Fitne Adam Öldürmekten Daha Kötüdür (6) - BARIŞ SANIGÖK

14.1.2022 10:20:00

Sahâbe-i kiramdan Câbir Hz. Peygamber'in: "İnsanlar bu dine kitleler halinde girdiler, kitleler kitleler halinde çıkacaklar" dediğini ağlayarak anlatır.

Rasulullah Hz. Muhammed (s.a.â), Allah'ın kendisine bahşettiği gayba ait bilgilerin bir eseri olarak, istikbalde ortaya çıkacak bir takım fitneleri haber vermiştir. Bunlar:

Kıyametin vukuunun çok yakın olduğunu haber veren hadislerde, bir takım harikulade olayların ortaya çıkması, kıyamet alameti olarak sayılmıştır. İbn Hacer şu sözünü nakleder: “Kıyamet alametlerinin ilki, Hz. Muhammed (sav)'in peygamber olarak gönderilmesidir.” Efendimizin hadislerinde de şöyle buyurulmaktadır: Rasulullah (s.a.â), iki parmağıyla şahadet parmağıyla orta parmağını birleştirerek işaret edip parmaklarını uzatarak "Ben ve kıyamet şu iki parmak misali yakın gönderildim."

Başka bir hadiste: "Sizden önceki ümmetlere göre sizin ömrünüz, ikindi vakti ile güneşin batışı arasındaki süre kadardır." Huzeyfe'den rivayet edilen bir hadiste de: "Biz kıyamet hakkında konuşuyorduk. Rasulullah (s.a.â) çıkageldi. "Ne konuşuyorsunuz?" dedi. Kıyamet hakkında konuşuyoruz, dedik. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.â) şöyle buyurdu:

"Ondan önce şu on şeyi görmedikçe kıyamet kopmaz" dedi ve şunları bildirdi:

"Duman olayı, Deccal 'in çıkması, yecüc ve mecüc'ün çıkması, güneşin batıdan doğması, Hz. İsâ (a.s)'ın yere inmesi, üç mekanda yere batma olayı olması, Arap yarımadasında bir yerin yere batması. Bunların oluşması sonucunda ateş çıkması hadisesidir ki, Yemen'den çıkacağı bildirilmiş ve insanları toplanma yerlerine doğru sürükler."

Bir diğeri;

Duhan, duman demektir. Hadiste; doğu ile batı arasını dolduracağı, kırk gün duracağı, mûmini nezle, kafiri de sarhoş gibi yapacağı anlatılır. Bu olay bazı alimler arasında ihtilaf olmuştur.

"...Kureyşliler İslâm'ı kabul etmeme konusunda, Rasulullah (s.a.â)'a karşı geldiklerinde, Rasulullah (s.a.â) onlar hakkında Hz. Yusuf (a.s)'ın kıtlık seneleri kıtlığa uğramaları için beddua etti. Başlarına öyle açlık ve darlık geldi ki, açlıktan deri ve ölmüş hayvan eti yemeye başladılar. Kişi göğe bakmaya başlardı da içinde bulunduğu sıkıntıdan dolayı, yerle gök arasındaki her şeyi duman görürdü." Bu rivayete göre duhan olayı asr-ı saadette vuku bulmuştur denir.

Hz. Ali ise: "Duhân alameti henüz geçmedi. O duhan ki, mûmini nezle tutmuş hale getirecek, kafiri de ölünceye kadar şişirecektir." diyerek bu olayın daha meydana gelmediğini söylemektedir.

İslâm ıstılahında; "O, Allah'ın kendisiyle kullarını imtihan ettiği bir şahıstır. Allah onu, kendi ilahi kudreti dahilinde olan şeyleri yapmaya muktedir kılacak, bir müddet sonra da bunları yapmaktan aciz bırakacaktır." Deccal, iri vücutlu, kızılca renkli, kıvırcık saçlı, sanki üzüm tanesi gibi fırlak, sakat gözlü bir adam olup alnının ortasında "kafir" kelimesi yazılıdır ve her Müslüman tarafından kolayca okunabilir.

Deccal'in çıktığı zaman, zalim krallardan bir kral görünümünde çıkacak daha sonra peygamberlik iddiasında bulunacak, sonra da ilahlık iddiasında bulunacaktır. O’na Ademoğullarının cahilleri ve ayak takımları tabi olacak, salih ve muttaki kullar karşı çıkacaktır.

"Kendilerine söylenmiş olan başlarına geleceği, zaman yerden bir hayvan çıkarırız ki, o, insanların ayetlerimize kesin olarak inanmadıklarını söyler" mealindeki ayetle işaret edilen dabbe, kıyamet yaklaştığı zaman ortaya çıkacaktır. (Devam Edecek)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI