Atatürk’e Hakaret ve 5816 Sayılı Yasa - AV. MEHMET SALİH YEGEN

21 Ocak 2021 Perşembe 01:30

Ulus olabilmek için asgari müştereklerde paylaştığımız ortak değerler olmak zorundadır. Bu değerlerden birisi de; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olup, Milletin temsilcilerinden oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çıkardığı 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun ile Mustafa Kemal Atatürk'ün hatırası, topluma mal olmuş manevi şahsiyeti, alenen yapılan hakaret, söylenen küfür, tahkir ve tezyif içeren söz, yazı ve eylemlere karşı özel koruma altına alınmıştır. Bugünkü yazımızda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasının korunmasına adına çıkarılmış olan 5816 sayılı kanunu inceleyeceğiz.

Memleketin düzenini ve hukuki yararları koruyan en önemli vasıta kanundur. Ceza kanunları; kişi hak ve hürriyetlerinin korunması, kamu düzeninin gözetilmesi ve kamu barışının sağlanması amaçlarına hizmet eder. Bu amaçlara ulaşmanın yolu ise, doğru dürüst ceza kanunları çıkarmak ve bunları istisnasız uygulamaktan geçer. Aksi halde; yani keyfi çıkarılan veya doğru dürüst çıkarılıp da gereği gibi tatbik edilmeyen kanun, toplumun hukuka olan inancını zedeler. Adında “kanun” yazan, fakat içeriği iyi olmayan veya layıkı ile tatbik edilmeyen veya edilemeyen kanun topluma, kişi hak ve hürriyetleri ile hukuk düzenine fayda yerine zarar verir. Toplumsal mutabakatın bir sonucu olarak şahsi mülahazalar dışında çıkarılması gereken ve hukuk düzenine hizmet etmesi beklenen kanunlar, toplumun istek ve ihtiyaçlarına cevap vermek zorundadır.

5816 SAYILI KANUN NE ZAMAN ÇIKARILDI?

Mustafa Kemal Atatürk aleyhine işlenen suçlara yönelik uygulamaya konan kanun, 25 Temmuz 1951'de kabul edildi. Kanun 31 Temmuz 1951'de de Resmî Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5816 SAYILI ATATÜRK’Ü KORUMA KANUNU MADDELERİ;

Madde 1 – Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden ya da kötü söz söyleyen kimse bir seneden üç seneye kadar hapis cezası alır. Atatürk’ü temsil eden büst, heykel ve abideleri ya da Atatürk’ün kabrini tahrip eden, bozan, kıran ya da kirletenler bir seneden beş seneye kadar ağır hapis cezası alır. Yukarıda özel olarak geçilen fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik edenler de fail sayılır ve ona göre cezalandırılır.

Madde 2 – Birinci maddede yazılı suçlar; iki ya da daha fazla kimselerce toplu olarak ya da umumi veya umuma açık mahallerde ya da basın yoluyla işlenmesi durumunda hükmolunacak ceza yarı nispetinde yükseltilir. Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir ya da bu suretle işlenmesine teşebbüs olunması durumunda verilecek ceza bir misli yükseltilir.

Madde 3 – Bu kanunda yazılı suçlardan ötürü Cumhuriyet Savcılıkları tarafından re ’sen takibat yapılır.

5816 SAYILI YASADAN KAÇ KİŞİ YARGILANDI?

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün 1986 yılından 2017 yılına kadar yayınlamış olduğu, açılan davalarda özel kanunlara göre sanık sayılarını incelediğimizde, 1986’dan 2002 yılına kadarki 17 yılda bu kanun kapsamında toplam sanık sayısı 2.155 oldu.

2007 yılının verilerine ulaşılamayan 2002 ile 2017 arasındaki 14 yılda ise toplam sanık sayısı 2.866 oldu. Sanık sayısında en çok artışın yaşandığı yıllara bakacak olursak, 2009 yılında bir önceki yıla göre sanık sayısı tam %176 artarak 235, 2017 yılında ise bir önceki yıla göre %83 artış göstererek 598 kişi olarak gerçekleşti.

Karara bağlanan davalarda, mahkûmiyet, beraat, davanın düşmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi kararlar verilebiliyor. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan, 5816 numaralı kanun uyarınca karara bağlanan davalardaki sanık sayısı verilerini incelediğimizde; 1994 yılından 2002 yılına kadar toplam 805 sanığın davası karara bağlandı. Davası karara bağlanmış sanık sayılarının en çok olduğu yıl ise 1.276 kişi ile 2006 yılı oldu. 2002 yılından 2017 yılına kadar ise toplam 4.050 sanığın davası karara bağlandı ve bu davalarda her yıl ortalama 289 sanık yer aldı. Karara bağlanan dava sayılarının bu denli fazla olması, geçmiş yıllarda açılan davaların da karara bağlanması nedeniyle yaşanıyor.

Bununla birlikte hakkında mahkûmiyet kararı verilen sanık sayısı 1994-2002 yılları arasında yıllık ortalama 34 sanık ile toplamda 308 iken, 2002-2017 yılları arasında ise yıllık 105 sanık ile toplamda 1.464 oldu.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI