İNSANLIK NEREYE Mİ GİDİYOR? SÖYLEYEYİM ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR! (UYAN İNSANLIK UYAN!) - ASLI MERCAN SARI

16 Nisan 2018 Pazartesi 09:19

İNSANLIK NEREYE Mİ GİDİYOR? SÖYLEYEYİM ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR! (UYAN İNSANLIK UYAN!)

             Televizyon, internet bağımlılığı; akıllı telefon gibi teknolojik ürünlere aşırı düşkünlük ve zamanının büyük vaktini ona ayırma şeklinde çok masum bir tanımla geçiştirilmeyecek kadar ciddi bir konudur zannımca. Farkında mısınız nasıl bir girdabın içerisindesiniz? Bütün yaşam enerjinizi, hayattan aldığınız zevki doğrudan etkileyebilecek önemli bir etken hâline geldi. Yaklaşık 3 yıldır TV izlemiyorum, özel bir seçim değil vakit bulamıyorum. Geçenlerde bir göz atayım dedim kızım ve eşim sayesinde, aman Yarabbi! Televizyon programları çığırından çıkmış. Çıktığı gibi de nasıl bir normalize hale gelmiş bu durum.  Dizilerde kullanılan senaryoların vazgeçilmez unsurunu yasak aşklar, kimin eli kimin cebindekiler, saçma sapan hayatları özendirme vb. teşkil eder durumda. Hemen her dizide gayrı meşru bir çocuk var artık. Saçma sapan yaşama özendirilme çabalarına benzeyen uygunsuz içerikte sahneler reytingler kırıyor.

               Elbette seçici davranmak gerekiyor ancak değil izlemek, bu tür yayınların varlığı bile rahatsızlık verici diye düşünüyorum. Ne olduğu belirsiz programlar, yok bilmem ne moda üzerine diye saçma sapan insanlar halleri tavırları düşünceleri ve bir de ağlamaları var. Sanırsın biraz daha ağlasa dizide başrol oyunculuğunu kapacak. Adamın evladı kaybolmuş çıkmış, TV’ye artist gibi gözünden bir damla yaş akmıyor. Bu nedir yahu? TV’de izlenecek adam akıllı bir program kalmamış. Spor programları desen kim ne söylüyor kimin ne dediği belli değil, tartışma bağrışma dizilere bakıyorsun bakmaz olsaydım. Davranışlar, basit konular, haberler desen zaten her taraf elem, vahim, acı, dert,  gözyaşı… Meclise bakıyorsun kavga gürültü… Eğitici öğretici programlar çok nadir ve zamansız saatlere koyuyorlar. Hele internet, bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey: şarjı bitmeyen bilgisayar, kesilmeyen bir internet ve yaşamaya yetecek kadar yemekse burada bir sorun olduğunu sorgulamak gerekiyor. Misafirliğe bile gittiğinizde ilk sorduğunuz şey internet şifresi değil mi?

               Ah eline tableti tutuşturduğunuz o yavrular şimdi okullu değil tabletli olduk, sınıfları doldurduk diyorlar; başka da bir şey demiyorlar. Okuyabilen ama yazamayan bir kuşak geliyor. Nereye gidiyor insanlık. Anneler kurtulayım, azcık sussun, başımdan gitsin çocuk diye hemen çıkarıyor çantadan tableti, kuklalığı. Zaten şarj dolu vaziyette çantada bekliyor. Saatler sonra yemek yerse, su içerse o çocuk ne ala. İnanın sınavlarda artık cevap seçeneklerini işaretleyebilen ama o seçeneği neden işaretlediğini bir türlü anlatamayan bir kuşak geliyor. Al sonra eğitim ailede başlar diyoruz. Ne yapıyorsun yahu kadın desem bana geri kafalı muamelesi yapıyor. Vermiyorum efendim. 8 yaşında kız çocuğum var tabletin ne olduğunu bilmez, telefonumun tuşuna basmaz, bırak oyun oynayacak… Varsın eski kafalıyım ben. Yok, efendim değişen devir değil sizlersiniz. Herkes işine geldiği gibi, rahatına nasıl gelirse. Sonra istismar da olur, şiddet de olur, cinayetler de olur… Bunun önüne geçemediğin gibi gün geçtikçe daha da artar hale gelir. Çünkü Kendini ifade edemeyen, sokakta oynamayan, park nedir bilmeyen, hayatı tablet oyunlarından ve TV kanallarındaki o meşru senaryolardan öğrenen huzursuz, doyumsuz, şiddete meyilli kuşak geliyor. Uyan İnsanlık Uyan!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.