Trafik Cezaları Artık Kiralayan Kişiye Yazılacak - AV. MEHMET SALİH YEGEN

23 Şubat 2021 Salı 00:56

25.12.2020 tarihinde yayımlanan 31345 sayılı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile birlikte araç kiralama faaliyeti veren şirketlerin kiraladıkları araçların trafik kurallarına aykırı kullanılması sebebiyle kesilen trafik cezaları, ilgili yönetmeliğin 7. maddesine göre artık kiralama faaliyeti veren araç sahibine değil aracı kiralayan kişiye kesilecek.

31345 sayılı yönetmeliğin 7. maddesi;

‘‘Karayolları Trafik Kanunu gereğince yetkili kılınmış personel tarafından, Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen kural ihlallerinde bulunan araçların tescil plakaları üzerinden, araç veri tabanında bulunan bilgisayar kayıtları veya araç tescil dosyasındaki bilgiler esas alınarak sahiplerine cezai işlem uygulanır. Trafik kural ihlalinin yapıldığı aracın ihlal tarihinde kiralandığının, 26/6/1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun Ek 3 üncü maddesi kapsamında genel kolluk kuvvetlerinin denetimine hazır bulundurulan veriler üzerinden tespit edilmesi halinde, cezai işlem kiralayana uygulanır.’’

Yasa hükmünden anlaşılacağı üzere kiralama faaliyeti veren işletmeler kiralama sözleşmesi yaptığında aracın, kiralayan kişinin bilgilerini ve kira sözleşmesinin detaylarını 26/6/1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun Ek 3 üncü maddesi kapsamında kolluk birimlerine bildirmek zorundadır. Yenilenen düzenleme ile kiralama şirketleri bu yasaya uygun olarak bildirilen araçların trafik ihlali yapması durumunda veri tabanında kime kiralandığı belirli olduğundan cezai işlem kiralayan kişiye uygulanacaktır.

Yasalarımızda suç ve cezada şahsilik prensibi gereğince çağdaş maddi ceza hukukunun en önemli ilkeleridir. Bu kural gereğince, kişi ancak kendisinin işlediği fiiller nedeniyle sorumlu tutulabilir, başkasının işlediği fillere iştirak etmedikçe sorumlu tutulamaz. Ceza usul hukuku açısından da kural olarak bir ülkenin egemenlik alanı içerisinde bulunan herkesin o ülkenin ceza yargılaması kurallarına tabi olduğu kabul edilmektedir. Maddi ceza hukuku ve ceza usul hukukunda kabul edilen bu ilkeler, devletin kişilerin yaşam alanına keyfi bir şekilde müdahale etmesini engeller.

Ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesi, failin kendi fiilinden sorumlu olmasının sonucu olarak kişisel bir güvence sağlar. Diğer taraftan “kusursuz ceza olmaz” ilkesi, yani failin işlediği fiilin kendi kusurlu hareketinden kaynaklanması, kişinin özgür iradesiyle meydana getirdiği yapıp-etmelerine hukuk düzenince sonuç bağlanmasını sağlayarak bu kişisel güvenceyi sağlamlaştırır. Kanaatimizce trafik cezalarından kiralayan kişilerin sorumlu tutulması suç ve cezada şahsilik ilkesi çerçevesinde yerinde bir karar olmuştur.

Ancak söz konusu düzenlemeye rağmen trafik ihlalleri sebebiyle kesilen trafik para cezalarını halen kiralama faaliyeti veren kişilere uygulanmağı görülmektedir. Bu husus cezai işlemi uygulayan personellerin sisteme tam olarak adapte olmaması sebebiyledir. Kiralama şirketleri bu yasal düzenlemeye rağmen bu durumla karşılaşması neticesinde cezai işlemin uygulandığı Sulh Ceza Hakimliklerine başvurarak ilgili yasa hükmüne istinaden cezai işlemin iptalini isteyebilirler.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI