Fitne Adam Öldürmekten Daha Kötüdür (7) - BARIŞ SANIGÖK

19.1.2022 10:12:00

Bir hadiste ise; “Dabbe, beraberinde Sekine'nin sandığında bulunan Süleyman (a's)'ın mührü ve Musa (a.s)'ın asası olduğu halde çıkacak, asa ile mûminin yüzünü parlatacak, mühürle kafirin burnunu kıracaktır. Öyle ki oba halkı toplanacak da buna: Ya Mûmin... Şuna da: Ya kafir! diyecektir.

"Dabbe'nin nereden çıkacağı ve kaç defa çıkacağı konusunda da hadislerde farklı ifadeler bulunmaktadır. Bir kısım hadislerde dabbe'nin Rükün ile Makam-ı İbrahim arasından çıkacağı anlatılırken başka hadislerde ise Mekke'ye yakın Bâdiye’de bir yerden, bir kayanın altından, Safa tepesindeki bir yarıktan çıkacağından bahsedilmektedir. Kaç defa çıkacağı konusunda Seharanfuri, “Bezlü'l- Mechud” isimli eserinde şu ifadede bulunur: "Dabbe üç defa çıkacaktır. İlki, Mehdi zamanında, sonra İsâ (a.s) indikten sonra ve üçüncü olarak da güneş batıdan doğduktan sonra."

İlahi takdirin bir eseri olarak çıkacak harikulade olaylardan biri de, güneşin batıdan doğması hadisesidir. Güneş, her zaman takip ettiği yörüngesindeki düzenin dışına çıkarak battığı noktadan tekrar doğacaktır. Buna sebep ise Allah'ın yeryüzüne bıraktığı ahdi bozan kulların çoğunlukta olmasıdır.

Hz. Muhammed (s.a.â), Enam suresinin 158. ayetinin tefsirinde bu hususu şöyle ifade etmişlerdir: "Üç alamet çıktığı zaman, "önceden iman etmemiş olan kişiye artık iman fayda vermeyecektir: Dabbetü'l ard, Deccal ve güneşin batıdan doğması."

Başka bir hadiste ise: “Güneş batıdan doğmadıkça kıyamet kopmaz, güneş batıdan doğunca, onu gören bütün insanlar iman ederler. Fakat daha önce inanmadıkları için, onlara imanları fayda vermez."

Deccal çıkıp yeryüzüne fitne ve fesat tohumları saçarken Allah (c.c) Hz. İsa (a.s)'ı gönderecektir. Hz. Muhammed (s.a.â)'in hadislerinde: "Hz. İsâ (a.s), yeryüzüne Dımaşk'ın doğusunda beyaz taş denilen yere, ellerini iki meleğin kanatları üzerine koymuş vaziyette iner."

Diğer bir hadiste: "Sabah namazı vakti iner, Müslümanlara imam olur. İşte tam o sırada Allah düşmanı deccal, onu görünce tuzun suda erimesi gibi eriyecektir. Hz. İsa (a.s)'ın yeryüzünde yedi veya kırk sene kalacağı hususunda rivayetler de vardır.

Bunun sebebi de; Hz. İsâ (a.s)'ın göğe çekilmeden önceki hayatı 33 yıldır.

Bunlar, aslı ve nesebi belirsiz, din millet tanımaz, kozmopolit insanlar olup, çıkışları kıyamet alametlerinden sayılır. Tevrat'ta Yâfes'in oğullarından olduğu belirtilir. Bunlar hakkında bir hadiste; "Bunların adet ve eşkali hakkındaki sözlerin hiçbiri sahih değildir."

"Allahu alem, Kur'ân-ı Kerim'in haber verdiği bu redim  yani sed, Zûlkarneyn’den onun yapılmasını talep eden kavmin bu sayede teşkil ettikleri heyet-i içtimaiyyeleri olsa gerektir ki, demir kütleleri gibi salabetli olan unsurlarına akıtılan feyz-i, Rabbil alemin ile teşekkül etmiş maddi ve manevi bir sed demek olur." (Devam Edecek)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI