TÜRKİYE HAZMEDİLEMEYEN ÜLKELERİN EN BAŞINDA - ASLI MERCAN SARI

18 Ekim 2019 Cuma 10:31

“Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” cümlesini son zamanlarda ne kadar çok hissediyor ve hissettiriliyoruz değil mi? Mesele bir birey veya bir ırk olarak algılanmamalıdır. Barış Pınarı Harekâtı ile ülkemizin şuan milliyetçilik duyguları hat safhada. Herkesin elinde Asker selamı dilinde bin dua. Yaklaşık 80 bin kişilik YPG ve PYD örgütüne karşı başlattığımız haklı operasyonda şimdilik hatırı sayılır terörist etkisiz hale getirilmiştir.
‘Güvenli Bölge’ olmazsa olmazımız.
Çünkü sınıra yakın bölgelerimizde terörden etkilenen tek ülkeyiz. Bizi bu kadar hazmedemeyen ülkeler tek tek su yüzüne çıkmadı mı iyice ne dersiniz? Sürekli NATO vermekle tehdit etmeler sosyal medya üzerinden sürekli göndermeler peki sonuç? Gümbür gümbür eze eze yürüyen şanlı Türk ordusu. Birçok ülkenin geçmişini biliyoruz kimin kime nasıl bir tavır takındığını sindirmeye çalıştığını toprak alma uğruna ölen Müslüman kardeşlerimizin tarihçesini biraz okuyup araştıran biri iseniz yazdığım satırlara muhakkak kafa sallamışsınızdır.  Tabii ki bir Arap, bir İngiliz, bir Alman v.s. bizi kara kaşımız, kara gözümüz için sevmez veya bizimle müttefik olmaz. Bizi seviyor görünüyor veya bizimle müttefik oluyorsa menfaatlerini korumak için böyle yapıyorlardır. Menfaatleri çakışsın, bakın o zaman bizimle" dost veya müttefik!" olan İngiliz'e, Fransız'a bilmem Alman'a, ABD'ye v.s. Burada Mevlana'nın Mesnevi'sin de bahsettiği küçük bir hikâyeyi aktarayım:
-Mevlana, bir arkadaşıyla yolda giderken birbirine sarılmış yatan iki köpek görmüşler. Arkadaşı Mevlana'ya dönerek "aaa demiş, köpeklere bak nasılda birbirine sarılmış, kardeşçe yatıyorlar" deyince Mevlana şu cevabı vermiş: "Hele önlerine bir kemik at ta ondan sonra gör dostluklarını" demiş.
Bizde; bize dost ve müttefik görünen devletlerin önüne kemik atalımda ondan sonra görelim dostluklarını müttefikliklerini, bakın nasıl ağızlarından salyalar akıtmaya başlıyorlar. Türkiye'nin jeostratejik durumu bizimle sözde dost ve müttefik olmalarının temel nedeni. Hani hep derim ya siyaset yazmayı sevmem diye lakin şuan gözler hayretler içinde kimin ne çıkarı var kimin neyden rahatsız olduğunu milletçe gömekte. Hatırlayanlar bilir Kıbrıs harekâtında ABD ambargo koydu. Almanya verdiği silahları PKK'ya karşı kullanma dedi, PKK'nın en büyük destekçisi (başta Almanya, Fransa, İtalya) NATO üyesi ülkeler. İş aslında çok ta karışık değil baksanıza adamlar gizli saklı değil alenen örgütün destekçisi. Ancak bu operasyonun altında yatan başka hesaplarda olabilir diyen kalemdaşlarımız da var hayretler içerisinde okudum, isim vermek istemediğim makaleyi sizlerle paylaşmak isterim:
“ABD bölgede yeni bir ihvan devletinin temellerini atıyor olabilir mi? Orta Doğu’da Türkiye’yi basamak olarak kullanabilir mi? Mısır’da yaşanan Mursi sendromu malumdur. Tezgâhı oyun kurucu olarak ABD hazırlamakta, ülkeler de birilerini kullanmakta ve hedeflerine doğru yol almaktadır. Biz iyi niyetle ve meşru haklarımızı kullanarak şehitler pahasına bir yola çıktık. Kamuoyunun bilgisi dahilinde olan ve yansıtılan tek gerçek bu. Ancak diğer yanda BOP eş başkanlığı gibi bir apoleti söküp atmış değiliz. İster istemez Türkiye ile ABD arasında bilinmeyen ve kamuoyundan gizlenen başka gerçekler mi vardır. Bugünden olacakları tahmin etmek güçtür. Ancak ABD’nin tutum ve davranışları sanki yeni bir oyun peşinde olduğunun işaretlerini vermektedir. Bir yandan Türkiye müttefiki ve NATO üyesi olarak sırtımızı sıvazlarken, diğer yandan Mehmetçiğimize ve sivillere kurşun sıkan güçlere yardımlarını sürdürmektedir. Güvenli Bölge gibi haklı talebimizi durdurmamızı, aksi takdirde ekonomik yaptırımlar uygulayacakları tehdidini savurmaktadırlar. Orta Doğu’da yeni hesaplar peşinde koşan ABD’nin oyunlarına alet olmamak ve sadece ülke çıkarlarını korumak için politikalar üretilmelidir. Arap Birliği dahi harekâtımızı Suriye’nin toprak bütünlüğüne saldırı olarak nitelendirmektedirler. Kısaca Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Birilerinin ABD’nin çıkarlarına hizmet eden BOP projesinin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaşması gerekir. Aksi halde 40 yıldır belimizi doğrultamadığımız olayları yaşar dururuz, ABD’nin çıkarlarına hizmet ederiz. Farklı bir bakış açısı sizler ne düşünüyorsunuz?
Yani işin açığı oyun falan bir yana aslında hiç bir millet birbirini sevmez. Örneğin, ikisi de Arap olmasına karşın Mısır'la Suudi Arabistan, İkisi de aynı Irktan geldiği halde Almanya İle Avusturya veya İngiltere İle ABD gerçekte birbirini sevmez ama menfaatleri icabı birbirlerine saygı gösterirler. Bu kadar hain olan bir örgütü korumak sahiden korumak akıl alacak bir iş değil! Kan bağımı desem hayır! Irk bağımı desem o da yok açık açık tehlikeli oyunlar peşinde koşan ABD’nin yaptığını anlayan beri gelsin…”
Esasında geçmişe baktığımızda bizim; ilk düşmanımız Çinliler'miş. Anadolu'yu fethedince düşmanlarımız; Bizanslılar (Yunanlılar) ve Haçlılar olmuştur. Şimdi ise komşularımızın birçoğu düşman. Siz bakmayın Gürcistan’mış, Bulgaristan’mış, Suriye’ymiş, İran’mış gibi dost görünen ülkelere, biraz zayıf olalım, biraz sesimizi çıkarmayalım hemen tepemize çullanırlar. Çünkü bu ülkelerde ve diğer komşularımızda yüzyıllarca OSMANLI egemenliğinde yaşamanın ezikliği var. Aslında Osmanlı gibi üstün bir kültür ve hoşgörü medeniyetinde yaşadıkları için şükretmelidirler. Kısaca “Türk’ün Gerçek Türk’ten Başka Dostu Yoktur!" diyen herkes ne de güzel bir ifade kullanmış…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.