TERCİHİM DEĞİL SİYASET YAZMAK (LAKİN ARTIK BİR TATİL ŞART) - ASLI MERCAN SARI

28 Haziran 2018 Perşembe 09:10

                      Gündem pek yoğun, tercihim değil siyaseti yazmak. İstismarı yazarım hem de en tellallısından, kadın cinayetlerini bayrak ederim yeter ki susan, örten zihniyetlere ses olalım. Ne yazık ki herkes ile siyaset konuşulmaz, akıl işidir. Konuşmayı bilmeyen hiç girişmesin! Karşındaki akraban, dostun değerli büyüğün olunca iş kalp kırmaya gidiyor. Senin doğrun ona göre yanlış ve bunun değişmeyeceğini bilince kalp kırmamak adına, susmak daha evla oluyor. Yazsam destan yazacağımdan emin olabilirsiniz ama o kadar çok nabız tutup fetva eden var ki, o cenderenin yanı başından usulca geçmeyi istirham ederim. İzliyorum, görüyorum millet iradesinden çok daha öte bir psikolojiye büründü insanlarımız aman Yarab! Yani bu yarışta Sayın Erdoğan’ı ve Sayın İnce’yi sollayan halk galeyanı, sosyal medya yiğitlikleri yine takdire şayandı. Şaşırmadım izlerken. Millet iradesinin bir kez daha devam demesiyle Cumhur İttifakının bayram edişi, Sayın İnce’nin sonuçları centilmence kabul ediş konuşması seçimden sonra hatırlarda kalan tebessüm ettiren güzel anılardı. Lakin artık bir tatil şart!

                      Kendinizi bütün bir yılın baskısı altında hissedebilirsiniz. Bir an önce bu psikolojiden çıkma vakti gelmedi mi? Unutmayın ki sizden bir tane daha yok. Bazen kendinize beyinsel bakım, ruhunuzu dinlendirmek, yapabileceğiniz en iyi şeydir. İleriye bakmak için mutlu olmanın en iyi yolu, hoşunuza giden bir aktivite ile güne başlamak ve son vermektir. Mesela istediğin saatte kalkıp oturmak, ailenle birlikte, en sakin halinle kahvaltı yapmak. Ya da benim en çok yaptığım gazeteleri, blogları açıp köşe yazarını okursun. Ha bir de prensibimdir en son kendi köşemi okur, hata ararım. Burada sesli kahkaha attım. İster televizyon izlersin, istersen gider tekrar yatarsın. Eşin var ise gider bir yerlerde oturup, kahve içer; gerekli, gereksiz konular üzerinde sohbet edersiniz. Gönlünden geçen ne varsa özgürce yapabilirsin. Çocuklarını, arkadaşlarını, dostlarını mutlu edecek kaliteli vakitler oluşturabilirsin. Tiyatroya, sinemaya da gidebilirsin.  5 yıldızlı clup otelleri ben pek sevmesem de eğlenceli bir zaman dilimi bir haftacık yaratılabilir. Ya da muhteşem bir yurt dışı gezisi. Yayla havalarına ne demeli peki? Mis mis… Yaylalarda yaz gecelerinde önce hafiften bir rüzgâr eser, yavaş yavaş sallanır yapraklar ağaçlarda. Sineği bol olsa da gecenin tınısında ay doğar çamların arkasından. Sonra yaz akşamı muhabbetleri buram buram kokulu kahveler, mangal ziyafetleri, sınırsız sohbetler… Şimdiden içim kıpır kıpır. Ful format çekme derdindeyim bu yaz kendime. Mutlu olacağınız kendinizi bulabileceğiniz zamanlar yaratın, uzun bir yürüyüşe çıkın, ya da en sevdiğiniz müziği dinleyin veya yeni bir kitap okumak için zaman ayırın. Ne de güzel, tatlı tatlı yazıyorum değil mi? Sanırım benim de ziyadesiyle gelmiş tatilim. Yetersiz uyku, tatil stresinin ortaya çıkmasına neden olan büyük bir etkendir.

                       Evet, koca bir sene bu tatili bekledik fakat yatma vakti geldiğinde uykudan kaçmayın. Ben bolca uyumaya başladım bile. Zira bir senenin ağırlığını nasıl atacağım? Telefonları şarj etme telaşı yerine beyinlerimizi, yüreğimizi iyiliklere ve güzelliklere şarjlarsak çok daha muazzam olacağı kanaatindeyim. Geçmiş üzerinde durmak ya da geleceği düşünmek yerine günümüze odaklanıp anın keyfini çıkartın. Doğal, katıksız, rolsüz, üzerine sıçramış formalitelerin tozlarını temizlemiş olarak bir tatil geçirmeniz dileğimle.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.