Allah Dostlarının Özellikleri - BARIŞ SANIGÖK

19 Mayıs 2021 Çarşamba 02:56

Allah Rasulü Hz. Muhammed (s.a.â)  Efendimiz buyurdu ki;

“Allah’ı azametiyle tanıyan birisi diline hâkim olur, yalan konuşmaz, dedikodu yapmaz, iftira etmez, karnını haram yiyeceklerden korur, rızkını haram maldan korur, alimlerin orucunu ariflerin orucunu tutar ve ibadet eder.

Şöyle soruldu: Ey Allah’ın Rasulü (s.a.â)! Anamız babamız sana feda olsun, bunlar Allah dostlarının sıfatları değil mi? Hz. Muhammed (s.a.â) sözüne şöyle devam etti: Allah’ın dostları sustukları zaman tefekkür ederler, baktıkları zaman bakışları ibrettir, konuştukları zaman sözleri hikmet ve halkın arasında yürüdüklerinde adımları bereketlidir. Eğer Allah onlar için belirli bir vakit tayin etmeseydi; azaba olan korkularından ve sevaba olan iştiyaklarından ruhları bedenlerinde biran bile kalmazdı.”  (el-Kâfi, c:2,s:237)

Bu hadis alimlerin, ariflerin ve Allah dostlarının şu en önemli sıfat ve özelliklerini açıklıyor:

- Açlık: Bütün güzellik ve iyiliklerin anahtarıdır.

- Susmak: Dile hâkim olmak; kurtuluş ve kemale ulaşmak için atılması gereken ilk adımdır.

- Düşünmek: Bir hadiste şöyle buyrulmaktadır:

“Bir saat düşünmek, altmış yıllık ibadetten daha üstündür.” (4 Kenz’ul Ummal, c:3,s:95)

Çünkü bütün organların içerisinde en üstün olanı kalptir ve düşünme de onunla alakalıdır.

- Nefsi zahmete düşürmek: Gündüzleri oruç tutup, geceleri de ibadet ederek nefis kontrol altına alınmalıdır. Bu kısım sadece ariflere özel değildir, bilakis bütün insanları kapsamaktadır. Bazıları ariflerin bir takım irfani makamlara ulaştıktan sonra ibadete ve nefis tezkiyesine hiçbir ihtiyaçlarını olmadığını zannediyorlar; oysa bu kesinlikle doğru değildir. Eğer insan, yaşamının bir aşamasında ibadete gereksinim duymasaydı; buna en fazla layık olan hiç şüphesiz yaratılmışları en hayırlısı, Resuller efendisi, en üstün kul Hz. Muhammed (s.a.â) olmalıydı, ama o ömrünün sonuna kadar herkesten daha fazla ibadet edendi. Eğer yakine ulaştıktan sonra ibadete gerek kalmasaydı, buna en çok müstahak olan, suluk ehlinin kutbu Hz. Ali (a.s) olmalıydı, lakin İmam geceleri bin rekât namaz kılıyordu. Aynı şekilde bizlere en iyi olgu olan diğer imamlarımız da ömürlerinin sonlarına kadar namaz ve ibadet ehliydiler.

- İbret almak: Bakışlarda her zaman ibret almak olmalıdır. Yüce Allah Kuran’da şöyle buyuruyor:

“Ey basiret sahipleri, ibret alın.” (Haşr – 2)

- Allah’ı anıp, O’nu zikretmek: Burada zikirden maksat dil ve kalp vasıtasıyla yapılan zikirdir. Bunun için birçok özellikleri olan “Lê ilêhe illallâh” zikri önerilmiştir.(Buraya bir not düşecek olursam;  Allah’ı zikretmek dil ile olduğu kadar, insanın bütün varlığıyla da olmalıdır. En önemli ve zor olanı da budur. İmam Sadık (a.s) şöyle buyuruyor: “Benim Allah’ı zikretmekten kastım, her ne kadar zikir olsa bile sadece, subhanallah, elhamdulillêh, lê ilêhe illallâh, Allah’u Ekber demekle değil, bundan maksad; günahla, dedikodu yada iftira etmekle karşı karşıya geldiğinizde Allah’ı anıp onu hatırlamanızdır. O günahtan uzak durmanızdır.”

- Hikmetli konuşmak: Hikmet her iki alemin, dünya ve ahiretin faydasına olandır, özellikle insan ahiretine faydalı olacak sözleri demelidir. Fakat sadece dünya için olan ilim ve bilimler hikmet değildir.

- Korku: Allah’ın büyüklüğü karşısında havfe yakalanmak.

- İnsanlara bereket ve hayır ulaştırmak.

- Ümit: Allah’ın rahmeti karşısında reca sahibi olmak.

Biraz dikkatli bakacak olursan Allah yolunda ilerleyen bütün alimlerin, ariflerin temel ve esas sıfatları bunlardır.

Konu ile alaklı çok ilginç açıklamarda bulunan birçok hadis kaynağından dikkatimi en çok çeken kitap -Kuleyni el-Kâfi’de “efa” olarak kaleme aldığı bölümü mutlaka okumanızı tavsiye ederim…

Kısaca Mûmin yani iyi insan dedikodu yapmaz, iftira atmaz, laf taşımaz, birbirinin ayıbını kusurlarını araştırıp hiçbir şekilde paylaşmaz. Mûmin; bir çiçek misali gibidir! Nasıl ki bir çiçek etrafa güzel koku yayıyorsa, Mûmin de insanların içinde her daim barışı sağlar, iyiliği yayar etrafa. Bunların dışında kalanlara Allah c.c gazabıyla müjdelemiştir.

Alemlerin Rabbi olan Allah c.c kendi lütuf ve keremi ile bizlere de bu sıfatlar ile süslenmeyi, bu sıfatlarla süslenmiş insanlarla karşılaşmayı ve bu gibi iyi insanlarla her daim buluşmayı bizlere nasip etsin. Rabbimiz bizleri Şeytanın ve şeytanlaşmış insanların şerrinden korusun. Amin…


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI