Fitne Adam Öldürmekten Daha Kötüdür (5) - BARIŞ SANIGÖK

12.1.2022 12:23:00

Bu fitne arasında olacak şeylerden biri Deccal fitnesi, güneşin batıdan doğması, Yecüc ve Mecüc fitnesi gibi harikulade olaylar bulunmaktadır.

Fitnenin belli başlı özelliklerinden birkaçı ise;

Fitnenin umumi olması

Fitne baş gösterince, eğer tedbir alınmazsa çok kısa bir zaman içinde, aşama aşama bir yol takip ederek toplumu etkisi altına alır. Bu özellik hadis-i şerifte şöyle açıklanır: Fitne, kalplere hasırın örülüşü gibi çöp çöp konur. Hangi kalp ondan içirilirse, onda siyah bir nokta meydana gelir. Hangi kalp bunu reddederse beyaz bir leke meydana gelir... Bir başka hadiste Hz. Muhammed (s.a.â): “Fitne, sizden her birinizin evinize girecektir” buyurur.

Huzeyfe der ki:

"İnsanlar, Hz. Muhammed'e (s.a.â) hep hayırdan soruyorlardı. Ben ise, bana da bulaşır korkusuyla hep şerden sorardım. Bir defasında dedim ki:

- Ya Rasulullah (s.a.â)! Biz bir cehalet ve şer içinde idik. Allah bize bu hayrı İslam'ı getirdi. Artık bu hayırdan sonra gelecek şer fitne var mıdır? Rasulullah (s.a.â):

- "Evet var!.." buyurdu.

Ben:

- O şerden sonra bir hayır var mıdır? dedim.

- "Evet vardır ve bunun içinde bir bulanıklık olacak, buyurdu.

Ben:

- Onun bulanıklığı nedir? dedim. Rasulullah (s.a.â):

- "Bir topluluk, benim getirdiğim hidayetten ayrılacaklar, başka yollara, davet edecekler" dedi.

Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.â) fitne için: Kabaran denizin dalgaları gibi; karanlık gecelerin gittikçe koyulaşan bölümleri gibi, yağmur taneleri gibi kör sağır ve dilsiz şekilde olacak diyerek, gelecekte meydana çıkacak fitnelerin şiddetinin değişik görüntülerini bu şekilde açıklamıştır.

Fitne, öyle korkunç bir ateştir ki, ona meyleden her kimse mutlaka kendisine çeker. "Sağır, dilsiz ve kör fitneler olacak, kim ona yaklaşırsa o da bunu kendisine çeker" şeklindeki hadiste gerek fitne ortamının vermiş olduğu psikolojik etkilenme gerekse fitne çıkaranların "nasihat dinlememe, hakkı batıldan ayırt etmeme” gibi, kalben kasvet içinde bulunmaları sebebiyle, ona meyledenin mutlaka onun içine gireceği anlatılmıştır. Yani bazı hadis toplantıları yapılıyor davetine icabet eden kimse aslında davetliyi fitnenin içine alıyor.

Fitne kesinlikle yok edicidir. Çıktığı zaman kabaran sel suları gibi her şeyi affetmeden siler süpürür. Huzeyfe şu hadisi nakletmektedir: “Elbisenin nakışı eskiyip gittiği gibi, zamanla İslam da yok olup izi silinecek. Hatta oruç nedir, namaz nedir, hac ibadeti nedir bilinmeyecektir. Allah’ın kitabı da bir gecede kaldırılıp götürülecek ve yeryüzünde ondan tek bir ayet bile kalmayacaktır. Çok yaşlı erkekler ve pek ihtiyar olan kadınlardan oluşan birtakım insanlar kalacak ve: Biz babalarımıza şu “Lê ilêhe illâlllah” kelimesi üzerine yetiştik de, dinden bildiğimiz bu kelimeyi söyleriz, diyerek savunacaklar. (Devam Edecek)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI