İYİLER UYDURMADI BU YALANI - ASLI MERCAN SARI

5 Şubat 2018 Pazartesi 08:44

(DEĞİŞMEZ KANUN, SU TESTİSİ SU YOLUNDA KIRILDI. KÖTÜ OLAN SON DURAKTA HEP KAYBETTİ)

Barış ağabeyimiz ne kadar da güzel söylemiş azizim: “Yaz dostum güzel sevmeyene adam denir mi?” Güzel sevmek zordur erenler. Güzel insan derken, kastım kara kaş, kara göz, tatlı bakış, endam duruş değil; bahsettiğim her şeyi ile güzel olan insan. Düşüncesi ile güzel olan insan. Adap tavırlarını usulden yapan değil, içinden geldiği için yapan insan. Seni senden önce düşünen, koruyabilen insan. El gördülük yapma derler bizim buralarda. İçinin güzelliğini gülüşüne, üslubuna yansıtabilen insan. Evet güzel sevmek zordur. Herkesin de yüreği yetmez güzel sevmeye. Sabır ister, tahammül ister. Öyle birisi bulduysanız, hayatınızda tutmaya çalışın. Hangi sıfatla olursa olsun. Dost, arkadaş, sevgili, eş, kardeş… Değilse de şayet silin gitsin acımayın.

Güzel sevmekle ilgili beynimde ne kadar çok güzel ifade oluştursam da hiçbiri beni tam olarak tatmin etmiyor. Sebebi, son zamanlarda gördüğüm en aşağılık, çirkin olan sevmeler. Bu devirde Artık birçok insanların bu olguyu sık sık kendilerine sormaları bence hiç bir zaman tam cevabı bulamamalarından. GÜZEL SEVMEMEK huy oldu bizim zamanımızda. Hayat insanların birbirlerini çıkar için anında öldürdüğü, çoğu kişinin birbirinin kuyusunu kazdığı, güçlülerin yaşaması için zayıfların sindirildiği, insanların kardeşlik içinde yaşayamadığı, paranın egemen olduğu, doğru yerine yalan hayatı seçtiği, her şeyi çirkinleştirdiği, keşmekeşlerle dolu bir devirden ibaret oldu.  Hayatı çeşitli dönemlerinde sürekli sorgulanıyorsunuzdur eminim. Acı gerçekler denen şeyin bizim inanamayacağımız, kabullenemeyeceğimiz kadar doğru olduğunu sizler de görüp hissediyorsunuzdur. Ah o doğrular yok mu o doğrular! Başınıza ne gelirse ondan gelir.  Hani bir atasözü vardır ya doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye. Açın bakın ne anlama geliyormuş ya da zahmet etmeyin, durun ben araştırdım sizlere: Özellikle çıkarlarını düşünen insanların çoğaldığı, fedakârlığın azaldığı yerlerde yalan dolan, hile, ahlâksızlık artar ve insanlar ikiyüzlü olurlar. Böyle bir ortamda doğru sözlü olan, sözünü esirgemeyen ve sakınmadan herkesi eleştiren kişiyi kimse sevmez. Herkes onu kınar. Çünkü bu kişi doğru sözleriyle ahlâksızlık üzerine bina edilmiş menfaat düzenini bozmaya çalışır ve çok kimseyi rahatsız eder. Dolayısıyla çıkarları zedelenen, kusurları yüzüne söylenen, ikiyüzlülükleri yüzlerine çarpılan insanlar tarafından hor görülüp kovulurlar. Bu atasözü ne yazık ki eskiden buyana doğru söyleyeni öldürürler diye tasdik buluyor.  Bildiğini, inandığını söyleyeni, dürüst olanı öldürmek, susturmak için her yola başvuruluyor; bir gelenek haline gelmiş bile eyvahlar olsun! Alıştınız sizler de bana dokunmayan bin yıl yaşasıncılığa. Tabi hayat böyle, siz mi değiştireceksiniz arkadaş bu dünyayı? Ne yanlış zannımca bu düşünce. Bugün bana yarın sana unutma demekten alıkoyamıyorum kendimi. Senin başına da gelirse benim başıma gelenler oh diyeceğimi çok rahat belirtebilirim. Yalancıyı alkışlamak da milli sporumuz olacak yakında. Bırakın efendim kovulun o dokuz köyden, onlar kovdum sanır, siz eze eze meydan okuya okuya gitmişsinizdir aslında. Kimin ne düşündüğüne bakmayın, herkes her şeyi konuşur kendilerine dönüp bakmadan. Güzel sevmekten nerelere geldi olay. Kahkaha attım vallahi burada. Ne güzel döküyorsun içini Aslı şu köşene ama ne yapayım insanlığı değiştirecek değilim. Yalnız değilim bunu da biliyorum. Zira yazılarımı yazarken belki de onlarca insanla sohbet vari konuşup düşünce toplaması yaparım. Bu hususla ilgili yakınan çok fakat elinden bir şey gelen pek yok. Kimisi suskun, kimisi ezik, kimisi de korkuyor.

Birçok blog ve köşemde belirtirim bunu. Kötüler her daim kazanır olgusuna aldanmayın. İyiler kaybediyor gibi gözükse de her daim hayat onları ödüllendiriyor. İyi olmaktan asla vazgeçmeyin. Güzel bakın, güzel sevin. Bu iyilerin uydurmuş olduğu yalan demeyin! Kişilik, duruş, iyi niyet er ya da geç her zaman kazanıyor. Her karanlığın bir aydınlığı vardır.

Selam ile…


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.