Allah Dostlarından Nasihatler - BARIŞ SANIGÖK

13 Şubat 2021 Cumartesi 09:28

Behlül Hazretlerini bilen var, bilmeyen var. Hayatından bizlere öyle güzel örnekler sunmuş ki! Sanki bugün söylenmiş gibi. Kıssalarını okudukça okuyası gelir insanın. Hiç mi hiç bıkmaz. Behlül Hazretlerini tanımak için, akılları çalıştıran sözlerinden sizlere derleme yaptım.

Bilindiği üzere geçmişte büyükler yanlarında hep bir akıl danışmanı, bir nasihatçi taşır, onun sözlerinden, ikaz ve irşadından hep istifade etmeyi düşünürlerdi. Başkalarının söyleyemediklerini rahatça söyleyebilen bu Allah velisi rolündeki ikazcılar, bilhassa sultanları, makam ve mevki sahiplerini yanlışlarından dolayı tenkid eder, uyarır ve irşadda bulunurlardı. Bahsinde bulunduğumuz Behlül Dana bunlardan belki de en birincisiydi.

Bir rivayete göre Harun Reşid‘in akrabası, bir başka rivayete göre ise, Kûfeli olup, Bağdat’a bir vesileyle gelen, sonra da Halife’nin gösterdiği yakınlık üzerine aynlamayarak (H.190)’da Bağdat’da vefat edinceye kadar kalıp, Dicle kenarındaki (Şunuziyye) kabristanina defnediien bu deli görünüşlü akıllı zat, insanları güldürerek yo!a getirmeyi denemiş, tebessüm ettirirken de düşündürmeyi tercih etmiştir. Nitekim birgün evine giren hırsızlar nesi var, nesi yok alıp gitmişler. Herkes hırsız ararken Behlül doğruca kabristana gidip oturarak beklemeye başlamış. Görenler şaşkınlık içinde sormuşlar:

-“Evini soydular, sen burada bekliyorsun!”

O gayet emin şekilde cevap vermiş:

-“Nasıl olsa buraya gelecekler, hiç merak etmeyin.”

Böylece hırsızları da, onlara kızanları da düşündürmek istemiş Behlül Dana.

Demişler ki:

-“Buraya gelen hırsız ölü olarak gelir. Ölünün nesine bakacaksın?”

Şöyle cevap vermiş:

-“Ben onların çaldıklarının hesabını nasıl vereceklerini seyredeceğim. Bu öyle meraklı bir şey ki, kim bunu görmek istemez.”

Başka bir kıssasında ise:

Harun Reşid bir ara Behlül’ü aramış, mezarlıkta uyurken kaldırıp huzuruna getirtmiş. Behlül Dana Halifeye sitem etmiş: -“Neden beni uyandırıp da getirdiniz? Ne güzeldi halim. Rüyamda padişah olmuştum Tahtımda azametle oturuyordum.”

Harun Reşid gülmüş:

-“Ey Behlül, uykudaki padişahlıktan ne olacak, o da birşey mi sanki?” Behlül Dana hemen cevap vermiş:

-“Ne farkeder ey Harun!

Ben gözlerimi açınca padişahlıktan düştüm, sen ise kapayınca düşeceksin, fark yok ki.”

Harun Reşid tasdik makamında başını sallar, derin derin düşüncelere dalardı.

Yine başka bir kıssasında;

Birinin oğlu vefat etmişti. Behlül’e sordu:

-“Mezar taşına ne yazdırayım?”

Şöyle cevap verdi Behlül:

-“Ey yolcu!

Bana iyi bak, benden ibret al. Dün altımda olan toprak bugün üstümde. Dün altımda büyüyen otlar bugün de üstümde yeşermekte. Bu toprak beni gizledi ama günahlarımı asla!

Ben şimdi günahlarımla beraberim.”

Yine başka bir kıssasında şöyle geçiyor;

Bir gün sarayın avlusunda rastladığı Behlül Dana’ya Harun Reşid sorar: -“Nereden geliyorsun ey Behlül?” Beklemeden cevap verir: -“Cehennemden.”

-“Ne işin vardı cehennemde?”

-“Ateş almaya gitmiştim de.”

-“Hani ateşin yok elinde.”

-“Dediler ki, burada ateş olmaz. Herkes ateşini kendisi getirir dünyadan”...

Behlül Hazretlerinin bizlere tebessüm ve tefekkür ettiren menkıbeleri, sözleri, hadiseleri ve kıssaları o kadar çok ki gerçekten oku oku bitmez.

İlerleyen günlerde köşe yazımda bu güzel menkıbelerden faydalanmanız için akıl tutulması yapacak kıssalarından sizlere paylaşırım diyerek, köşe yazımı şu güzel kıssasıyla bitireyim;

Özel kişilere has olan bayram da vardır. Bu bayramlar daha çok kalpte yaşanır. O kalbe sahip olabilmeyi Allah’tan dilemeliyiz.

Bayram sevinciyle huzura ermek bayram, insan ruhunun dinginliğe ulaşabilmesidir.

Bayram, vuslata erebilen insanın sürekli olarak hissedeceği ve yaşayacağı derinlerden gelen bir huzurdur. Hakikatin tecelli ettiği bir bayrama ulaşmadan insanın bu dünyada ve ahirette var olduğunu yaptığı iyilikleriyle, güzellikleriyle ve insanlığıyla bilinir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI