Fahiş Fiyata Ürün Satanlara Ceza - AV. ENES ŞAHİN

14.3.2020 01:29:00

Corona virüsü alarmı fırsatçı esnaflar için bir rant kapısı haline gelmeye başlamıştır. Başlangıçta yurtdışında kendini göstermeye başlayan Corona virüsü şimdilerde ise; Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünya üzerinde etkisini göstermeye başlamıştır. Bu etki ile beraber piyasalarda haksız kazançlar baş göstererek tüketiciyi mağdur etmektedir. Peki; bu fahiş fiyat artışı konusunda tüketicinin neler yapması gerekmektedir? Bugünkü yazımızda sizlere, mağduriyeti fırsata çeviren esnaf ve üreticilerle ilgili başvurulması gereken hukuki yollardan bahsedeceğiz.

İhtiyaçların zorunlu ve acil hale gelmesi, üretici firmalar ve bu ürünleri satan esnaflar için fırsat haline gelmektedir. Bu süreçte ürünleri normal fiyatında satıp ticaretine devam eden esnaf ve üreticiler olduğu gibi, bu fırsattan rant elde etmeye çalışan çıkarcı esnaf ve üreticiler de yer almaktadır. Ancak; bu şekilde insanların mecburiyetlerinden faydalanarak haksız kazanç elde etmeye çalışan kişiler bir takım idari yaptırım ve cezalarla karşı karşıya kalacaklardır. Ürünlerini serbest piyasa ekonomisi başlığı adı altında kendi istedikleri fiyatlarda ürün satabileceklerini düşünen esnaflar yanılmaktadırlar.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Herhangi bir ürünün stoklarında eksiğimiz yok. Bugün 81 ilde eş zamanlı olarak denetimler başladı. Ayrıca bu sabah itibari ile tüm raflar doldu. Panik yapacak bir şey yok. Haksız fiyat artışlarına karşı gereği yapılacak. Hapis cezasına kadar cezalar var. 1 milyarlık üretim kapasitemiz olmasına rağmen piyasada maske bulunamaması gerçekten olağanüstü bir durum." demiştir.

Ticaret Bakanlığı yapmış olduğu açıklamalarda; corona virüsünün Türkiye'de görülmesinden sonra yaptığı açıklamada fahiş fiyata maske ve dezenfekte malzemesi satanların ihbar edilmesini istemiştir. Virüs salgınının Türkiye’de görülmesi üzerine, özellikle temizlik malzemeleri normal fiyatlarının 3 veya 4 kartı fiyatlara satılmaya başlanmıştır. Vatandaşların korkarak acilen ürünleri stok etme düşüncesi üzerine, piyasada ürünler azaldıkça, ürünler 10 katı fiyatına kadar satılmaya başlanmıştır. Ancak üretici ve esnaflar bu ürünlerin üretimini arttırmak yerine, fiyatlarını üst banda çekerek vatandaşların korkularından rant elde etmeye çalışmaktadırlar. Bundan kaynaklı olarak da yetkililer, bu haksız kazanç elde etme düşüncesinde olan kişiler hakkında, Alo 175 Tüketici Danışma Hattı çağrı merkezine şikâyette bulunulabileceğini belirtti. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda; şimdiden haksız kazanç elde eden dokuz firmanın ceza aldığı açıklaması yapılmış bulunmaktadır.

Corona ya da benzer hastalık durumlarında kenetlenerek bu zorlukları beraber aşmamız gerekirken aksine, bu gibi sıkıntılı durumlarda çıkar elde etmek en büyük vatan hainliğidir. Zor günlerde kenetlenerek, fırsattan istifa etmek yerine; ihtiyaç sahiplerine destek olarak süreci atlatmamız toplum olarak yapacağımız en erdemli davranış olacaktır...


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.