Cemre - BARIŞ SANIGÖK

20 Şubat 2021 Cumartesi 00:09

Cemrelerin havaya, suya ve toprağa olmak üzere üç adet olduğuna inanılıyor. Aynı zamnda da Baharın müjdecisi diye biliniyor.

Bu sene beklenen bir kış yaşamayan ülkemiz pek soğukların olmadığı aynı zamanda yağışsız bir kış ve mevsim değişikliği yaşadığımız bu günlerde havaların bir günü diğeriyle de uyaşmaması sebebiyle biyolojik silahın kullanıldığı da akıllara gelmedi değil.

Cemre: Arapça kökenli bir kelime olup sözlük anlamı kor yani ateş anlamına gelmektedir.

Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Birinci cemre havaya (19-20 Şubat), ikinci cemre suya (26-27 Şubat), üçüncü cemre de (5-6 Mart) günü toprağa düşer ve böylece Baharın geldiği müjdelenir.

Halk arasında cemrelerin dünyamıza düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve Nevruz Bayramı kutlamaları beraberinde başlamaktadır.

Cemre düşmesi Türk kültürü ve edebiyat şiirlerinde de önemli bir yere sahip olmuştur. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

Bir hatırlatma olarak;

Anadolu’da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”Kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünmektedir. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım’da başlar ve 179 gün sonra 5 Mayıs’ta sona etmektedir.

Kasım günleri, 4 yılda bir Şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün çeker.

Hızır günleri ise 6 Mayıs’ta başlar 7 Kasım’a kadar 186 gün sürmektedir.. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir deyiş ve ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösterilebilir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI