ŞANLI “ZEYTİN DALI” AFRİN - ASLI MERCAN SARI

22 Ocak 2018 Pazartesi 11:16

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamada 'fiili' olarak başladığını duyurduğu Afrin operasyonu, TSK’nın açıklamasıyla başlıyorum satırlarıma; Türk ırkı var olsun, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır. Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” TSK’dan yapılan açıklamalarda çok vahim olarak şunlarda eklenmekte; PKK/PYD-YPG terör örgütünün başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı tespit edilmiş ve teröristlerse masum halk gibi gösteriliyor.

Suriye’de akıl almaz gelişmeler dörtnala gidiyor. Birkaç yıl önce bu raddeye gelinir mi acaba diye sorulsaydı deli saçması diyebilirdim. Şahlar piyonlar değişti. Birçok devlet güç gösterme amacıyla titiz bir duruş sergilemeye çalışıyor. Ama Türkün gücünü nasılda unutuverirsiniz a şaşkınlar demekten insan kendini alamıyor.  ABD’nin ekonomi çıkar politikasında kan dökülmeyen ne var bakın tarihe. Bu durumda Türkiye’nin ne gibi çıkarı olabilir ABD ve Suriye hususunda? Arkadaş, bizim gurur noktalarımıza dokunmayacaksınız net bu. Yani o nalet düşüncelerinizden arının. Görünen köy kılavuzda istemiyor. Afrin, ABD ile Türkiye’nin karşı karşıya aşık atabileceği bir durum değil. Bu sebepten Türkiye bu konuda atını eze eze çok daha rahat bir şekilde koşturabiliyor zannımca. Sayın Cumhurbaşkanı Suriye meselesinin bir bütün halinde çözülmesinin her bir aşamasını net bildiği için bilerek sorunları adım adım yol alıyor. ABD'nin bütün oyunlarına rağmen Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkan’ının Cerablus ve İdlib operasyonlarından sonra üçüncü kademe olan Afrin harekâtı var gazamız mübarek ola. PKK Suriye içinde siyasal anlamda bitirildikçe Afrin kendi psikolojisinde büyük bir başlangıç yapacaktır. Bu değişimi halkın ayaklanarak yapabilmesi için PKK’nın zayıflatılması gerekmektedir. Çünkü bu diğer hareketlerden daha karmaşık bir halde sebebi, Afrinde Yedi kasaba ve 365 köyden oluşan Afrin nüfusu 400 bin civarında, yüzde 40’ı Kürt. Terör örgütü Afrin’den Türkiye’ye ikide bir “taciz atışı” yapıyor. Örgütün bir Türk-Kürt çatışması süsü vermesi zaten kaçınılmaz. Peki, Rusya ya ne demeliydi? Zaten ABD diye bağırıyorum yazının başından beri, Afrin’de ABD yok, güya görüntüde Rusya ve Esad güçleri var. Bağlamda adamların ismi cismi yok. Oyunlarında ve pis tezgâhlarında Rusya yalı kazığı konu mankeni, çekileceksin elbette! Bizde hiçbir şeyi göremiyoruz, bilemiyoruz ya! Her şeyin farkındayız. Damarlarımızda asil kan dolaşıyor. Biraz sosyal mecraları takip eden bireyler iseniz, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD'de iken Amerikan dışişlerinden bir  gurubun Suriye'nin kuzeyindeki YPG'li teröristlere resmi bir ziyarette bulunduğundan haberiniz vardır. Oyuna bak oyuna, dünyayı siz yönlendiriyorsunuz ya! ABD heyetiyle terör örgütü PYD/PKK arasında nasıl bir pis oyun tezgâhı kuruldu siz tahmin edin artık? Olay diplomatik durumu falan atladı, resmen bir fiil Türkiye'ye karşı aba altından savaş ilanıydı.

Ez cümlelerim şunlardır: Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın "Afrin'deki teröristler teslim olmazlarsa orayı da başlarına yıkacağız, bu böyle biline diyerek bağırdığı konuşması kulaklarımda çınlamakta. Ordu kurduklarını sanan, neydiği belirsizleri Allah'ın izniyle, bir haftayı bulmaz, nasıl darmadağın edeceğimizi görecekler, diyerek haykırması zaten operasyonun en büyük sinyaliydi. Türk halkı olarak, damarlarımızda akan asil kanın hakkıyla, bu operasyonu sonuna kadar manen desteklemek boynumuzun borcudur. BAYRAK ŞEREFTİR, BAYRAK ŞANDIR. Değerli üstadın dizleri haykırıştır: Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. “Mithat Cemal Kuntay” Bu her zaman böyle biline… Siyasi partilerin tutumları, muhalefetlerin bakış açıları ise bir diğer köşemde yer alacaktır.

Rabbim, yar ve yardımcımız olsun! Gazamız mübarek olsun.



Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.