Görevi Yaptırmamak İçin Direnme Suçu (TCK: 265) - AV. ENES ŞAHİN

11 Aralık 2019 Çarşamba 11:25

Görev yaptırmamak için direnme suçu diğer adıyla mukavemet, Türk Ceza Kanunu’nun 265. Maddesine tanımlanmış olan ve şikâyete bağlı olmayan kamu davası şeklinde yargılanması yapılan bir suç çeşididir. Bu suçta mağdur olan taraf kamu görevini yürütmekte olan, avukat, hakim, savcı, polis, asker, vergi memuru, itfaiye çalışanı, doktor ve buna benzer her türlü meslek olabilmektedir.

Halk arasında mukavemet olarak bilinen ve bizim de yazımızda mukavemet kelimesini kullanarak anlatacağımız bu suç tipinde korunmak istenen asıl konu, kamu görevlisinin görevinin gereklerini eksiksiz ve kolayca yerine getirebilmesi amacıyla dışarı müdahalelere karşı kendisini kanunlarla koruma altında hissedebilmesini sağlamaktır. Burada en önemli nokta, kamu görevlisinin, kamu görevini yürütüyor olması durumudur. Yanı kamu görevlisi bir kişinin sivil hayatında karşılaştığı ve göreviyle alakalı olmayan bir husus ile ilgili olarak karşı karşıya kaldığı bir fiilden dolayı, mukavemet suçunun oluşması söz konusu değildir.

Görevi yaptırmaya mukavemet suçunda, suçu gerçekleştiren kişinin mağdur kamu görevlisine, görevini yapmasına engel olmak amacıyla, tehdit ya da şiddet içeren eylemlerde bulunması yer almaktadır. Bu suç sadece tehdit hakaret işlenerek dahi gerçekleştirebilir. Bu suçun oluşması için fiziki müdahalenin olması şart değildir. Kamu görevlisine karşı gerçekleştirilen bu cebir veya tehdidin, kamu görevini yapmasına engel olma amacı bulunmak zorundadır. Kamu görevlisinin görev dışı ya da keyfi bir hareketi sonucu maruz kaldığı bir hareket mukavemet suçunu oluşturmamaktadır. Burada kanun koyucu, kamu görevlisinin görevini kolaylıkla yapmasını amaçlamaktadır.

Kamu görevlisi görevini ifa edip bitirdikten sonra, kamu görevlisine karşı bir suç işlenirse, bu suç mukavemet suçunu oluşturmamaktadır. Burada yer alan suç adi suç niteliğinde değerlendirilerek yargılanması yapılmaktadır. Çünkü artık kamu görevlisi görevini yapmış ve o olay orada sonlanmış olup, daha sonrasında o kamu görevlisine karşı adi suç niteliğinde bir eylem gerçekleştirilmiş olmaktadır. Yukarıda da izah ettiğimiz gibi, mukavemet suçunun oluşması için temel maddi unsur, suçun görev sırasında ve görev ile alakalı bir duruma karşı gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

Kamu görevlisine görevini yapmasında yardımcı olmak bir vatandaşlık görevidir. Kamu görevlisinin de görevini yaparken keyfi hareketlerden kaçınması ve asıl görevinin toplum huzur ve sükûnetini sağlama amacında olduğunu unutmaması gerekmektedir. Bu şekilde herkesin kendi yüküm ve sorumluluğunu bilerek hareket etmesi vatandaşlar arasında toplumsal barışı sağlayacak olan en yerinde davranışlar olacaktır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI