Yarınlarımızın Dünyası Çocuklarımız - AV. MELİS ATICI ÖZKAYA

26 Kasım 2019 Salı 01:29

Bugünkü yazımda son zamanlarda psikolojik, fiziksel ve cinsel şiddetin artmasıyla birlikte çocuk haklarının neler olduğunu işleme gereği duydum. Toplumun en küçük bireyleri olan çocukların en çok ilgiye ve korunmaya ihtiyacı olduğunu unutmamak gerek. Bugünün çocukları yarının yetişkinlerin olduğunu düşündüğümüzde çocuk bakımı ve çocuk haklarının ne kadar ehemmiyetli olduğunu görmekteyiz. Son derece ilgiyle, saygı ve şefkatle büyütmemiz gereken çocuklarımızın son zamanlarda oldukça fazla şiddete uğradıklarını görmek gerçekten çok üzücü. İleride toplumun en ön sıralarda olacak kişilerin sevgisizlik içinde büyümesi durumunda ileriki zamanlarda sıkıntılı kişilik bozukluklarına sahip olacağı aşikârdır. Bu sebeple ebeveyn olarak, insan olarak çocuklara hak ettikleri ilgiyi vermekten imtina etmemek gerekmektedir.

Peki, çocuk kime denir? Hangi yaş grubundakiler çocuk olarak nitelendirilir?

Gerek uluslararası sözleşmelerde gerekse ulusal mevzuatta çocuk tanımlarına yer verilmiştir. On sekiz Yaşından küçük herkes çocuk olarak nitelendirilir. Çocukların hakları, uluslararası mevzuatta Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi, Havana Kuralları/Özgürlüğünden Yoksun Bırakılmış Çocukların Korunmasına İlişkin Birleşmiş Milletler Kuralları, Pekin Kuralları (Beijing Kuralları)/Birleşmiş Milletler Çocuk Adaletinin Yönetimi Hakkında Asgari Standart Kuralları, Riyad İlkeleri/Çocuk Suçluluğunun Önlenmesine İlişkin Birleşmiş Milletler Yönlendirici İlkeleri isimli sözleşmelerde yer verilmiştir.

Çocuk ve çocuk haklarına yönelik düzenlemeler çocuk koruma kanununda, ceza muhakemesi hukuku, Türk Ceza Kanunundan çocuklara yönelik düzenlemelere bulunmaktadır. Bu mevzuatta öncelikli olarak çocuğun tanımı yapılmıştır sonrasında çocuklara yönelik düzenlemelere değinilmiştir.

Çocukların, çocuklarımızın en önemli haklarına değinmek gerekirse en temel ve anayasa tarafından korunan hak olan yaşama hakkıdır. Anayasal koruma gereği her kişinin yaşama hakkı bulunmaktadır. Ancak son zamanlarda artan olaylarda da görüldüğü üzere anayasalarca uluslararası sözleşmelerince koruma altına alınan bu en temel hakka riayet edilmeyerek çocuklar öldürülmekte, canice katledilmektedir. Bir kişinin hayatına kasten Son verme eylemi türk ceza kanunun kasten insan öldürme olarak tanımlanmaktadır. Bu suçu işleyenlere müebbet hapis verilmektedir. Canice, canavarca hisle söz konusu eylemi işleyenlere ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmektedir.

Son zamanlarda oldukça artan vakıa ise, çocuğun cinsel istismarı gibi cinsel vakıalar oldukça fazladır. Çocukların erken yaşta evliliği, çocuklara yönelik cinsel suç vakıaları artmıştır. Bu eylemeleri gerçekleştirenler daha çok yakınları belki de akrabaları belki de çok yakın çevresi… Bu gibi durumların önüne geçmek için toplumun çocuk bakımı ve güvenliği yönünden eğitilmesi gerekmekte bunun yanında çocuklarımıza çocuk güvenliği ve cinsel eğitim dersleri verilmesi gerekmektedir.

Tüm çocukların her türlü şiddete karşı korunan hakları vardır. Ancak görülmektedir ki tüm çocuklar küçük yaşlardan beri psikolojik, cinsel, fiziksel şiddete maruz kalmaktadırlar. Peki, bu şiddeti yapan yalnızca söz konusu eylemi gerçekleştirenler mi? Elbette ki değil, bu duruma göz yumanlar, o eylemi gerçekleştirenlerin anneleri babaları belkide arkadaşları… Biz kendi çocuklarımızı koruyamazsak bizim çocuklarımızı kim koruyacak? Çocukların kendi yaşamaları hakkında fikirlerinin dinlenilmesine ve de ciddiye alınması hakları bulunmaktadır. Hangi çocuk kendi yaşamı hakkında söz sahibi? Şiddete uğrayan bu çocukların kendi yaşamalarındaki fikirlerinin dinlenildiğini düşünebilir miyiz?

Toplumu eğitmek istiyorsak çocukları eğitmekten başlamak gerek işe, çocuklar eğitmek için öncelikle onları her türlü tehditten, şiddetten koruma gerek ve de hak ettikleri değeri onlara göstermek gerek… Yazımızı devletimizsin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten sözlerle kapatmak istiyorum.

 "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz." Geleceğimizin pilotları, öğretmenleri… Çocuklarımızı sevelim koruyalım onların bize ihtiyaçları var.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI