Dostlarla Müdara - BARIŞ SANIGÖK

6 Aralık 2019 Cuma 18:18

Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.a) bir gün bir mecliste oturduğunda hep birlikte güldük. Gülmesinin sebebini sorduğumuzda şöyle buyurdular:

 “Ümmetimden iki kişi gelip Allah-u Teala’nın huzurunda duracaklar. Onlardan biri diyecek ki: "Allah’ım! benim hakkımı ondan al.

Allah-u Teala buyuracak ki: “Kardeşinin hakkını ver!” Borçlu adam arz edecek ki: Allah’ım! Benim iyi amellerimden bir şey kalmamıştır ve ona verecek dünyevi bir malım da yoktur.” Hak sahibi de diyecek ki: “Ey Rabbim! Öyleyse benim günahlarımdan yüklensin!”

Sonra Hz. Muhammed (s.a.a) Efendimiz şöyle buyurdu:

“O gün yani kıyamet günü öyle bir gündür ki insanlar, günahlarının başka bir kimseye yüklenmesine ihtiyaç duyarlar. Allah-u lTeala hakkını isteyen kimseye şöyle buyurur: "Gözlerini çevir, cennete doğru bir bak, ne görüyorsun?" O zaman başını kaldırıp güzel nimetleri görünce hayretle; "Allah’ım! Bunlar kimin içindir?" diyecektir.

Allah-u Teala, “O hakkın değerini bana veren kimse içindir.”buyurur.

 

Hak sahibi, "O hakkın değerini kim sana ödeyebilir?"diye sorar.

Allah-u Teala, “Sen.”diye cevap verir.

Hak sahibi, "Ben nasıl ödeyebilirim?"diye sorar.

Allah-u Teala, “Ondan geçmenle (hakkını bağışlamanla).”diye cevap verir.

Hak sahibi, "Allah’ım! Ondan geçtim."der.

 

Daha sonra Allah-u Teala buyuracak ki:

“Din kardeşinin elini tut, birlikte cennete gidin!”

Bu esnada Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.a) buyurdular ki: “Takvalı olun, birbirinizin arasını bulun!"

-Bihar, c. 77, s. 182.

 

Sevgili okurlar,

Kısaca Takva; kalbi masivadan, yani Allah’tan uzaklaştıran her şeyden korumak sûretiyle cemali tecellilerin makesi haline gelmektir.

 

"Bunu, hem çağdaşlarına, hem sonra gelecek olanlara 'ibret verici bir ceza', takva sahipleri için de bir öğüt kıldık." (Bakara - 66)

 

"...bir topluluğa olan kininiz, sakın sizi haddi aşmaya sürüklemesin. İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup-sakının. Gerçekten Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır." (Maide - 2)

 

"...Ve bilin ki Allah, takva sahipleriyle beraberdir." (Tevbe - 36)

Ayeti kerimelerde ve hadislerde görüldüğü üzere Allah c.c insanları hem takvaya hem de insanları arabuluculuk etmeye, birleştirmeye ve aralarını düzeltmeye meyilli olmamızı emretmektedir.

Barışçıl meselerle yürüyen toplmumun arasına kin ve nifak gibi kötü söz girmez. Onlar bilirler ki bu bir imtihandır. Bu sebeple mumin asla takvasından vazgeçmez. Müşrik de müşrikliğinden.

 

Velhâsıl Takvâ, müminin, Allâh’ın hıfz-u emanına sığınarak, ahirette kendisine zarar ve elem verecek şeylerden titizlikle korunması ve günahlardan sakınarak salih amellere sarılmasıdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI