Talep Üzerine İnfaz Erteleme ve Şartları - AV. ENES ŞAHİN

4 Nisan 2020 Cumartesi 00:04

Son dönemlerde içinde bulunmuş olduğumuz covid-19 virüsünün de etkisinin artması ile beraber, yeni infaz paketinin uygulanacağı hususu daha bir ön plana çıkmaya başlamıştır. Covid-19’un cezaevine girerek birçok tutuklu ve hükümlünün hastalığın etki alanına girmesini engellemek adına yaklaşık yüz bin kişinin cezaevinden çıkmasını sağlayacak infaz paketi hususunda son aşamaya gelindiği görülmektedir. Peki; infaz dediğimiz hususun ertelenmesi olayı ne demek ve hangi şartlarda infaz ertelemesi kararı verilebilir bu yazımızda sizlere bu hususu anlatacağız.

İnfazın ertelenmesi, kesinleşmiş hapis cezasının hamilelik, kendisinin ya da bir yakınının hastalığı, engellilik veya başkaca kişisel nedenlerle talepte bulunan hükümlü hakkındaki cezasının cezaevinde infaz edilmesi durumunun şartlar sağlandığı takdirde kanunda öngörülen süreler dahilinde ertelenmesidir. Uzun bir konu olan infaz ertelemesi hususunun, hükümlünün isteği üzerine ertelenmesi hakkında açıklamalarda bulunacağız.

İnfazın ertelenmesi müessesesi, cezanın affını, ortadan kaldırılmasını veya cezaevi dışında başka suretle infaz edilmesi anlamına gelmemektedir. İnfazın ertelenmesi, sonuçları ağır ya da telafisi imkansız sonuçların doğmaması adına cezanın belli şartlarda belli sürelerle ertelenmesidir. Bu şartlara değinecek olunursa, suçların kasten ya da taksirle işlenmesine göre ayrım yapmak gerekmektedir. İnfazın ertelenmesi talebinde bulunacak kişi kasten işlenmiş bir suçtan dolayı 3 yıldan az, taksirle işlemiş olduğu bir suçtan dolayı da 5 yıldan aşağı bir cezaya çarptırılmış olmak zorundadır. Bu ceza sınırlarından daha yüksek ceza almış olan kişilerin infaz erteleme talepleri olumsuz şekilde sonuçlandırılmaktadır.

İnfaz erteleme için, hükümlünün Cumhuriyet Başsavcılığına başvurması gerekmektedir. Şartları oluşmuş olsa dahi, başsavcılığın infaz erteleme talebini reddetme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca, hakkında yakalama kararı olan kişinin infaz erteleme talepleri de reddedilmektedir. İnfaz erteleme talebi en fazla 1 yıl olarak verilmekte olup, hükümlü hakkında en fazla 2 defa uygulanabilmektedir. Buradan yola çıkarak bir kişi hakkında infaz erteleme maksimum 2 yıl kadar olabileceğini görmekteyiz.

İnfaz erteleme kararı için savcılık makamı lüzum görürse teminat talep edebilmektedir. Kişinin erteleme süresi geçip infaz aşamasına geçtiğinde vergi dairesine yatırmış olduğu teminatı geri iade edilmektedir. İnfaz erteleme birden fazla suç işlemiş kişiler için de şartları taşıyorsa uygulanabilmektedir.

Yukarıda detaylı olarak izah ettiğimiz üzere, hakkında kesinleşmiş hapis cezası olan hükümlüler keyfi şekilde infaz ertelenmesi talebinde bulunamamakta olup, infaz ertelenmesi talebinde bulunsalar dahi, şartları taşımadıklarından dolayı talepleri olumsuz sonuçlanmaktadır. İnfaz erteleme hakkı keyfi bir hak olmamakta olup, kanunun hükümlüye tanımış olduğu zorunluluktan kaynaklı kullanılabilen bir haktır. Bundan dolayı haklarımızı doğru şekilde bilip usulüne uygun olarak kullanmamız gerekmektedir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI