle? Yediğin içtiğini çekip paylaşmaktan birazda olsa vakit bulabildiniz mi? Evlatlarınızın elinden ne zaman hiddetle aldınız tableti telefonu, yoksa gitsin başımızdan diye ay canım azcık oynayabilirsin deyip saatlerce evladının yüzünü görmemezlik ettiğini unuttun mu? En son ne zaman sinema izledin? En son ne zaman her şeyden soyutlayıp kendini bir kitap okudun? Daha neler neler saymakla bitmez. Kime sorsam yakınıyor insanlığın almış başını gitmiş halinden bir konuşsun kendimden utanıyorum böyle mükemmel insanlar var mıymış? Diye. Maalesef gel gelelim ki ağzından çıkanlar ile yaşam tarzı bildiğin biri “A” biri “Z”

Ez cümlelerimi kondurup köşeme çekileceğim yine; Sahiden ilgi alanıma girmiyor kim ne yapmış kim kiminle kapışmış, üzülerek söylüyorum aynı döngüde ilerleyeceğiz biliyorum. Sosyal medyada geçirilen uzun zamanlar, ailelerin konuşma ve sohbet etme, birbirleri ile paylaşımlarda bulunma kültürlerini de yok ediyor. Hal böyle olunca iletişim problemleri ortaya çıkıyor ve birbirlerini dinlemeyen, birbirlerini anlamayan bireylerden oluşan ailelerde mutsuzluk ve huzursuzluk gün geçtikçe artıyor. Çocuklar nasıl büyüyor hangi teknolojinin ellerinde heder oluyor acı vahim! Hayattaki kaosu birazda kendimizde mi aramalıyız ne dersiniz?


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.