İÇİNE SIĞMADIĞIN O KÜÇÜCÜK TULUMUN DESTAN YAZDIRIR - ASLI MERCAN SARI

18 Ağustos 2017 Cuma 01:51

(MUTLU YILLAR PRENSES)

Sevgili Sevdiceğim Prensesim

Gecen yıl bloğumda yazdım, bu yıl köşemde Seneye kitabımda OLACAKSIN…  Sana bırakacağım en büyük mirasım burdur kraliçem. Güzelim, nazlım söz uçar yazı kalır. Sana yazmak. "Sana Seni Yazmak" Artık sen 8 yaşındasın ve sen büyüdüğünde sana bırakabileceğim en büyük mirası okuyup annem seni çok seviyorum beni hiç bırakmasaydın keşke, hep yanımda olsaydın biraz tebessüm, biraz buruk gözlerinden damla damla yaşlarla okuyacağın satırlar bırakıyorum. Bu gece hiç uyumadım çünkü benim minik "KRALİÇEMİN" bugün DOĞUM GÜNÜ… 18.08.2010… 15 : 34 bir ramazan ayı hava o kadar sıcak ki nefesi alabilene aşk olsun… O zamanlar iyiydim ben çok minik bir kız çocuğu aman Allah'ım nasıl nazlı nasıl tatlı süt kokulu mis amber…

 “Bütün bu çektiğimiz o zorlu hayat.  Ne kadar çok şey vardı aklımda ama şimdi bir kitlendim tuşların başında, hiçbir şey aklıma gelmiyor… Ben ne yazacaktım diye bir ekrana bir de tavana bakıyorum… Seni ne kadar çok sevdiğimi daha doğrusu sevdiğimizi anlatabilecek kelimeler bulamadığımdan dolayı böyle kitlendim galiba, bilemiyorum… Zorlu hayat sınanmasından, bütün bu yaşananlardan öğrendiğim bir şey varsa rabbim dağına göre kar veriyor

Sen, tüm masumiyetiyle gözlerine bakmaya kıyamadığım o uçurum günlerimde hastalıkla mücadele ettiğimde gözümün içine bakan anneşim sen bugün çok iyisin çok güzelsin dediğinde 3 yaşındaydın!!!  ( inanmayacaksınız ama evet 3 yaşındaydı) Yatakta saatlerce benim uyanabilmemi ağlamadan aç bekleyen, gözümü anca açabildiğimde öğlen saati 12 yi vururdu çoğu zaman. EYVAH!!! Ecem aç kaldı ilaçlardan uyanamadım yine derken, bir bakarım ki anneşim “uyu“ sen ben mutfakta ekmek buydum, koynunda çıtır çıtır ettirerek yiyoyum doydum ki ben, diyen kendi küçük ama yüreği kocaman yavrum… Of çok ağır geldi geçmişin bu anını hatırlamak işte…. Sızladı mı içim evet hem de en derininden. 

Seni seviyorum...

Sevgili kızım, güzel arkadaşım.

Velhasıl benim güzel meleğim ruhu delidir annenin. Senin doğumuna dek ne kadar deli esiyorsa kafamdaki rüzgâr sen doğduktan sonra da hız kesmedi hiç. Senin güçlü, ayaklarının üzerine basan, ne istediğini bilen, gururlu, anlamlı kavgaların ve annen kadar deli rüzgarların kadını olmanı dilerim. Duruşun tavrın senin yaşam gücün ve zenginliğin olsun; kimliğinin sebebi, açamadığın kapıların anahtarı, arsızlıkların maskesi değil... Çok uzun yıllar sonra, belki de genç kızlığa adım atığın yıllarda derin duygu yoğunluğu ile tam idrak ederek okuyacağını düşünerek bu satırları hayat kısa yavrucuğum, farzı misal ben olmayacağım belki de hayatında. An biran akar mı yaşlar gözlerimden evet durduramıyorum. Neyse hadi takılma ağlarım ben duygusal kadınım yavrucağım. Sen şimdi demez misin? Ya Annecim yaş gözünün ucunda duruyor neredeyse komedi filmlerine bile ağlayacak birşeyler bulduğumda "ayyyy anne yakında reklamlarda da ağlayacaksın derken tatlı cadım bak sen büyünce anlarsın bu melankolik yanımın nereden geldiğini. Çünkü bana çok benziyorsun. Bugün sahip olduğum sağlığımla ağır bedeller ödedim. Buna o vahşi yaşam sevincim de dahil. Hala o kadar sınanmakta ki bazen yorgun düşüp, sana bırakacak kadar mucize kalacak mı içimde diye düşünmekteyim. İşte öyle anlarda, yani “Eyvah ASLI yine mi” dediğim anlarda seni düşünüyorum... Senin varlığın öyle bir toparlıyor ki beni, bütün sıkıntım dağılıyor... Yaşam gücü oluyorsun bana... Biliyorum benden duymaya alışık olmadığın kadar karanlık bu satırlarım ve tuşa vurduğum bütün kelimelerim. Ama karanlığın içindeki ışıktı aradığımız, bu yüzden yürüdük hayatın üzerine inadına... Doğduğundan beri yaşam olağanüstü bir kitap gibi zaten varlığın çok büyük bir mucize. Varlığın sayesinde anladım Annemi anlamayı… Ona kızmamayı ve teşekkür edebilmeyi öğrendim… Zamanın acımasızlığını öğrendim… Şimdilerde tek bir bacağının bile içine sığmayacağı küçücük tulumlarının bir gün bana destan yazdırabilecek kadar anlamlı olduğunu… Zamanın geçtiğini… Senin büyüdüğünü ve geçen hiçbir anın geri gelmeyeceğini… Uzar gider satırlarım.

Güneşin başka iklimleri aydınlatmaya, başka gönülleri ısıtmaya gittiği şu saatlerde, kâğıdı, kalemi elime alıp, seninle dertleşmek, tarifsiz duygular küçücüğüm. Rabbim seni ve senin gibi bütün çocukları kötülüklerden, kazalardan, belalardan, hastalıklardan korusun ve sağlıklı bir ömür, hayırlı yazılar, kaderler nasip etsin. Hiçbir anneye çocuğunun acısını yaşatmasın ve hiçbir kadını annelik duygusundan yoksun bırakmasın.

DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN KRALİÇEMİZ SEVDİCEĞİMİZ NAZLIMIZ ARİFE ECEMİZ


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.