Ahd Duasını Okumak - BARIŞ SANIGÖK

22 Mayıs 2021 Cumartesi 00:48

Ahd Duası olarak meşhur olan duayı Allame Meclisi Biharu’l-Envar eserinde üç yerde değişik kaynaklardan nakillerde bulunarak zikretmiştir. Duanın bazı kelimelerinde çok az ihtilaflar da gözlemlenmektedir. Meclisi, bu duayı ilk önce Ric’at babında ve Seyyid b. Tavus’un Misbahu’z-Zair ve Cenahu’l-Misafir kitabından nakletmektedir. Seyyid, bu kitapta Ehl-i Beyt İmamlarından bir dua nakletmektedir.

Burada Allame Meclisi  sadece bu duanın kaynağını, yani Seyyid b. Tavus’un kitabını ve onun Ehl-i Beyt İmamlarından aktardığı sözü belirtmekle yetinmiş ve rivayetin senedine hiçbir işarette bulunmamıştır. Meclisî, dualar ve sabah duaları bölümünde bu duayı ikinci bir defa aktarmış ama bu sefer “el-Kitabu’l-Atik” adlı kitaptan nakilde bulunmuş ve kitabın yazarına hiçbir işaret etmemiştir. Bununla birlikte Meclisî “Biharu’l-Envar” kitabını yazarken istifade etmiş olduğu kaynak kitapları belirtirken “el-Kitabu’l-Atik” kitabının tanıtımında şöyle demiştir: “İstifade edilen kitaplardan bir diğeri de eski hadis bilginleri tarafından yazılan ve Necef-i Eşref’te bulduğumuz Kitab-ı Atik’tir.” Elbette Kef’emî bu kitabın değerli hadis alimi Harun b. Musa Tel-Ekberî’nin olduğunu ifade etmiştir. Allame Meclisi de bu bölümün sonundaki sayfalarda Kef’emî’nin bu ifadesini nakletmiştir.

Ahd duasını en az kırk sabah okumanın üzerinde durulmuş, duanın güzelliğine değinilmiş, okuyan her kişi için bu duanın her bir kelimesi hürmetine ona bin güzellik verileceğine ve kişinin birçok günahının bağışlanacağına da değinilmiştir. Bu dua ahittir…”

Birçok kaynakta bu dua sabahları okunmalıdır diye özel not düşülmüş ve onun en iyi zamanı sabah namazından sonradır diyor okumak isteyenlere. Sabah ise fıkıha göre fecr-i sadıktan, güneşin doğuşuna kadardır. Ama örfte güneş çıktıktan sonra geçen bir iki saatlik süreye de sabah denir. Rivayete göre en az kırk sabah arka arkaya okunmalıdır. Bu duayı okumak müstehaptır.

Her ne kadar Ahd Duasının ravileri Şia’nın büyüklerinden ve fakihlerinden olsa da onlar arasında durumu açık bir duruma sahip olmayan kimseler de mevcuttur. Fakat bu duanın Misbahu’z-Zair kitabında Seyyid b. Tavus ve Misbah kitabında Kef’emî ve ardından Allame Meclisi gibi büyük alimler tarafından nakledilmiş olması, onların Ahd Duasına güvendiklerinin göstergesidir. İkincisi, bu duanın muhtevası diğer dualarda onaylanmıştır. Örneğin bu duanın önemli içeriklerinden biri dünyaya dönmek ve ricattir.

Hadis kaynakları ile kelam kaynakları birbirine mutabıktır. Bunun benzerini diğer dualarda ve bu cümleden olmak üzere Camie-yi Kebire’de okumaktayız:

“Beni sizin en iyi takipçilerinizden, düşmanlarınızın aleyhine savaşmak için dönenlerden, devletinizde hakimiyete ulaşanlardan, sizin sağlık ve esenliğiniz atmosferinde yüce ve ulvi bir makama ulaşanlardan, sizin günlerinizde izzet, istikrar ve sebat bulanlardan ve yarın sizi görmeyle gözleri aydınlanan kimselerden karar kıl.”

Bundan dolayı Ahd Duasının senedi bir takım sorunlar taşısa da onun derin içeriği diğer muteber dualarda onaylanmıştır. Ahd Duası okunabilir ve inşallah onu okuyan kişi ilahi ecir ve sevaba nail olur.

Rabbimiz bizleri her daim dualarda buluştursun…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI