Firaş Bayramı - BARIŞ SANIGÖK

6 Ağustos 2021 Cuma 01:54

6 Ağustos, Hicri takvim 29 Zilhicce günü dini bayram telakki bir şekilde kutlanır.

Bugün Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin Medine'ye hicret ettiği gece, Hz. Ali'nin, Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin yatağına yattığı gündür.

Allah'ın alemlere rahmet olarak gönderdiği peygamber Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizi Kureyş müşrikleri öldürmeye karar verdiler ve bunun için her kabileden ikişer adam seçtiler. Amaç Haşim ailesinin intikam alma imkanını yok etmek idi.

Allah (c.c) Cebrail (a.s) vasıtasıyla Hz. Muhammed'e bu durumu izah edip hicret etmesini emretti.

Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz durumu izah edince Hz. Ali de müşrikleri yanıltmak ve oyalamak için canı pahasına Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin yatağına yattı. Hz. Muhammed Efendimizde o an için bazı ayetler okuyarak aralarından geçti gitti.

Her içeri baktıklarında yatakta Hz. Muhammed'in (s.a.â) olduğunu düşündüler. Habuki dışarıda onca kişi ile nöbet tutmuşlardı bir gün önceden. Her nöbetçi de gözünü ayırmamıştı ama okadar nöbetçiye rağmen şafakta Hz. Ali Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin yerine yataktan kalkınca acaip şaşırdılar. Oysa geceden sabaha kadar nöbet tutan müşrikler Hz. Ali'nin eve geldiğini de görmedi.

Hemen, Hz. Muhammed nerede diye sordular? Hz. Ali; ben buradayım, benden bir şey istiyor musunuz dedi? Hayal kırıklığı ile gittiler.

Hz. Ali, Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz için canını feda etmişti. Hz. Ali'nin bu fedakarlığının mükafatı olarak;

"...Allah'ın rızası için kendilerini feda edenler var." (Bakara - 207) ayetini indirdi.

Bu olay Ehli Sünnet ile tüm İslam camiasının kabul ettiği hadis kitaplarında da kaydedilmiştir. Ayrıca Ehli Sünnet kitaplarında da şöyle der: Allah, Cebrail ve Mikail'e  birinizin ömrünü diğerinden daha uzun yaptım. Hanginiz uzun ömürlü olmak ister dedi. Her ikisi de uzun ömrü seçti. Bunun üzerine Allah;

“Ali gibi olamadınız. O şu anda Muhammed’e canını feda etti ve onun yatağında yattı. Yere inin ve onu koruyun” der.

İkisi yere iner ve Hz. Ali’nin yanına gelerek: “Ne mutlu sana ya Ali! Allah seninle meleklerin yanında iftihar ediyor” derler.

Sahih hadis kitaplarında bu olaydan detaylı bir şekilde bahsedilir.

Bu mübarek bayram, kutsal, kıymetli ve erdemli bayramlardan biridir.

Bugün de ibadet etmek, zekât vermek, Allah'ın isimlerini tespih etmek, sadaka gibi insanın gücüne göre muhtaçlara vermek ve Allah rızası için yardım yapmak, başka günlerde yapılan yardımdan kişiyi daha fazla sevapla ödüllendirir.

Firaş Bayramı diye bilinen bugün, can feda günü diye kabul görmüştür.

Hz. Muhammed (s.a.â) ve Ehl-i Beyt'in bereketi ve şefaati hepimizi kuşatsın.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI