Fitir Bayramı - BARIŞ SANIGÖK

28 Mayıs 2020 Perşembe 01:47

Ramazan Bayramı (Arapça: عيد الفطر Ayd-ül Fitr, Farsça: عید فطر ) ya da Şeker Bayramı[1], İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 10 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 10 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir  عiyd el Fitr bayramı aynı günlere tekabül eder.

Ramazan Bayramı: Bayram Ramazan ayının sonunda kutlandığı için bu isimle anılmaya başlandı. Ramazan kelimesi Arapça bir sözcük olan ramaḍ (‘kuru sıcak’) kökünden gelir. Bunun nedeni muhtemelen Ramazan orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır.

Fitir Bayramı: Bayramın Osmanlı dönemine kadar kullanılan "İyd-ı Fıtır" isminden Türkçeleştirilmişidir. Iyd bayram demektir. Fıtır ise oruç sonrasında iftar, futur, yemek yeme ve kahvaltı etmek anlamındadır.

Başka bir teoriye göre ise bu "şükür" kelimesi zamanla "şeker"e dönüşmüştür. Bir başka teoriye göre ise Şeker Bayramı adı, Sıcak iklimde oruç tutan kişilerin oruç bitiminde güç kazanmak için Ramazan Bayramı'nda hurma ve şekerleme yeme geleneğine dayanır.

Ramazan Bayramı ve Şeker Bayramı adlandırmaları, Türkiye'de politik zemine kaymış bir tartışma konusudur. Ramazan Bayramı adını savunanlar, Şeker Bayramı adını, bayramın dini vurgusundan uzak olduğu gerekçesiyle tercih etmezler. Şeker bayramı dayatmasını da Muaviye'nin, Mülcem tarafından İmam Ali'nin öldürüldüğü gerekçesiyle buna duyduğu sevinci paylaşmak için 3 gün boyunca herkese şeker dağıttığı ifadesi kullanılır ki bu henüz resmiyet kazanmış bir hadise kesinlikle değildir.  

Tarihi çalışmalarda bilindiği üzere, imam Ali'nin Kâbe'de zahiri oluşu bir mucizedir, öldü ise ölümü de bir mucizedir. Ravel غaybi hadisesi ile kayıtlarda kendi naaşını götüren yine imam Ali'dir diye geçmektedir. Bunun aksini düşünen bir takım kişiler ise Mulcem'i Haricilerden olmakla dayatmakta ve  insanları bölmek gayesindedir. İmam Ali Mülcem'e lanet edene Allah lanet etsin ifadesinde bizlere çok ağır bir kelime bırakmıştır. Bize yakışan görev ise Ehl-i Beyt'in (s.a) vasiyetine sımsıkı sarılmaktır. Provakatif söylemlere aldırış etmemektir.

Konuya tekrar dönecek olursam ayrıca şeker ifadesini savunanlar ise bu ismin dayatılarak değil tarihi adlardan evrilerek günümüze geldiğini, bayramın Ramazan ayında değil Şevval ayında başladığını söyleyerek, Ramazan adını dindarlaşmaya yönelik bir dayatma olarak görür.

Ramazan Bayramı, Hicret'in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı.

Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Muhammed tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de onun tarafından yapıldı.

Fitr bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Bayramı'nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.

Bayram günü ibadet edilen yerlerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını erkekler kılar. Bayram namazından önce hutbe okunur. Bayram boyunca mûminler eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.

Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Ayrıca temizlik imandandır.

Dini bayram günlerinde herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Fitr bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Büyüklerin ellerini öpen çocuklara hediye eşyalar alınır veya onun yerine harçlık verirler. Çocuklar ise ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak, bir gelenek seklinde şeker toplarlar.

İslâm alemi zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI