Yargı Paketi - AV. MELİS ATICI ÖZKAYA

30 Ekim 2019 Çarşamba 09:31

Gazette Gazetesi’ndeki ilk yazım bugün…

Yazıma başlamadan önce tüm okurlarımı saygı ve sevgilerimle kucaklıyorum.

Artık Gazette Gazetesi’nin bana ayırdığı bu sütunda, hukuki konularda sizleri bilgilendireceğim.

Ülkemizde avukatın öneminin en çok anlaşıldığı bir dönemdeyiz. Yayımlanan birinci yargı paketinde de insan hayatında avukatın rolünü biraz daha sağlamlaştırarak, önemini bir kere daha vurgulamıştır. Bu yüzden sizlere ilk yazımda hepimizin bilmesi gerektiğini düşündüğüm maddeleri izah etmeye çalıştım.

Yargı paketindeki değineceğimiz bu maddeler; mağdur haklarının güçlendirilmesi, son zamanlarda oldukça artan boşanma oranının bir nebze de olsa indirebilmek maksadıyla aile mahkemesinde sosyal çalışması görevlendirilmesinin sağlanması, uzun tutukluluk sürelerinin kısaltılması, hukuk mesleklerine giriş sınavı ve de son olarak ceza yargılamamıza eklenen basit yargılama usulü konularının üzerinde durulmuştur.

PEKİ, TAM OLARAK NE SÖYLÜYOR BU MADDELER?

Herkesin merakla beklediği Cumhurbaşkanımızın da daha önceden bildirdiği gibi geçen günlerde birinci yargı paketi resmi gazete de yayımlandı…

Yayımlama ile artık yargı paketi kanunlaşmış oldu. Söz konusu bu yargı paketi gerek hukuk camiası için gerekse herkes için çok sayıda değişiklikleri ve gelişmeleri içermektedir.

CİNSEL ŞUÇLARLA İLGİLİ OLARAK;

Yargı paketindeki birtakım değişikliklere baktığımızda özellikle son zamanlarda artan cinsel suçlarla ilgili olarak cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı gibi davalarda mağdur olan çocukların hakları güçlendirilmiştir. Şüpheli ya da sanık ile yüz yüze gelme ihtimali bulunana durumlarda Çocuk veya mağdurların ifadeleri özel ortamlarda uzmanlar tarafından alınacak. Mağdurlar çocuk dostu ortamlarda, hiçbir baskı ve şiddete maruz kalmaksızın ifadelerini verebilecektir. Yerinde bir düzenleme olup, çocuğun yaşının küçüklüğü ve psikolojik durumu dikkate alındığında yalnız belirtilen suçlarda değil de her türlü suçlarda çocukların ifadesinin uzman eşliğinde alınması gerekmektedir.

AİLE MAHKEMESİNDEKİ YARGILAMAYLA İLGİLİ OLARAK;

Aile mahkemelerinde yapılacak olan yargılamalarda davanın esasına girilmeden önce, dava esnasında veyahut ta sırasında uyuşmazlık konusu ile ilgili psikolog pedagog ve sosyal çalışmacılar atanmasının önü açılmıştır. Görevliler, mahkemenin gerekli gördüğü hallerde hazır bulunmak, istenilen konularla araştırma yapmak ve görüş bildirme gibi yükümlülükleri bulunmaktadır. Ve bu kişilerin evli, çocuk sahibi otuz yaşını doldurmuş ve aile sorunları hakkında lisansüstü eğitim almış kişiler arasından seçilmiş kişiler olması gerekmektedir. Söz konusu düzenleme yerinde olan bir düzenlemedir. Aile mahkemesinde aile yaşantısından anlayan, herhangi bir ailevi sorunlar hakkında yapıcı yönde bilgilendirmeler yapabilen özellikle de evli ve çocuk sahibi kişilerini bu davada araştırıcı rol oynaması önemli bir gelişmedir. Böylelikle son zamanlarda artan boşanma olayları daha yapıcı bir şekilde aile birliğinin bozulması yerine daha yapıcı olarak toplumun en önemli birimi olan aile birliğinin devamlılığının sağlanmasını sağlar.

TUTUKLULUK SÜRELERİNİN İNDİRİLMESİNE YÖNELİK;

Yargı paketinde bir diğer önemli düzenleme ise tutukluluk sürelerinin indirilmesine ilişkindir. Soruşturma evresinde tutukluluk süresine ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde 6 ay, ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde 1 yılı geçemez. Bu durum herhangi bir sebep ile suç şüphesi altında bulunan kişilerin uzun süreli tutuklu bulunmasının önüne geçilmesi sağlanması istenmektedir. Ancak belli kanun maddelerinde tanımlanan suçlar bakımından ve de toplu olarak işlenmiş olan suçlar açısından bu süre bir yıl altı ay olmakla birlikte yalnızca gerekçelendirilerek altı ay daha uzatılabilmesi mümkünüdür.

HUKUK FAKÜLTELERİNDEN MEZUN OLAN KİŞİLER İÇİN İSE;

Gündemden çokça düşmeyen hukuk fakültelerinden sonra öğrencilerin hukuk mesleklerine başlatılması için hukuku mesleklerine giriş sınavlarından başarılı olmaları şart kılınmıştır. Oldukça yerinde bir düzenle olan bu uygulama son zamanlarda çokça açılan hukuk fakültelerinden çok fazla hukuku mezunun olması ve de daha nitelikli kişilerin mesleğe girmesi, meslek içerisindekilerin iş olanaklarının iyileştirilmesi için son derece yerinde bir uygulamadır. Hukuk mesleklerine giriş sınavında, 100 puan üzerinden 70 puan ve üzeri alanlar noterlik, avukatlık, hakimlik, savcılık mesleklerine girebilecekleridir. Bu sınav şartı ancak 2020-2021 tarihinde kayıt yaptıran öğrencilere uygulanabilecektir.

BASİT YARGILAMA USULÜNDE İSE;

10 yıldan daha az cezaların yargılanması asliye ceza mahkemesinde görülür. (Bazı suçlar hariç olmak üzere). Yapılan yargılanmasının ve de soruşturmanın uzamasının önüne geçmek maksadıyla basit yargılama usulü uygulanması sistemi getirilmiştir. İddianame kabul edildikten sonra, adli para cezası ve/veya üst sınırı iki yıl ve daha az süreli hapis cezalarında basit yargılama usulü uygulanmasına karar verilebilir. Bakıldığında madde metnine verilmeme durumu olabilir. Bu husus takdir yetkisine bırakılmıştır. Basit yargılama usulüne bakıldığı takdirde iddianame sanık mağdur, şikâyetçiye tebliğ edilir, beyan ve savunmalarını 15 gün içinde bilmeleri istenir. Gönderilen tebligatta duruşma yapılmaksızın karar verileceği yazılır. Mahkemenin verdiği hükme itiraz olması halinde bu defa duruşma yapılmak sureti ile karar verilmesi gerekmektedir. Dosya üzerinden yapılan bir yargılama olması sebebiyle daha iyi savunma için avukata başvurulması gerekmektedir. Daha önceden ceza yargılamamızda olamayan bir uygulama olup mahkemeleri iş yükünün hafifletilmesi amacı taşınmıştır. Bu gibi sebeplerle yazımızda değinme gereğimiz oluşmuştur.

Birinci yargı paketinde önemli olan mağdur haklarını güçlendirilmesi, basit yargılanma usulü, hukuk mesleklerine giriş sınavı ve de uzun süreli tutukluluk sürelerinin kısaltılmasına ilişkin düzenlemeler hakkında değerlendirmeler oluşturmaktadır. Ancak iyi ve adil uygulandığında izah ettiğimiz maddeler önem arz etmektedir. Mağdur hakları yönünden yapmış olduğumuz açıklamalarda her yaş grubu çocuğun her türlü suçtan mağdur olması durumunda uzman tarafından çocuk dostu ortamda ifadesinin alınmasının önü açılmalı ve de ceza yargılamamıza yeni eklenen basit usulde yargılamada herhangi bir hak kaybına uğramamak adına kişilerin avukata yardımından faydalanması gerekmektedir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI