SOSYAL MEDYA HAYATI YAŞAYANLARDA BUGÜN - ASLI MERCAN SARI

28 Temmuz 2018 Cumartesi 11:17


 

Günümüzün tartışılmaz tek gözdesi sosyal mecralar. Ben buradayım bir yere gitmedim imajı verme gayretinde bulunan ebeveynler. Sürekli dikkat çekmek isteme, beğenilme, ön planda olma, ilgi odağı olma, takdir görme çabaları…

Ah!

Bir de sadece sinsi izleyici olan bir hesap açıp sabahın seherinde kim nerede, ne yapmış, deyip tek tek saati dakikasına kadar inceleyen kesim var onlar da düşman başına. İlişkileri sosyal medyada yaşayanlara ne demeli?

Aşk dolu pıtırcıkları da yazmadan geçemeyeceğim. Yanak yanağa ya da dudak dudağa çekilmiş fotoları tek tuşla paylaşıp akabinde yaşadıkları o zirve duygusu. O güzel yeni gelin annelerimiz yeter ki bir hamile kalmaya görsün yandık! 9 ay neler neler… Ve sonrası yüzünde kocaman bir ot, bo…, böcek, hayvan, bilmem ne suratla evlatlarını paylaşması. Hiç paylaşmasan daha mutlu olacağız güzel annemiz. ‘Ne zaman bu hale geldik’ sözcüğünü kullanmaya da utanır oldum açıkçası. Her zaman söylerim, birçok blog ve köşemde yazmışımdır: Değişen devir falan değil değişimin en büyük devrimi insanlarımız. Herkesin ağzında aman jenerasyon böyle.

Değil efendim!

 Bunlara vesile olan ebeveynler. Bir kere normal hayatta yapmaktan kaçındığımız şeyleri sosyal medyada yapıyoruz. İnanılmaz bir klavye cesaretliliği söz konusu. Yapmacıklık, kendi kişiliğinden kayıp bambaşka bir kimliğe bürünmek, ne idüğü belirsiz fotoğrafları bile hiç çekinmeden cesurca koyup yayınlayanlar, yediğiniz, içtiğiniz gezdiğiniz mekânlar gösterişli olmasa bile gösterişliymiş gibi fotoğrafını çekenler… Çok güzel izleyici olup hafızaya kaydeden evlat ne yapsın? Ananın babanın elinde birer telefon, evlattan bir haber. Atadan ne görse doğru o onlara göre, sussunlar diye hepsinin elinde birer telefon, tablet. Özellikle neye şaşırdım biliyor musunuz? Vallahi 2 yaşındaki çocuk bildiğin youtuber olmuş. Annesi bir mutlu çocuğu çok zekiymiş telefonu çözmüş. Youtuberlikte de iyi para var diyor şaştım kaldım. Evet, son zamanlardaki bu muazzam internet Nirvana’sı sosyal hayatı kolaylaştırıyor.

Çok güzel!

Lafım yok!

Amenna!

Benim derdim bambaşka, yobaz damgası bile yemişliğim var bu eleştirilerimle. İnadına yazacağım! Bir çocuğun 5 yaşına kadar eline tablet, telefon almasının pisiko-soyal gelişimi son derece olumsuz etkilediğini, ailelerdeki bu rahatlığa bir türlü anlam veremediğimi, asosyal bir jenerasyonun gelmesine sebep olan bu aileleri.

Okumayı sevmeyen bir milletiz ama yine de mini bir ricam var. Açın, bakın, okuyun. Psikoloji biliminin geçmiş tarihine bakıldığı zaman ilk olarak, insan psikolojisinin davranışları nasıl etkilediği üzerinedir. Sonrasında ise davranışların psikolojiye olan etkileri araştırılmıştır. Psikolojik olarak kişilik bozukluklarına sahip olan insanların genellikle sorunlu olan dönemleri çocukluktur. Çocuklarımız çağımızın vebası, belası sosyal medya ve erken yaşta bu kara delik dünya olan internetle tanışması bir başarı değil aksine çocuklarımızın kişilik bozukluklarına sebep olan en büyük etkendir. Ama şunu biliyorum ki “Geçmiş Bor’un pazarı sür eş… Niğde’ye.” Yani anlayacağınız iş işten geçeli çok olmuş ne yazsan nafile. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.