Hayvan Hakları Yasası Meclis'te - AV. MEHMET SALİH YEGEN

9 Şubat 2021 Salı 00:18

Ülkemizin âdete kanayan yarası haline gelen sorunlardan birisi hayvana karşı şiddet eylemleridir. Günümüzde hayvanlar türlü türlü şiddet olaylarına maruz kalmakta hatta şiddetin boyuta cinsel saldırı seviyesine kadar dayanmaktadır. Ülkemizde hayvana şiddet olaylarının ardı arkası kesilmezken hükümetin bu konu hakkında düzenleme yapması elzem olmuştur. Gerek vatandaşların gerekse STK‘ların yoğun uğraş ve çabaları sayesinde kanun koyucu bu sosyal sorunu çözüme kavuşturmak adına adım atmaya hazırlanmaktadır.

04.11.2020 tarihli köşe yazımızda yeni yılda hayvan haklarına yönelik kanun koyucu tarafından düzenlemeler yapılacağı hususunda bilgilendirme de bulunmuştuk. Yakın zamanda söz konusu hayvan hakları ile ilgili yasa teklifinin 2 hafta içerisinde meclise sunulacağı bilgisi alınmıştır. Bugünkü yazımızda meclise sunulması düşünülen düzenlemenin detayları hakkında siz değerli okurlarımızı bilgilendireceğiz.

HAYVAN SOKAĞA TERK EDİLİRSE PARA CEZASI KESİLECEK

Mevcut düzenlemede ‘sahipli hayvan’ ‘sahipsiz hayvan’ ayrımı bulunmakta iken bu tanımları ortadan kaldırılacak.  Beklenen yasada ‘ev hayvanı'  ve 'evcil hayvan' ifadesi bulunacak. Bireyler hayvanı sahiplenmek istediklerinde önemli bir sorumluluk alanı getirilecek. Hayvan sahiplendiğinde sahiplenen kişi artık ona ömür boyunca bakmayı taahhüt etmiş olacak.

Peki, sorumluluğun ihlali nasıl tespit edilecek?

Sahiplenen her bir hayvana çip takılacak. Hayvanlar sahipleri tarafından sokaklara terk edildiğinde kişiye idari para cezası kesilecek. Bu düzenleme ile birlikte kişiler artık hevesleri uğruna bir hayvan aldıklarında daha sonra bu hayvanları eşya misali sağa sola atılmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Ayrıca belediyelere artık hayvan bakımı koruması konusunda zorunluluk getirilecek. Hayvan alımı artık şartlara bağlanacak. Sahiplenen her hayvanın artık kendini tanımlayan bir kimliği olacak.

HAYVANA KÖTÜ MUAMELEDE BULUNAN KİŞİYE 4 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Yasanın belki de en önemli değişikliğin birisi hayvanlara yönelik işkence, kötü muamele ve öldürme gibi olaylarda hapis cezası getirileceğini düzenlemedir. Beklenen yasada kötü muamele gibi durumlarda bazı hususlarda idari para cezaları var. Bu hususlar Kabahatler Kanunu’nda düzenlenmesi bekleniyor. Ancak hayvanlara işkence etmesi ve öldürmesi gibi durumlarda ise bu husus Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenecek ve kişilere hapis cezası verilecek.

Düzenlemeyle birlikte canlıyı canice öldüren kişiye 6 aydan 4 yıla kadar, hayvanı öldürmeyip eziyet etmesi halinde ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Ayrıca kişiye 2 yılın üstünde bir ceza verilmesi durumunda da bu cezanın HAGB kapsamında ertelenmesi söz konu olmayacak.

Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması nedir?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, sanık hakkında hükmolunan cezanın belli bir denetim süresi içerisinde sonuç doğurmaması, denetim süresi boyunca kasıtlı bir suç işlenmez ve yükümlülüklere uygun davranılırsa ceza kararının ortadan kaldırılması ve davanın düşmesine yol açan bir cezanın bireyselleştirilmesi kurumudur. Yani kısaca özetleyecek olursak sanığın bir hayvana şiddet uyguladığı mahkemece sabit olduğunda verilen 2 yıl altı hapis cezasında HAGB kurumunu kabul etmesi ve 5 yıllık denetim süresince kasten hiçbir suç işlememesi ve kanunun aradığı diğer şartları sağlaması halinde hayvana şiddet uygulamasında doğan hapis cezası devlet tarafından silineceğinin taahhüdüdür.

Kanaatimizce kanun koyucu tarafından hayvanlara yönelik şiddete karşı düşünülen cezaların yasalaşması halinde kişiye verilen ceza 2 yıl altı hapis cezası erteleme ve HAGB hükümleri istisna olarak uygulanmaması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kişiler verilecek cezanın caydırıcı olacağı düşünmekteyiz. Aksi halde bir hayvana öldüren veya işkence eden kişiye mahkeme tarafından 2 yıl altında hapis cezası takdir edilmesi halinde kişinin kabul etmesi durumunda erteleme ve HAGB hükümleri uygulanacak ve infaz hükümleri kapsamında 5 yıllık denetime tabii tutulacak ve cezaevine gönderilmeyecektir. Bu husus yeni düzenlemenin dahi caydırıcı olmayacağının bir göstergesidir.

Tabi ki verilen hiçbir hapis cezası kişilerin ıslahı için yeterli değildir. Hükümetin yasaları düzeltmesinin yanında başta çocuklar olmak üzere yurdumuzda yaşayan tüm vatandaşları hayvan hakları konusunda bilinçlendirmesi gerekmektedir. Çünkü hayvanlara yönelik şiddetin bu denli artması toplumsal olarak sosyolojik sıkıntılarımızın arttığının yegâne göstergesidir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.